Rekurzeme.lv ARHĪVS

Grūti pieradināmā citronzāle

ANITA PLATACE

2016. gada 17. februāris 07:00

280
Grūti pieradināmā citronzāle

Silto zemju augi pie mums grūti pieradināmi, bet to labo īpašību dēļ nereti ir vērts censties. Vienu no tiem – citronzāli – iesaka kā universālu līdzekli ārstniecībā, kulinārijā un mājas kopšanā.

Citronzāle ir subtropu augs, ko mēģina audzēt arī Latvijā. Āzijā tās ceri var sasniegt 1,8–2 metru augstumu, bet Latvijā šādā augumā tie neizstiepjas. Podiņā citronzāle varot izaugt līdz 90 centimetriem.

Grib mitrumu un sauli
Citronzāli iespējams audzēt no sēklām vai stādiem. Siltumnīcā sēklas sēj jau februārī, bet dārzkopji iesaka labāk sēt kūdras substrāta podiņos 0,5–1 centimetra dziļumā. Sēklas 20–25 grādu temperatūrā sadīgst aptuveni 5–14 dienās. To dīdzība neesot pārāk augsta, lielākoties vien 35–40%. Pēc salnām citronzāli var izstādīt saulainā vietā ārā, tomēr drošāk to audzēt podos un pēc vajadzības novietot siltākajā un saulainākajā vietā, jo šim augam vajag mitru augsni un daudz saules. Laikam kļūstot vēsākam, augus var ienest siltumnīcā.
Gaviezes feldšere Rudīte Šukuleja, kura iesaka dabas ārstniecības līdzekļus katram izaudzēt savā dārzā, citronzāli min kā universālu augu. Tā sēklas viņa pērk veikalā. R. Šukuleja norāda, ka citronzāle izskatās pēc nezāles un, iesējot uzreiz dārzā, esot viegli sajaukt un izravēt. Tāpēc ieteicams sēt kastītē un pēc tam izstādīt. Citronzāle var izaugt liela un kupla, un puķkope Ilze Briģe iesaka dēstus dārzā stādīt 40–50 centimetru attālumā. Plūcot jābūt uzmanīgam, jo lapas ir ļoti asas.

Mūsu ziemas neiztur
Dzintra Zīvarte citronzāli audzē dārziņā Dubeņos. Iesējusi aizvējā, saulainā vietā, bet no vienas paciņas sēklām ļoti maz sadīgušas, lapas izaugušas tievas un smalkas.
Uz sēklu paciņām teikts, ka augs ir daudzgadīgs, bet Latvijas ziemās citronzāle var nepārziemot. Daudzgadību var panākt, augu ziemā turot siltā un gaišā telpā. Dz. Zīvarte citronzāli ziemot ielikusi podiņā, bet tai tur nepatīkot. Silto zemju augi pie mums ir grūti pieradināmi, viņa spriež. Vienkāršāk ir katru pavasari iesēt no jauna, pieredzē dalās R. Šukuleja.
ZS “Pīlādži” saimniece Aiga Putra stāsta, ka citronzāles sēklas cilvēki ne īpaši pieprasa, jo neesot informēti par tās īpašībām. Viņa spriež, ka citronzāle var aizstāt citrona miziņu, kam labās īpašības sabojā citrusaugu miglošana.

Ārstē un baida kukaiņus
R. Šukuleja stāsta, ka citronzāle der imūnsistēmas stiprināšanai, pret vēža šūnu veidošanos. Tā smaržo pēc citrona arī izkaltēta un ir garšīga kā tēja. Lapas un kātus var arī sasaldēt. Kā citronzāles medicīniskā vērtība tiek minēta arī sviedrējoša iedarbība, svara samazināšanas veicināšana, atmiņas uzlabošana, cīņa pret ādas sēnīšu slimībām, galvas un muskuļu sāpju mazināšana.
Mājās citronzāles podiņš aizbaidīs kodes, tarakānus un citus kukaiņus. Kulinārijā lieto gan citronzāles sīpoliņu, gan lapas.