Rekurzeme.lv ARHĪVS

Dārzniecībā sākas pavasara skrējiens

ANITA PLATACE

2016. gada 7. marts 07:00

6577
Dārzniecībā sākas pavasara skrējiens

Nedēļā pirms Sieviešu dienas tulpes dārzniecības “Grobiņas ziedi” dobēs vairs neieraudzīt. Tās jau nogrieztas un saliktas ledusskapī. Tagad rūpes prasa pārējās puķes, kam jāuzzied īstajā brīdī. “Pavasara skrējiens ir sācies,” atzīst saimnieki Inta un Jevgenijs Rudenko.

SIA “Grobiņas ziedi” saimnieks Jevgenijs Rudenko stāsta, ka tulpes nogriež tad, kad tām parādās krāsa. Ūdenim, kurā tās glabā, pievieno vielas, kas iznīcina baktērijas. Tiek audzētas speciālas šķirnes, precīzi izrēķinot, cik nedēļas katrs process ilgs. Vecās tulpju šķirnes bijušas mūsu klimatam piemērotākas, bet tās vairs dārzkopji neaudzē.

Ar pirātismu nenodarbojas
Gads sadalīts pa nedēļām, un dārzniecības saimniekiem un darbiniekiem zināms, kas kurā jādara, lai katra puķe uzziedētu paredzētajā laikā. Piemēram, krizantēmām vajadzētu būt uz Lieldienām. Aizkavēšanās ietekmētu visu tālāko. Īpaši tas svarīgi pavasarī un rudenī, kad noteicošais faktors ir saule. Vienu veidu sēj vairākos etapos, lai visas neuzziedētu reizē.
Paši uz vietas dārzkopji nemaz nedrīkst augus pavairot, tos aizsargā autortiesības. “Neesam pirāti,” saka Jevgenijs.
Sēklu un stādu ieguvē pasaulē kā vadošā sevi pieteikusi Holande. Lai dabūtu “pareizās” sēklas, tās laikus jāpasūta. Licencētās sēklas ir dārgākas, bet esot garantija, ka 80–85% uzdīgs.
Dārzniecība izmanto Rucavas SIA “CompaqPeat” ražoto kūdru. Šogad stājušies spēkā noteikumi, ka kūdrai jābūt reģistrētai Valsts augu aizsardzības dienestā, lai ar nezināmas izcelsmes kūdru neievazātu augu slimības un kaitēkļus.
Siltums, mitrums, gaiss, gaisma – augiem nepieciešamos komponentus saimnieki “ķerot” ar izjūtu. Uz pilnīgu automātiku šo procesu regulēšanā viņi neiziet. Ja tā nenostrādā, zaudējumi var būt pārāk lieli.
Balzamīnes, kalanhojas, petūnijas, pelargonijas, fuksijas, lobēlijas, verbenas, vairāku veidu begonijas un “visādi eksotiskie brīnumi nelielos daudzumos”, Jevgenijs nosauc siltumnīcās augošo klāstu. Visu audzēto puķu skaitu uzreiz pat grūti nosaukt. Jaunums šogad ir baltās hortenzijas.

Sasniedz optimālo līmeni
Grobiņas ziediem vietējais tirgus ir par mazu, un tie nonāk arī Rīgas vairumtirdzniecības bāzēs. “Ja ir vairāk par vienu dobi, tad jāmēro ceļš uz Rīgu,” saka Jevgenijs.
Teicienu “tie paši vēži, tikai citā kulītē” šeit varot attiecināt arī uz noformējumu – pēc pircēju pieprasījuma veikalos nereti pusi cenas veido podiņa ārējais veidols un rotājumi. “Floristikas vēsmas nonāk arī pie mums, Eiropas nomalē.”
Par tālāku paplašināšanos “Grobiņas ziedu” saimnieki pašlaik nedomā, jo sasniegts optimālais līmenis ražošanā un realizācijā. Jevgenijs joko, ka šo jautājumu var uzdot arī tā: “Vai Latvijā cilvēku skaits palielināsies?” Arī ES projektu līdzekļus pašlaik nepiesaista.
Rietumu virzienā Latvijas puķkopji nav gaidīti, jo “viņi no turienes grib tikt pie mums”. Austrumu virzienam dārzniecībai ir gan pārāk mazi apjomi, gan nedroša situācija.
Rudenko ģimene darbojas Latvijas Dārzkopības biedrībā. “Kādā sabiedriskajā organizācijā vajag piedalīties, lai negadās tā, ka tevi aizmirst, piemēram, pieņemot kādu likumu,” saka uzņēmējs.
“Nafta paliek lētāka, preces veikalos arī uz lēto pusi velk, valsts pārvaldē nodokļu politika arī varētu iet uz lēto pusi. Tas būtu progresīvi, bet to laikam vēl neviens nav iedomājies,” ironizē saimnieks.