Rekurzeme.lv ARHĪVS

Pēc svētkiem noārdīs "Aizputes šekumu"

JĀNIS GOLDBERGS

2015. gada 22. jūlijs 07:00

8664
Pēc svētkiem noārdīs "Aizputes šekumu"

“Aizputes šekums” tiks noārdīts tūlīt pēc Aizputes pilsētas svētkiem. Pirmdien mājas pagalmā tikās visas iesaistītās puses, lai spriestu par Kalvenes un Jelgavas ielas krustojumā esošā grausta nojaukšanas kārtību, satiksmes ierobežojumiem un konkrētu darbu laiku.

Pirmdienas rītā “Aizputes šekuma” pagalmā bija ieradies Aizputes pilsētas mērs Aivars Šilis, viņa vietnieks Juris Grasmanis, Būvvaldes vadītāja Ineta Butāne, mājas īpašniece, būvniecības uzņēmuma SIA “Montāžas serviss” pārstāvis Jānis Odiņš, kā arī Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas (VKPAI) Kurzemes reģionālās nodaļas inspektors Uldis Maisiņš. VKPAI māju liedza nojaukt vairāku desmitu gadu garumā, jo nams uzskatāms par unikālu sava laika arhitektūras pieminekli. Attieksmes maiņa notikusi pēc tam, kad parādījās inženieru atzinums, ka māja ir avārijas stāvoklī un apdraud cilvēku drošību. Sanāksmes laikā U. Maisiņš norādīja, ka iekštelpās ir unikāli ozolkoka apdares dēļi, kuri būtu saglabājami, ja nolemts māju atjaunot no pamatiem tālākā nākotnē.

Vēsturisks brīdis
Klātesošo galvenais uzdevums bija vienoties par nojaukšanas laiku un nepieciešamajiem drošības pasākumiem nama ārdīšanas laikā, tomēr pati sapulce uztverama kā vēsturisks mirklis Aizputē. Nams bēdīgā stāvoklī atrodas jau vairāk nekā 20 gadu. “Šis ir vēsturisks brīdis. Ir zināms, ka māju nojauks. Tagad tikai jānolemj, konkrēti kurā brīdī,” sacīja A. Šilis.
Mājas nojaukšanu finansē īpašniece. “Es neko nekomentēšu. “Kursas Laiks” jau pietiekami ir rakstījis,” nesagaidot jautājumu, “Kursas Laikam” sacīja mājas pašreizējā īpašniece. Aptaujātie aizputnieki pilsētas centrā izteica prieku par faktu, ka beidzot, pēc vairāk nekā 20 gadiem, panākts risinājums grausta lietā.

Nojauks mehāniski
Sapulces laikā klātesošie apsprieda divus iespējamos nojaukšanas scenārijus – ar rokām vai mehāniski. “Palikām pie mehāniskas nojaukšanas, jo, strādājot ar rokām, tas prasītu pārāk daudz laika un radītu pamatīgas neērtības ne tikai aizputniekiem, bet visiem, kas brauc cauri pilsētai. Kalvenes un Jelgavas iela ir galvenās maģistrāles, un smagajam transportam šo krustojumu apbraukt ir ļoti grūti,” lēmumu komentēja būvnieks J. Odiņš. Paredzēts, ka graustu varētu nojaukt uzreiz pēc Aizputes pilsētas svētkiem, kas noslēgsies 8. augustā. Kurā dienā tiks noslēgta satiksme Aizputes centrā, vēl lems atsevišķi.
Pirms nama noārdīšanas no tā tiks izņemtas noderīgās detaļas. Tās noderētu, ja pēc nojaukšanas tiks pieņemts lēmums namu atjaunot vēsturiskā paskatā, izmantojot maksimāli daudz vēsturisko detaļu.

Inspekcija kapitulē
Vairums vēsturisko namu, kuri nonāk bēdīgā stāvoklī, jo atjaunošanas izmaksas ir pārlieku augstas vai atjaunošana nav iespējama, tiek nodedzināti, nesagaidot VKPAI atļauju. Šādu piemēru Liepājā vien ir vairāki. Šoreiz ne bez pūlēm panākts likumīgs risinājums, kas prasījis aptuveni gadu laika. Lai arī U. Maisiņš “Kursas Laikam” mēģināja apgalvot, ka koka ēkas nemaz tā negrūstot un nebrūkot, uzreiz saņēma aizrādījumu no I. Butānes: “Mums ir inženieru atzinums, ka māja ir avārijas stāvoklī!”
Jautāts, kādēļ noārdīšanas jautājums kavējies teju gadu, speciālists apgalvoja, ka tas nemaz nav ilgi. “Sākumā bija neprecizitātes nojaukšanas projektā. Es domāju, ka gads patiesībā ir neliels termiņš, lai panāktu šī nama nojaukšanu,” inspekcijas piekāpšanos raksturoja U. Maisiņš.

Ainava pret drošību
Atliek jautājums, kā “Aizputes šekumā” izskatīsies pēc gada vai diviem. Iespējams, ka jau pēc neilga laika šeit sliesies vecā nama identiska kopija. “Tāda doma ir,” apstiprināja būvnieks J. Odiņš. U. Maisiņš par vēlmi atjaunot māju izteicās atzinīgi: “Šis ir Aizputes vēsturiskais centrs. Māja dabīgi piepilda ainavu.”
Aizputnieku vidū ir gan nama atjaunošanas, gan tās pretinieki. “Tā māja jau smuka. Mūsu vēstures albumā varat apskatīties, kāda tā bija kādreiz,” tā kāda Aizputes pensionāre.
Savukārt autovadītāji ir kategoriski pret māju Kalvenes un Jelgavas ielas krustojumā Aizputē. “Krustojums ir nepārskatāms. Gājēji mēdz lavīties gar mājas fasādi, kur gājēju pāreja bija iepriekš. Ja mājas nav, autovadītājiem atbrīvojas skats, jau tuvojoties krustojumam. Tagad ir 21. gadsimts – vairs nebraucam ar pajūgiem. Mašīnas ir ātrākas un tādēļ bīstamākas. Tur labi izskatītos kāds piemineklis vai figūra, bet māju celt gan vairs nevajadzētu,” vērtē kāds autovadītājs ar 30 gadu stāžu.