Rekurzeme.lv ARHĪVS

Tauta zina, kā tikt pie bērniem

JĀNIS GOLDBERGS

2016. gada 3. februāris 07:00

2023
Tauta zina, kā tikt pie bērniem

Izdod Latvijā pamācības jaunlaulātajiem, gudro pat par demogrāfijas lietu ministru. Gudro šā un gudro tā, bet Ekonomikas ministrija pēc kārtējā pētījuma brīdina, ka demogrāfijas problēma tuvākajā laikā saasināsies vēl vairāk. Kas vajadzīgs, lai bērni būtu, “Kursas Laiks” taujāja iedzīvotājiem.
Tautai šajā lietā viss ir skaidrs. Visi kā viens saka: jaunajiem nepieciešams darbs, tad būs bērni un viss cits nostāsies pa vietām. Tieši jauno cilvēku nodarbinātība ir lielākā problēma, ko izceļ katrs no aptaujātajiem. Jaunieši zemā atalgojuma dēļ pamet Latviju, jo viņiem jānopelna gan dzīvoklis, gan iedzīve, gan vēl par bērniem jādomā.

Vienam ģimenē jāpelna
“Lai arī kādi būtu pabalsti, vismaz vienam jaunajā ģimenē ir jāpelna. Citādi jau normālas dzīves nebūs. Tas ir vīrietis, kuram ir jānopelna brīdī, kad ir bērns. Jānopelna ir labi, jo tieši tad, kad ir ģimenes pieaugums, naudu vajag visvairāk. Kādas ir iespējas?” jautā friziere Inga Pudule. Viņa uzskata, ka arī citos posmos nav normāli, ja abi jaunie paliek bez darba. “Šobrīd ir situācija, ka pensionāri nereti uztur jaunās ģimenes,” saka sieviete.
Viņai piekrīt Jānis Sudavs, sastapts pie Jaunliepājas tirgus. “Rukāt vajag gan tiešā, gan pārnestā nozīmē. Nav ko slinkot. Kad bija mans laiks, man bija normāls darbs “patērētājos”. Pelnīju 200 rubļu, un pietika. Tagad grūti pateikt, kā būtu. Kamēr esi jauns, ir jāstrādā gan pa dienu, gan pa nakti,” smejoties saka J. Sudavs.

Vainīgi – valsts nozadzēji
Ābolu audzētājs Eglons Brūns no Nīcas novada ir pārliecināts, ka pie vainas ir bēdīgā situācija valstī. “Mūsu valsts ir nozagta. Tie lielie kungi, jau sākot no Ģēģera un Šķēles laikiem, ir izšeptējuši visu pēc kārtas – rūpnīcas, ražotnes. Un tagad viņiem nav vairs, no kā ģērēt nodokļus. Sāk satraukties. Tikai paskatieties – viņi savus bērnus Latvijā skolās nesūta. Tie mācās sazin kur. Visa tā korupcijas un izsaimniekošanas politika ne pie kā laba nenovedīs. Darbu cilvēkiem vajag, tad viņi iet vairumā,” saka E. Brūns.
Pārdevējas Jaunliepājas tirgū ir bailīgākas, lai arī līdzīgās domās. “Labāk nerakstiet neko! Par politiku nevajag runāt. Es varu par cenām pateikt, par visu ko. Jūs taču zināt, ka bandīti visu laiku ir pie varas. Pateikšu ko neriktīgi, un tad sazini, no kuras puses vējš pūtīs,” no fotogrāfa vairīdamās, bilst kartupeļu tirgotāja Jaunliepājas tirgū.

Vīrieši tomēr jāaudzina
Kamēr friziere I. Pudule frizētavā Kapsētas ielā 25, Liepājā stāsta, ka vīriešiem vajag darbu dot, viņas kolēģe Aija Fosa iestarpina: “Vispār jau tos latviešu vīriešus mācīt vajag. Nemāk viņi pret sievieti attiekties, ne puķes dāvināt, ne aplidot, kā nākas. Nezina arī vietu ģimenē, ne dzimteni. Skolās vajadzētu vairāk ģimenes lietas mācīt un patriotismu audzināt. Sieva ir jāmīl un dzimtene jāmīl,” tā A. Fosa.
Friziere piemin, ka Latvijā sabraukušajiem arābiem, par piemēru, mācot, kā pret sievieti attiekties un kā ar to apieties. “Iespējams, ka tādēļ viņiem ģimenēs ir daudz bērnu, bet mums nekā,” bilst A. Fosa.

Ola vistu nemācīs
“Anniņtirgus” pārdevēja Melita jau mazbērnus piedzīvojusi un uzskata, ka stiprā ģimenē vecāki ir piemērs saviem bērniem. “Mums ir labi, kā bijis iepriekš. Nekādas skolas nevajag. Ģimene ir vecāka par valsti, neba ola vistu mācīs,” uzskata Melita.
Līdzīgās domās ir vecmāte Ineta Vīksna. Viņa savā praksē daudz bērnu pieņēmusi. “Bērni nenāk no īpašiem ministriem vai pamācību grāmatiņām. Šajā lietā tādas muļķības nelīdzēs. Sievietei drošību vajag, bet vīrietim – darbu, tad viss būs kārtībā,” saka I. Vīksna.
Jautāta, vai sastapusi daudzbērnu māmiņas un ar ko viņas atšķiras, I. Vīksna teic, ka ir divas lielas grupas, kuras var izšķirt no kopējās masas – ticīgas ģimenes un pabalstu mednieces. “Ticīgu cilvēku ģimenēs bērnu ir vairāk un attieksme pozitīvāka pret dzīvi. Savukārt tās sievietes, kuras bērnus dzemdē tikai pabalsta dēļ, dzīvo no viena mazuļa līdz otram. Tur nekā laba nav,” uzskata vecmāte.

Pabalsti visu bojā
Lai arī daudzi uzskata, ka pabalstus jaunajām māmiņām vajag lielākus, tikpat ir cilvēku, kuri min rindu iemeslu, kādēļ pabalsti neko labu nedod. “Kad mēs dzīvojām, tad ne jau pabalsta dēļ bērni parādījās. Ja tā kādā ģimenē notiek, tad tas ir ļoti slikti. Es nevaru tā gudri pateikt, konkrēti kas, bet tas nav pareizi,” uzskata Romvalds Astrausks. Abi ar sievu Izabellu ir lauksaimnieki un nu varētu uzturēt daudz vairāk pēcnācēju, bet savs laiks pagājis. “Nav mums tie musulmaņu paradumi ņemt trīs sievas, lai vairāk bērnu. Latviešiem pieņemts vienu īsto mīlēt līdz mūža galam un laist jaunos pie teikšanas bērnu lietās,” uzskata R. Astrausks. “Darbu jaunajiem vajag, nevis pabalstus. Viņi nav nekādi trūkumcietēji, bet brīvas valsts pilsoņi ar brīvu gribu. Kad cilvēkam nav laba darba, viņš tiek nospiests uz ceļiem un pazemots, un pabalsts viņu pazemo vēl vairāk,” piebilst Izabella.