Rekurzeme.lv ARHĪVS

Galvenais – lai kājas siltas

ANITA PLATACE

2016. gada 11. janvāris 07:00

502
Galvenais – lai kājas siltas

Folklorizēto teicienu no filmas “Emīla nedarbi” šoziem nākas pielietot praksē. Taču izvēle, kādā apģērbā doties laukā, ir atkarīga no katra individuālajām sajūtām.

Aukstā ziemas dienā “Kursas Laiks” apjautājās iedzīvotājiem, kuram apģērba gabalam viņi pievērš lielāko uzmanību, dodoties ārā salā.

Saslimst roku dēļ
Janīna no Kalvenes pagasta atklāj, ka pie tā speciāli nepiedomā. Jāskrien, un tad velk mugurā, kas pa rokai. Apdomājot situāciju, viņa secina, ka lielāku uzmanību tomēr pievērš kājām un rokām, tātad apaviem un cimdiem. Mugurā velk sintētiska auduma mēteli vai pufaiku, kas nelaiž cauri vēju. Audumam un adītiem materiāliem tas pūšot cauri. “Cilvēkam, kurš katru dienu iet uz darbu, noteikti vajag solīdāku mēteli, bet man – cik aiziet līdz stallim un veikalam – kā ir, tā ir.”
Siltas kājas – viennozīmīgi, bez domāšanas saka Kalvenes pamatskolas skolotāja Daina Jonase. Taču kāds gudrs homeopāts un fizioterapeits sacījis, ka cilvēks visātrāk saaukstējas, ja viņam nosalušas rokas. Viņa padoms – rokām vienmēr jābūt siltām. Daina spriež, ka rokas ir norūdītākas un tām aukstumā nepievēršam pienācīgu uzmanību. Tāpēc tad, kad dēls – motosportists Pauls Jonass – atbrauc mājās, māte vienmēr viņam atgādinot uzvilkt cimdus.
“Es pati esmu cilvēks, kurš neciena uz sevis daudz apģērba. Kad dzīve piespiež, tad jā,” atklāj Daina. Viņa jaunākajām klasēm māca sportu un, ejot ar bērniem ziemas priekos, uzvelk dūraiņus. Tad pirkstiem ir saskare un tie silda cits citu. Bet ikdienā bez cimdiem iztiekot, cik vien ilgi var.

Rāda priekšzīmi
Vaicāta par cepuri, Daina nopūšas un smejas, ka to uzliek mīnus 20,5 grādos. “Es nevaru, man kož. Ja jāliek cepure, tad dažkārt ir diskomforts.” Taču skolotājai ir jārāda bērniem priekšzīme, un, ejot ar viņiem laukā, arī pati velk cepuri, cimdus, zābakus. “Ja saku viņiem, ka jābūt silti saģērbtiem, tad arī pašai tādai jābūt.” Gadījies arī pretēji: esot klāt pie slidojošajiem lielākiem skolēniem, Dainai palicis auksti un kāds no bērniem viņai aplicis šalli – pašam kļuvis par karstu.
Skolotāja teic, ka vecāki rūpējas, lai bērnu apģērbs būtu atbilstošs laika apstākļiem. Dienā, kad Kalvenē termometra stabiņš noslīdēja zem mīnus 20 grādiem, skolā neieradās vien divi jaunākā vecuma bērni.
Lielāko uzmanību kājām sala laikā pievērš arī aizputniece, pazīstamā deju pedagoģe Indra Freimane. Apavu izvēle neesot nekāda dižā, bet katrā ziņā esot jāskatās, lai pazole ir biezāka. Siltas zeķes zābakos viņa nevelk, tas neko nedodot. Mētelis ar oderi, kārtīga šalle un pret biezāku nomainīta cepure – “katrā ziņā esmu saģērbusies”, sevi novērtē I. Freimane.