Rekurzeme.lv ARHĪVS

Pāvilostā auž garāko kājceliņu novadā

MONTA GLUMANE

2015. gada 28. augusts 07:00

268
Pāvilostā auž garāko kājceliņu novadā

“Kurš iet garām, to rauj iekšā,” nosmej Pāvilostas audēja Vilma Reinharde. Sākot no pilsētas svētkiem 19. maijā līdz 29. augustam, ikviens Pāvilostas iedzīvotājs un viesis tiek aicināts ieaust savu rakstu, lai radītu garāko kājceliņu novadā ar nosaukumu “CEĻŠ KĀPĀS”.

Katru piektdienu Pāvilostas Mūzikas skolas telpās interesentus sagaida Vilma Reinharde. Audēja pastāsta, ka biežākie viesi ir vietējie, tomēr iegriežas arī tā saucamie Pāvilostas rīdzinieki, kā arī ceļotāji no Francijas, Austrālijas un citām zemēm. Ieaust dzīparu bieži piesakās arī jaunie pāri. Katram audējam ir iespēja izvēlēties kādu no košajiem auduma strēmeļu kamoliņiem. Tos projekta organizatori ieguvuši no humānās palīdzības, kur cilvēki tos izbrāķējuši, bet aušanai tie der. Katrs no projekta dalībniekiem tiek uzskaitīts, V. Reinharde atklāj, “Kursas Laika” ciemošanās laikā tie ir 105. Vēl gan nav zināms, cik metri jau noausti, tomēr uzvilkti tika 16 m gari diegi. V. Reinharde atzīst, ka daudz vairs nav palicis. Aušana notiek ar divām paminām, un process ir pavisam vienkāršs. Piemēram, aužot Sakas tautas tērpu, vajadzīgas 12 paminas un 12 nīškārtas. Audēja atklāj, ka sarežģītākais ir steļļu sagatavošana, šoreiz tam tika veltītas piecas stundas. V. Reinharde 30 centimetru kājceliņu var noaust vienā stundā, grūtāk ir, aužot segas, tur 30 centimetrus var noaust trīs stundu laikā.
Vēl atlicis pavisam nedaudz, līdz kājceliņš tiks noausts un Senās uguns nakts laikā, 29. augustā, dāvināts Pāvilostas Novadpētniecības muzejam. Katra audēja vārds tiks uzrakstīts uz kociņa, kas izskalots no jūras. Audēja piemin, ka nākamajā gadā, atbraucot uz Pāvilostu, savu vārdu varēs atrast muzejā. Tomēr projekta realizācija neapstāsies ar garākā kājceliņa noaušanu. Turpināsies darbs pie Sakas tautas tērpa svārku aušanas un šūdināšanas. Audējas apmeklēs meistarklases Aizputē un Alsungā, gūstot jaunas idejas turpmākam darbam.