Rekurzeme.lv ARHĪVS

Zem jaunās estrādes Grobiņas pilskalns neiebruks

JĀNIS GOLDBERGS

2016. gada 4. marts 07:00

4741
Zem jaunās estrādes Grobiņas pilskalns neiebruks

Vairāki “Kursas Laika” lasītāji, zinot, ka zem Grobiņas pilskalna atrodas velvētas zāles un ejas, izteikuši šaubas – vai tikai pilskalns jauno estrādi izturēs. “Nekāda būvniecība virs zālēm pagrabos nav paredzēta, un arī citās vietās netiks izbūvēti pamati, kas dziļāki par 30 centimetriem,” mierina Grobiņas novada Attīstības un projektu nodaļas vadītājs Uldis Ķepals.

“Zāles un ejas zem Grobiņas pilskalna atrodas. Mana mamma Anna Švarca ir dzimusi 1895. gadā Dubeņos un Grobiņas centrā gāja skolā, akurāt tajā vietā, kur tagad atrodas akmens ar Grobiņas dibināšanas gadu, iepretī baznīcai. Viņas klasesbiedri pa dūmvadu bija nolīduši pils pagrabos un pa atrastu eju nogājuši līdz baznīcai, kur nonākuši telpā, pilnā ar zārkiem. Pēc tam atraduši tuneli, kur sāka dzist svece, un nāca ārā. Vēlāk skolēni par to stāstīja tā laika skolotājam Krūmkalnam. Tas varēja būt pēc 1905. gada,” “Kursas Laikam” stāsta durbenieks Ilmārs Kopštāls. Pensionārs baiļojas, ka tikai projektētāji ar visu estrādi nenonāk pils pagrabā.

Aizsargātāji ir stingri
Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcija (VKPAI) Grobiņas pilskalna rekonstrukcijas projektu jau vienu reizi caurlūkojusi un daudzas lietas, kas pat neattiecas uz darbiem pilsdrupās, stingri aizliegusi. “Būvniecība virs pagraba zālēm nenotiks. Estrāde praktiski paliek vecajā vietā, kur pagrabtelpas nav, bet aiz tās taps nelielas kulises māksliniekiem. Jumts virs estrādes būs sabīdāms un pavisam neliels,” paskaidro U. Ķepals. Jautāts, vai estrādes rekonstrukciju var dēvēt par kapitālu būvi ar nopietniem pamatiem, U. Ķepals atbild noliedzoši. Pamati nevienā vietā nebūs dziļāki par 30 centimetriem.
Šobrīd VKPAI izsūtīts jau labotais Grobiņas pilskalna estrādes projekts. Ja inspekcija to akceptēs, estrādē būs ap 500 skatītāju vietas un šobrīd sabrukušās sienas vietā tiks uzstatīti akmens gabioni viena stāva augstumā, kas aizturēs vēju no Liepājas puses. Vēl aizvien tapušajā projekta metā ir iespējamas izmaiņas, jo VKPAI projektu vērtē ļoti stingri, tā U. Ķepals.
Pavisam projektam tiks tērēti ap 300 tūkstošiem eiro.

Senās ejas vilina
“Visos laikos par senajām ejām un zālēm zem Grobiņas pilskalna ir bijusi liela interese. Nesaprotu, kādēļ tās neatjauno, lai rādītu tūristiem,” spriež I. Kopštāls. Viņš atceras, kā reiz 1937. gadā, kad pašam bijuši vien 10 gadi, ieradies Grobiņā ar bānīti un māte rādījusi vietu, kur viņas skolasbiedri nozuduši pazemē. Arī pats pa pili pastaigājies ne reizi vien un atceras, kā vēl darba gados Grobiņā kādi pašdarbnieki atrakuši trepes uz pagrabstāvu. “Bija aizrakušies aptuveni pusotra metra dziļumā, kad milicija šos pieķēra un lika aizbērt kāpnes,” stāsta pensionārs. Tas noticis pagājušā gadsimta 70. gadu sākumā. Vēl pirms gadiem 30 Grobiņas pilskalnā bijušas vietas, pēc kurām skaidri varēja nojaust, ka apakšā ir kas vairāk par zemes kalnu.
Seno velvju atjaunošana vilinājusi arī Grobiņas projektu rakstītājus un nodaļas vadītāju U. Ķepalu, tomēr summas, kas nepieciešamas šādiem darbiem, ir ļoti lielas. “Tas, protams, būtu interesanti ne tikai pašiem grobiņniekiem, bet arī tūristiem, tomēr dārdzības dēļ tā ir tikai tālas nākotnes iecere,” saka U. Ķepals.

Vēstures taka un zelta mucas
Otrs projekts, kas cieši saistīts ar Grobiņas vēsturi un pilskalnu, ir tematiskas tūrisma takas izveide no Grobiņas pilskalna garām Skābaržkalnam līdz Priediena senkapiem. Šim projektam paredz tērēt ap 200 tūkstošiem eiro. “Šis projekts ir vērsts uz tūrismu, jo savieno galvenās Grobiņas vēsturiskās vietas. Nākotnē atzari šai takai varētu būt arī uz Atkalna kapiem un Smukumu senkapiem,” tā U. Ķepals.
Jāteic, arī te leģendu tūristiem netrūkst. Piemēram, Priediena kapu apkaimē Napoleona kareivji norakuši trīs mucas zelta. To zinot katrs grobiņnieks, saka tie, kuri zina leģendu. Napoleona armijas karavīri ar salaupīto atkāpušies steigā un lielo zelta daudzumu nav varējuši savākt, tādēļ aprakuši. Pie tās vietas priedē iedzītas trīs misiņa naglas. Puikas šādos stāstos klausās, muti neaizvēruši. Pat vērtāki vīri leģendu neapstrīd, tikai piebilst, ka nav vairs tās priedes, pat celma tur nezin kur vairs nav. Tagad uz šo vietu tūristus varēs vest pa īpašu taku, un beigās Grobiņai trīs mucas zelta tāpat vien no tūristu makiem saradīsies.