Palīdz gan zirgam, gan cilvēkam
Vai ziedes un geli, uz kuru bundžām dižojas zirgu attēli, tiešām ir derīgas cilvēkiem vai tas ir tikai mārketinga triks preces noietam, vaicā “Kursas Laika” lasītājs. Ārsti apgalvo – der gan.
“Zirgu ziedi” Aizputes veterinārās aptiekas īpašniece, veterinārārste Daina Kalniņa sauc par modes lietu. Taču to varot pielietot ne tikai dzīvniekiem, bet arī cilvēkiem. No viņiem nākot atsauksmes par iedarbību un palīdzību galvenokārt locītavu kaitēm. Šīs ziedes esot gatavotas no dabiskām vielām, bez ķīmiskām piedevām.
Ražo no vienādām vielām
Arī Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas ārsts Edmunds Jansons uzskata, ka no augu ekstraktiem iegūto, zirgiem domāto ziedi droši var lietot cilvēki. To izmanto iekaisuma, locītavu sāpēm, stīvumam, muskuļu saspringumam. Ārsts norāda, ka sliktākais, kas cilvēkam varētu notikt, ir alerģiska reakcija, kas izpaužas kā ādas apsārtums un lobīšanās. Cilvēka un dzīvnieka muskuļi un kauli ir līdzīgi, un veterinārajā farmācijā mājlopu zāļu ražošanai lielākoties izmantojot tādas pašas vielas kā cilvēkiem paredzēto medikamentu gatavošanai, tikai proporcionāli lielākā daudzumā. Zirgi pret atsevišķām ķīmiskajām vielām ir daudz jutīgāki nekā cilvēki.
Dati liecinot, ka 95% gadījumu cilvēki šo ziedi iegādājas savām vajadzībām un tikai 5% – izmanto zirgiem. Dažas ziedes ar zirga attēlu iegādājamas arī parastajās aptiekās.
Laizāmo sāli prot dozēt
“Cilvēki jau visu paši ir apguvuši profilaksei un zāles dzīvniekiem prasa arvien mazāk,” stāsta D. Kalniņa. Saimnieki esot izglītoti, profilaksei dod minerālvielas, vitamīnus, un dzīvnieki ir veselīgāki, mazāk slimo. Par viņiem gādā arī pagastiem “piesaistītie” veterinārārsti, un liellopu saimniekiem nav tik bieži jādodas uz aptieku, lielajās fermās zāles sagādā apkalpojošais ārsts. D. Kalniņa novērojusi, ka iedzīvotājiem lielāka ņemšanās ir ar mazo dzīvnieku – suņu, kaķu, vistu, trušu – veselības uzturēšanu.
Dzīvniekiem, atšķirībā no cilvēkiem, netipisku slimību esot maz, bet arī viņus kaites piemeklē sezonāli. Piemēram, pavasarī, kad govis atnesas, vērojams kaļķa trūkums jeb piena trieka, dzemdību sarežģījumi.
Tagad, ziemā, D. Kalniņa profilaksei iesaka dot govīm laizāmo sāli, kas sastrādāta kopā ar mikroelementiem, dzelzi. “Dzīvniekiem sāls ir vairāk vajadzīga nekā cilvēkiem.” Turklāt viņi protot to dozēt – laiza tik, cik prasās.
Kategorijas
- Citas ziņas
- Tirgus
- Atbildam lasītājiem
- Laža
- 8778
- Afiša
- Koncerti
- Sports
- Teātris
- Muzejos
- Izstādes
- Citi pasākumi
- Kino
- Balles
- Laikraksta arhīvs
- Video
- Foto
- Reklāmraksti
- Ekonomika
- Veselība
- Lietotāju raksti
- Kriminālziņas
- Kultūra
- Dzeja
- Konkursi
- Dzīvespriekam
- Sports
- Futbols
- Basketbols
- Handbols
- Autosports
- Motosports
- Volejbols
- Vieglatlētika
- Citi sporta veidi
- Florbols
- Hokejs
- Ziemas sporta veidi
- Soču Olimpiskās spēles
- Liepājas amatieru futbola čempionāts
- Lejaskurzemes novadu futbola čempionāts
- Pasaules ziņas
- Vietējās ziņas
- Liepājā
- Latvijas ziņas
- Dienvidkurzemes novadā
- Izglītība
- Sporta sērija "Izrāviens"
- Piedalies konkursā!
- Saeimas vēlēšanas
- Viena diena uzņēmumā
- Izklaide
- Projektu raksti
- Saimnieko gudri
- Atpazīsim melus!
- Kultūras saknes
- Rūpēsimies par vidi
- Mediju kritika
- Eiropā
- Starp divām reformām