Kāpēc Nīcā ar vēju un sauli darbināmās laternas deg neregulāri?
“Braucu katru dienu uz darbu. Apgaismojums reti kad deg. Pērkonē un Jūrmalciemā deg, Grīnvaltos gandrīz nekad,” novērojis kāds Nīcas novada iedzīvotājs. Uz jautājumu, kāpēc lampas brīžiem deg, brīžiem ne, atbild Nīcas novada izpilddirektors Andrejs Šakals.
“Apgaismes stabus līdzās piecām lielākajām Nīcas novada pieturām –Pērkones, Grīnvaltu, Bernātu, Jūrmalciema un Nīcas – uzstādīja 2013. gada rudenī. Šobrīd lampām beidzies garantijas laiks un tiek gatavots līgums ar firmu, kura veiks regulāras apgaismes objektu apkopes.
Sakarā ar to, ka diezgan bieži ir apmākušās dienas, lampas vairāk enerģiju saņem no saules un vējš ir kā papildu elements, kas arī dod enerģiju, lai akumulatori varētu uzlādēties. Akumulators bez papildu uzlādes tagad var darboties diennakti vai pusotru.
Ir paredzēts, ka pulksten 23 lampas tiks slēgtas ārā un iedegtas atkal pulksten 7 no rīta, jo nakts periodā, kad nenotiek autobusu satiksme, tām nevajadzētu degt. Tāpēc, ja cilvēki skatās nakts vidū, tad diemžēl lampas nedeg. Mūsu cilvēks ik pa brīdim apbraukā pieturvietas diennakts tumšajā laikā. Esam arī fiksējuši, ka ir bijušas vairākas apmākušās dienas, kas sakrīt ar bezvēju. Tādos brīžos lampas nedeg enerģijas dēļ. Mēs pat esam ievērojuši, ka lampa iedegas, gribētu degt tālāk, bet uzreiz arī izdziest. Tas tāpēc, ka ar akumulatora resursiem nav tik daudz uzlādējusies.
Pavisam nesen sanāca braukt tumšā dienas laikā – Jūrmalciemā nedega, bet dega Grīnvaltos un Pērkonē. Diemžēl vējapstākļi ir diezgan interesanti. Kad sākām pētīt, novērojām, ka brīžiem ir tā – Jūrmalciemā vēja ģenerators griežas, Pērkonē un Grīnvaltos stāv uz vietas.
Kad uzstādījām lampas, bijām Latvijā kādi otrie vai trešie, kas ar tādu tehnoloģiju saskārās. Uzstādot lampas, tika secināts, ka oriģinālie ģeneratori ir par vāju šīm spuldzēm, un uzstādītājs par saviem līdzekļiem uzstādīja jaunus, kas ir jaudīgāki. Sazinājāmies ar novadiem, kuros lampas jau bija uzstādītas, piemēram, Salacgrīvu, un saņēmām labas atsauksmes. Viņi teica, ka gada laikā tikai kādas divas līdz trīs dienas lampas nedeg. Vērtējot projektu kopumā, domāju, ka tas ir veiksmīgs, jo lampas pārsvarā nodrošina paredzētās funkcijas.
Tehnoloģijas pa šiem gadiem ir diezgan aizsteigušās uz priekšu. Saules bateriju tehnoloģija ir attīstījusies. Tagad ir iespējams dabūt vēl labākas lampas. Mēs to pētām un salīdzinām ar to, kas mums pa laik ir.”
Kategorijas
- Citas ziņas
- Tirgus
- Atbildam lasītājiem
- Laža
- 8778
- Afiša
- Koncerti
- Sports
- Teātris
- Muzejos
- Izstādes
- Citi pasākumi
- Kino
- Balles
- Laikraksta arhīvs
- Video
- Foto
- Reklāmraksti
- Ekonomika
- Veselība
- Lietotāju raksti
- Kriminālziņas
- Kultūra
- Dzeja
- Konkursi
- Dzīvespriekam
- Sports
- Futbols
- Basketbols
- Handbols
- Autosports
- Motosports
- Volejbols
- Vieglatlētika
- Citi sporta veidi
- Florbols
- Hokejs
- Ziemas sporta veidi
- Soču Olimpiskās spēles
- Liepājas amatieru futbola čempionāts
- Lejaskurzemes novadu futbola čempionāts
- Pasaules ziņas
- Vietējās ziņas
- Liepājā
- Latvijas ziņas
- Dienvidkurzemes novadā
- Izglītība
- Sporta sērija "Izrāviens"
- Piedalies konkursā!
- Saeimas vēlēšanas
- Viena diena uzņēmumā
- Izklaide
- Projektu raksti
- Saimnieko gudri
- Atpazīsim melus!
- Kultūras saknes
- Rūpēsimies par vidi
- Mediju kritika
- Eiropā
- Starp divām reformām