Ietaupa uz grāmatvedības rēķina
Piensaimnieki turas pat situācijā, kad pienu pārdod zem pašizmaksas, un izmanto katru iespēju ietaupīt. Nozares eksperti šogad būtisku iepirkuma cenas kāpumu neprognozē.
“Nekā priecīga nav,” par situāciju piensaimniecībā saka Dace Vārna, kuras saimniecība “Parki” ar 20 slaucamo govju ganāmpulku atrodas gandrīz Vērgales centrā. Tas nozīmē vairākus ierobežojumus – uz ganībām gotiņas jādzen pa ceļu, nav zemes, kur saimniecībai izvērsties. Tāpēc Dacei labāk tīkot ziema, kad govis kūtī un nav jāuztraucas, ka ganībās kāda kur izlīdusi ārpusē. Agrāk centrā daudziem bijuši lopi, tagad Dace palikusi vai vienīgā.
Izdevumus nesedz
Saimniece stāsta, ka iepirkuma cenu līmenis, lai arī nedaudz pieaugusi, pašlaik stāv uz vietas un ir zem pašizmaksas. No 16–17 centiem par kilogramu cena pakāpusies līdz 22 centiem. Pienu viņa realizē kooperatīvā “Dzēse”, kur cena esot visaugstākā, bet tik un tā nesedzot izdevumus. Uz rūpnīcu “Latvijas piens”, kuras būvniecībā Jelgavā ieguldīta zemnieku nauda, “Dzēses” piens vairs neejot. Dace cer, ka ar laiku situācija rūpnīcā nokārtosies un pašu ieliktajai naudai būs atdeve. Viņa vēro, ka par spīti nozares krīzei, visi cīnās un neviens nav bankrotējis.
“Parki” ir mantota māja, tās apkārtne kādreiz bijusi jaunsaimniecība, bet pēc tam zeme apbūvēta. Zemi Dace arī piepirkusi, bet, ja tās būtu vairāk, būtu vieglāk. Viņa atzīst: kamēr maksājams līzings par traktoru, jāturas. Cena degvielai nokritusi, un iekrāsotā problēmas neradot. Pāriet uz gaļas lopiem – “pilnīgi izslēgts”. Ar tiem arī esot daudz darba.
Ganāmpulkā ir šķirņu krustojumi, pēc piena atnāk dažs vērgalnieks. Pašu iztikai tiek audzētas vistas, truši. Graudus paši neaudzē, bet pērk un samaļ kooperatīvā “Vērgale 1”.
“Kursas Laiks” Daci sastop brīdī, kad viņai uz galda saimniecības dokumenti – grāmatvedību saimniece ved pati. Agrāk šo pakalpojumu ņēmusi no malas, bet nu, lai taupītu izdevumus, papīrus kārto pati. Pārliecinājusies, ka tas ir izdarāms arī mājās, tikai prasa papildus laiku.
Zemākā cena Eiropā
Pasaules tirgos joprojām vērojama piena pārprodukcija, kas radusies pēc kvotu sistēmas atcelšanas un Krievijas embargo noteikšanas, un šogad nav pamata Latvijā gaidīt būtisku piena iepirkuma cenas kāpumu, pēc jaunāko datu analīzes informē Zemkopības ministrijas Tirgus un tiešā atbalsta departaments. Eksperti secinājuši, ka šogad pasaules tirgū joprojām nebūs atgūts pērn zaudētais piedāvājuma un pieprasījuma līdzsvars un nestabilitāte turpināsies.
Krievijas embargo noteikšana piena produkcijas importam iepirkuma cenu Latvijā bija pazeminājusi par 31%. No 2015. gada oktobra līdz 2016. janvārim tā kāpusi par 8%, tomēr būtisks uzlabojums šajā gadā neesot sagaidāms.
Joprojām vērojama liela atšķirība starp vidējo piena iepirkuma cenu Latvijā un citās ES valstīs. 2015. gada decembrī ES tā bijusi 0,306 eiro par kilogramu piena, Latvijā vien 0,2196 eiro – zemākā cena visā ES. Nedaudz lielāks rādītājs ir Lietuvai un Igaunijai – attiecīgi 0,2214 un 0,2344 eiro. ES valstu līdere ir Kipra, kur vidējā piena iepirkuma cena bijusi 0,5813 eiro par kilogramu.
Kategorijas
- Citas ziņas
- Tirgus
- Atbildam lasītājiem
- Laža
- 8778
- Afiša
- Koncerti
- Sports
- Teātris
- Muzejos
- Izstādes
- Citi pasākumi
- Kino
- Balles
- Laikraksta arhīvs
- Video
- Foto
- Reklāmraksti
- Ekonomika
- Veselība
- Lietotāju raksti
- Kriminālziņas
- Kultūra
- Dzeja
- Konkursi
- Dzīvespriekam
- Sports
- Futbols
- Basketbols
- Handbols
- Autosports
- Motosports
- Volejbols
- Vieglatlētika
- Citi sporta veidi
- Florbols
- Hokejs
- Ziemas sporta veidi
- Soču Olimpiskās spēles
- Liepājas amatieru futbola čempionāts
- Lejaskurzemes novadu futbola čempionāts
- Pasaules ziņas
- Vietējās ziņas
- Liepājā
- Latvijas ziņas
- Dienvidkurzemes novadā
- Izglītība
- Sporta sērija "Izrāviens"
- Piedalies konkursā!
- Saeimas vēlēšanas
- Viena diena uzņēmumā
- Izklaide
- Projektu raksti
- Saimnieko gudri
- Atpazīsim melus!
- Kultūras saknes
- Rūpēsimies par vidi
- Mediju kritika
- Eiropā
- Starp divām reformām