Rekurzeme.lv ARHĪVS

Dzīve parāda, ka jāturpina

ANITA PLATACE

2015. gada 16. decembris 07:00

5124
Dzīve parāda, ka jāturpina

Pie “Top!” veikalos izliktajiem āboliem norāde vēsta, ka tie audzēti ZS “Padambji”. Tas ieinteresē, jo saimniecība ar šādu vārdu ir Priekules pievārtē. Tie tiešām ir mūsu āboli, apliecina Inguta Melluma. Tuvinieku atbalsts un pašas apņēmība nav ļāvusi apstāties, kad stabili iesāktā saimniekošana pēkšņi pārtrūka.

“Top!” pārstāvji tiešo sadarbību ar zemniekiem sākuši 2012. gadā, piedalījušies semināros pašvaldībās, aicinot ražotājus atsaukties.
Inguta stāsta, ka par ābolu cenu abpusēji vienojušies. Šogad veikalnieki centušies pakaulēties, un saimniece saprot, ka viņiem nav izdevīgi ņemt produktus no mazumražotājiem, jo tie nevar atdot par ļoti lētu cenu. Taču pieņēmēji bijuši ļoti atsaucīgi.
“Top!” veikalos labi pirkts ‘Auksis’, un pārdevējas teikušas – tāpēc, ka labi smaržo. Importa āboliem un dārzeņiem aromāta nav. Lielveikali “Padambju” āboliem neder, jo tie prasa uzreiz lielu apjomu – tonnās mērāmu.

Bērniem neuzspiež
1,5 hektāru jaunais ābeļdārzs ar puspundura un pundurābelītēm līdzās jau esošajiem 0,2 hektāriem ir “Padambju” saimnieka Tāļa Melluma izlolots un realizēts sapnis. Viņa vecākiem bijis lauku cilvēkiem raksturīgais uzskats: ja ir zeme, tad jābūt arī lopiem. Bet Tālis nav gribējis pat vistas un suni, lai neko neizkašņātu skaisti ierīkotajos apstādījumos. “Tālim dārzkopība bija sirdslieta. Viņš bija dabas cilvēks, audzēja frēzijas, gribēja apkārt skaistumu,” stāsta Inguta.
Tāļa iecere bijusi par dārzu pārvērst arī pārējos piecus saimniecībai piederošos hektārus, bet liktenis lēma citādāk. “Gados pēc vīra aiziešanas Mūžībā visu laiku ir doma – turpināt vai ne,” atklāti saka Inguta. Uz darbošanos viņu stutē Rīgā dzīvojošais vīra brālis Renārs, bet pašai dažkārt nolaižoties rokas. No sešiem bērniem vien meitai, kura mācās 12. klasē, iespējams, būšot interese par šo jomu. Inguta negrasās kādam no bērniem uzspiest darbu dārzā, “ja viņam iekšā ir cita vēlme”.
“Cīnos ar sevi, pagaidām neko daudz no tā nezinu un nesaprotu. Ja pametīšu, tad ko darīšu ar ābelēm – raušu ārā? Sirdsapziņa neatļauj to darīt. Viss ir jāturpina.” Ingutai labi atmiņā skats, kā viņi visi stāda dārzu – vīrs rok bedrītes un viņa tajās liek bērnu pienestos stādus.
Apspriežot dažādus variantus, kā dzīvot tālāk, bijusi arī doma dārzu atdot kādam lietpratējam, bet apkārtnē neviens tāds nav ieraudzīts. Pēc profesijas Inguta ir šuvēja, dārzkopību apgūst pašmācībā no literatūras un savas pieredzes. Patīkama viņai šķiet ābolu retināšana, pēc tās daudzas šķirnes ražojot katru gadu.

Realizē pat kraupainos
Turpināt Ingutu mudina arī Renāra atrastā tirgus niša – ābolu sula speciālā iepakojumā. Šogad izmēģinājuši, kāds ir pieprasījums – izrādījies ļoti labs. Sula tiek spiesta augļkopju cienītās nozares konsultantes Ligitas Resgales saimniecībā Saldus novadā un pildīta trīs un piecu litru plēves maisiņos, ko pēc tam var ievietot speciālā kartona kārbā. Kārbai var veidot dažādu dizainu, piemēram, to pārvērst par Ziemassvētku mājiņu dāvanai. Ja cilvēks šo sulu pērk regulāri, kārbu var izmantot atkārtoti. Šajā iepakojumā sulu var glabāt istabas temperatūrā.
Produkta cena nav zema, jo dārga tā pašizmaksa, piemēram, trīslitru iepakojumam – 1,92 eiro. Privātajiem Inguta sulas paku pārdod par četriem eiro, bet veikalā Rīgā to var nopirkt par pieciem eiro.
Saimniece atzīst, ka ir labi, ja ir vairākas realizācijas vietas, kur pārdot dažādas kvalitātes ražu. Rīgā labi aiziet arī paši āboli. Tur var realizēt pat mazos un kraupainos – tos ņem veikals, kurā uz vietas spiež svaigu sulu. Inguta ābolus piedāvājusi ceptuvei, bet tā labāk ņemot “bezcenas” poļu mantu.
Mēģinājusi apzināt konkurenci Liepājas tirgū un secinājusi, ka iekarot tur savu pircēju būtu ilgs process, jo tirgotāju daudz, bet pircēju paliek mazāk. Novērojusi, ka daudziem nepatīk staigāt pa tirgu un labāk izvēlas visu nopirkt lielveikalā. Veikalā vispirms “pērk ar acīm”, bet vietējie, kuri zina “Padambju” ābolu garšu, paņemot arī nesmukākus.

Piegādā arī burkānus
Iepriekš baidījusies, bet pērn Inguta sākusi piedalīties programmā “Skolas auglis”. Pirmajā gadā ābolus piegādājusi mazajām skolām, bet šogad negribot izspiedusi no nišas iepriekšējo ābolu piegādātāju Priekules vidusskolai, jo viņas saimniecība atrodas tai tuvāk un pēc noteikumiem saņem priekšroku.
Šī programma prasa stingri aprēķināt apjomus, atbirumu. Vajadzīgajam daudzumam jāpierēķina pa virsu vismaz tonna, zina audzētāja. Ar veikalu ir vieglāk – kad āboli beidzas, tad beidzas. Skolās jāievēro līguma nosacījumi un apjoms līdz noteiktajam laikam. Šogad piegādi apgrūtinājis jaunais nosacījums, ka āboli vien neder – dažas reizes nedēļā bērniem jādod dārzeņi. Tas nozīmē, ka, vedot uz mazajām skolām, ābolu apjoms samazinās gandrīz uz pusi. Ābolu piegādātājiem ieteikts burkānus vai citus dārzeņus iepirkt no zemniekiem, taču tiem jābūt mazgātiem un fasētiem, un šādu lieku darbu audzētāji negrib uzņemties. Inguta izgājusi no situācijas, iepērkot safasētus burkānus no “ADS Pagraba” un piegādājot kopā ar āboliem. Iepriekš skolas sūdzējušās, ka burkāni mētājas, bet šogad viņa novērojusi, ka bērni šo dārzeni ēd labprāt.

Zina perspektīvu
Šogad “Padambju” dārzā, atšķirībā no citām saimniecībām, bijusi līdz šim vislielākā raža. Iepriekš tā glabāta pagrabā, bet tur pietrūcis vietas, tāpēc uztaisīta glabātava šķūnī, kur ar speciālu iekārtu tiek regulēta temperatūra.
“Ja mēs to visu turpinām, un dzīve parāda, ka jāturpina, tad jādomā par lielāku glabātuvi, jādomā par pārstrādes telpu sulas gatavošanai uz vietas. Ābolus audzēt vien neatmaksājas,” secina saimniece. Sausā vasara parādījusi, ka jāgādā par dziļurbumu – akā izsīcis ūdens.
Variants, ja paši vairs nevarētu, būtu ābolus tikai nolasīt un pārdot uzpircējam. Līdz šim viņu augstākā solītā cena – 40 centu par kilogramu. Inguta min vēl kādu problēmu. Tālis speciāli stādījis šķirnes, kuru āboli izturīgi pārvadājot, tomēr ceļu stāvokļa dēļ jādomā, kādu piekabi izvēlēties, lai ceļā uz Rīgu tie nesadauzītos. Ja nenāktu iekšā imports, Kurzemē nebūtu pārāk liela konkurence un ābolus varētu realizēt tuvākajā apkaimē.