Spiež uz profilaksi un dabas līdzekļiem
Grobiņas pagasta Dubeņos feldšeru-vecmāšu punktu otro gadu vada Agra Šneidere. Pagasta feldšeris lauku ļaudīm ir tas pats, kas dakteris, tikai pieejamāks.
Pirms svētkiem kabinetā iegriežas Armands Balks – viņš esot Agras Šneideres pirmais pacients šajā darbavietā. Šoreiz viņš ieradies dakterīti vien apsveikt un pateikt paldies.
“Tagad esmu ļoti apmierināta,” par darbu Dubeņos saka feldšere. Strādājot neatliekamajā medicīniskajā palīdzībā (NMP), Agra no smago somu un slimnieku nešanas ieguvusi arodsaslimšanu. Pēc 14 gadiem “ātrajos” darbs šeit esot kā no Dieva nopelnīts – nav vairs diennakts dežūru un pusotras slodzes.
Patīk “trakā” darbā
Agra ļoti gribējusi strādāt NMP, tā bijusi dzīves vīzija. “Vienmēr esmu gribējusi tādās trakās vietās strādāt, kur viss ir no manis atkarīgs, kur es esmu noteicēja, ko darīt un cik ātri. Man lielākā vērtība dzīvē nav bijusi nopelnītā nauda. Lielākais prieks, kad uz ielas sveikus un veselus redzu cilvēkus, kuriem esam palīdzējuši. Kas tā ir par baudu!” Kad pašai sākušās veselības problēmas, sapratusi, ka sniegt palīdzību citiem vairs nebūs tik kvalitatīvi.
No Dubeņos jau iepriekš esošā feldšerpunkta Agra saglabājusi pamatlietas, bet kopumā simtprocentīgi visu pārveidojusi. Ar pašvaldības atbalstu iegādātas mēbeles un medicīniskais aprīkojums, ievilkts internets. Rezultāts esot atkarīgs no tā, kādu kontaktu ar novada vadību izveido, kā māk paskaidrot un par ideju cīnīties. Te uz vietas var uztaisīt kardiogrammu, veikt inhalācijas, sašūt un pārsiet brūces, saņemt pirmo neatliekamo palīdzību un potes, noteikt cukura līmeni. Izveidojusies laba sadarbība ar ģimenes ārstiem. Agra piedāvāto pakalpojumu klāstu paplašina, liekot lietā iegūto sertifikāciju fizioterapijā un lāzerterapijā.
Viņa piekrīt, ka daudz kas atkarīgs no paša feldšera un viņa attieksmes pret pacientiem. “Domāju, ka neesmu liekēde, ka savu darbu padaru.” Prieks, ka izdevies cilvēkus atradināt no nevajadzīgas antibiotiku lietošanas. Piemēram, noberztu papēdi dezinficēt ar kumelīšu tēju un dziedēt ar ceļteku lapu, nevis dzert antibiotikas. “Tās bieži lietojot, novājinās imunitāte, un cilvēks paliek arvien slimāks,” uzskata feldšere.
Modernizē izmeklēšanu
Feldšeres kartotēkā ir 800 pacientu kartītes, šeit ierodoties arī slimnieki no Liepājas, Grobiņas un agrāk apkalpotā Medzes pagasta. Agra atzīst, ka ģimenes ārsti ir ļoti noslogoti un ne vienmēr pacientam uzreiz jādodas pie viņiem. NMP pieredzēti gadījumi, kad ārstu aizņemtības vai neiedziļināšanās dēļ akūti gadījumi beigušies letāli. “Cik daudz ir atkarīgs no mediķa kļūdām!” – šīs atziņas patiesums pieredzēts NMP. “Tāpēc uzskatu, ka laukos ir vajadzīgs feldšeris, lai cilvēkam ir, pie kā atnākt un laikus atklāt kaiti. Labāk kādu izmeklējumu veikt lieku reizi nekā palaist ko garām.” Agra ir pateicīga pašvaldībai par iespēju iegādāties kardiogrāfu, lai “nedzīvotu pagājušajā gadsimtā”. Šogad Agra iecerējusi iegādāties skeneri krūšu pārbaudei, kas vēzi diagnosticē labāk nekā iztaustīšana. Uz to mudinot pēdējā laikā sievietēm bieži atklātās saslimšanas.
Agra savai praksei dabūjusi valsts finansējumu un, atsaucoties uz Veselības inspekcijas mājaslapā teikto, pastāv uz to, ka pacientu iemaksai jābūt vien 70 centu. Viņa ir kategoriski pret tās paaugstināšanu. “Ja atnāks cilvēks, kuram naudas nav, es neteikšu, ka nepieņemšu – tā nebūs. Tā nedrīkst būt. Cilvēkiem ir jājūt, ka par viņiem rūpējas. Valstī pēdējā laikā tas ir palicis otrajā plānā.” Pie viņas slimnieks var ienākt vai katru dienu, lai novērotu slimības gaitu un pieskaņotu zāles.
Informāciju “nemarinē”
Agra saviem pacientiem mācot, ka nevajag plānveida izmeklējumus atstāt uz gada beigām, bet akūtos gadījumos saukt NMP. “Cilvēkiem jāmēģina iestāstīt, ka viņiem vairāk uzmanība jāpievērš profilaksei. Par visu ir jāstāsta – pašu audzētu ekoloģisku pārtiku, potēšanos. Tā nav tukša pļāpāšana.” Iesakot arī netradicionālās ārstniecības metodes, pielietojot dabiskos augus, tējas, sinepju plāksterus. “Cīnos ar jaunajām mammām par bērnu barošanu. No tās ir atkarīga viņu veselība visu mūžu.” Ģimenes ārstiem neesot laika garām sarunām.
“Cilvēki ir slimāki nekā agrāk, jo visi ir stresā, nav darba,” secina Agra un atminas, ka, strādājot Medzes feldšerpunktā, apkārtnē viss attīstījies, bijušas darbavietas un nav novērots tik daudz stresa. Tagad liela daļa saslimšanu saistītas ar cilvēku nervu sistēmu. “Visi dzīves apstākļos grib iet līdzi Eiropai, bet priekš tā nav naudas.”
Sākot strādāt Dubeņos, feldšere izgājusi mācības un ieguvusi atkārtotu sertifikāciju uz pieciem gadiem. Kursi esot vajadzīgi, jo medicīnā ienāk arvien jauni paņēmieni un līdzekļi. Tajos var iegūt informāciju par dažādu medicīnas iestāžu piedāvājumiem, un Agra cenšas to “nemarinēt” un nodot tālāk saviem pacientiem. “Katram ir tiesības saņemt to, ko viņam vajag.” Agrai ir arī privātprakse Liepājā. “Savas dzīves man nav bijis, tā atdota cilvēkiem.”
Kategorijas
- Citas ziņas
- Tirgus
- Atbildam lasītājiem
- Laža
- 8778
- Afiša
- Koncerti
- Sports
- Teātris
- Muzejos
- Izstādes
- Citi pasākumi
- Kino
- Balles
- Laikraksta arhīvs
- Video
- Foto
- Reklāmraksti
- Ekonomika
- Veselība
- Lietotāju raksti
- Kriminālziņas
- Kultūra
- Dzeja
- Konkursi
- Dzīvespriekam
- Sports
- Futbols
- Basketbols
- Handbols
- Autosports
- Motosports
- Volejbols
- Vieglatlētika
- Citi sporta veidi
- Florbols
- Hokejs
- Ziemas sporta veidi
- Soču Olimpiskās spēles
- Liepājas amatieru futbola čempionāts
- Lejaskurzemes novadu futbola čempionāts
- Pasaules ziņas
- Vietējās ziņas
- Liepājā
- Latvijas ziņas
- Dienvidkurzemes novadā
- Izglītība
- Sporta sērija "Izrāviens"
- Piedalies konkursā!
- Saeimas vēlēšanas
- Viena diena uzņēmumā
- Izklaide
- Projektu raksti
- Saimnieko gudri
- Atpazīsim melus!
- Kultūras saknes
- Rūpēsimies par vidi
- Mediju kritika
- Eiropā
- Starp divām reformām