Iekaros tirgu ar pašdarinātām ģitārām
Ansis Alksnis lielāko daļu sava laika velta ģitārai. Viņa ikdiena saistīta ar ģitāru izgatavošanu. Ar nosaukumu “[A5] Guitars” viņa rokām tapušas daudzas unikālas, vienā eksemplārā radītas ģitāras, kuras, atrodot īsto saimnieku, spēj kļūt ne tikai par lielisku instrumentu, bet pat par dzīvu organismu ar īstu dvēseli.
Nevar atrast īsto
“Gāja gadi – gribēju mācīties ģitāru, ģitāras nebija. Mēģināju vecākus pierunāt. Visi bija skeptiski, visi smējās. Tad es sadusmojos, saku – vienalga! Sakrāju un nopirku pirmo ģitāru – to, ko es gribēju, iedvesmojoties no elkiem. Bet jutu, ka kaut kas nav tas. Mēģināju citu, atkal pārdevu, nu, neko darīt. Izmēģināju dažādas, testēju un tā līdz galam nevarēju īsti atrast, kurējā ir tā, kuru var paņemt, un viņa ir man. Bezmaz vai ņēmu lapiņu, sarakstīju katrai plusus un mīnusus, lai saprastu to, kas ir tas, ko gribu. Un tad sapratu, ka tādas nav,” ieskatu, kā radusies ideja pašam gatavot ģitāras, sniedz Ansis.
Puisis atzīst, ka audzis ģimenē, kurā visi ģimenes locekļi bijuši kaut kādā veidā saistīti ar radošiem procesiem. Arī pats mācījies Liepājas Dizaina un mākslas vidusskolas Metālapstrādes nodaļā. Tajā laikā spēlēšanai laika nav atlicis, bet radusies doma likt lietā savas idejas, savas piezīmes un papildus mācībām apgūt ģitāras gatavošanas prasmi. “Pamazām guvu informāciju, pētīju, lasīju, runāju ar mūziķiem, ar cilvēkiem ārzemēs, kas to dara un taisa, ar visādām rūpnīcām. Salasījos visādus knifus un domāju – būs kaut kad jātaisa.” Tomēr no idejas līdz pašam procesam vēl bijis tāls ceļš ejams. Ģitāru entuziasts saskāries ar vairākām problēmām, kuras, īsi raksturojot, var nosaukt – kur, no kā, par ko un kā?
Ļauj izmantot iekārtas
Laimīgā kārtā uzradies cilvēks, kurš spējis dažas no aktuālajām problēmām atrisināt. Tas bijis Grobiņas uzņēmuma “Grobiņas M. D. K.” dibinātājs Valdis Štarks, kurš, redzot Anša rasējumus un idejas, sākumā esot mazliet greizi skatījies, taču ļāvis nākt un mēģināt izgatavot ģitāru viņa uzņēmuma telpās. “Palīdzēja, sadabūja pirmos materiālus, parādīja, kā ar instrumentiem darboties, kurus es nezināju, un tamlīdzīgi,” par pagrieziena punktu ģitāru meistarošanā stāsta Ansis. Par savu pirmo izgatavoto ģitāru puisis šodien smīkņā, taču saprot, ka pirmais darbs ir pirmais. Nu jau process pacēlies pavisam citā līmenī.
Apaug ar idejām
Pats ģitārspēli apguvis pašmācības ceļā, skatoties dažādus video, izejot cauri kaudzei grāmatu, gājis arī uz lekcijām pie ģitārista Māra Kupča, Jura Pavītola. Savās rokās turējis ļoti daudz un dažādu ģitāru. Šajā garajā un ilgajā pieredzē arī radusies izpratne par to, kādai jābūt un kā jāskan labai ģitārai. Un tad pamazām nostiprinājušies priekšstati par to, kas un kā jāveido.
“Radošam cilvēkam ir liela problēma – ja tu sāc kaut ko domāt un idejas likt kopā, tad apaudz ar tām tik daudz un tik nenormāli, ka tev nav, kur likties vairs. Un tu saproti – varētu uztaisīt tā, tas skanētu tā, ja izmantotu to – tas būtu tik forši un šitā un tā. Un idejas rodas. Rasējumi paliek vēl un vēl vairāk,” par savu radošo procesu pastāsta ģitāru entuziasts.
Pašam jāizmēģina
Ansis atzīst, ka ģitāru izgatavošana ir viņa sirdsdarbs: “Tu esi putekļos un gružos, viss iet pa gaisu, viss notiek, un tu darbojies. Vari radoši izpausties, zini, ka to malu gribi tā uztaisīt, bet procesā zini, ka būs tā. Tu paskaties uz pulksteni – jau vakars pienācis? Zini, ka jābrauc mājās, bet nevari vienkārši aizbraukt, negribi braukt prom. Tad tu saproti, ka tas ir tas, kas tev ir jādara.”
Puisis atklāj: lai pārliecinātos, vai ģitāra pagatavota gana labi, vai tā labi skan, ir svarīgi to pašam izmēģināt. Taču te viņš saskāries ar problēmu. Kādā brīdī palicis bez mēģinājumu telpām un nav bijis vietas, kur instrumentus glabāt un iemēģināt. Arī šeit Ansis nav izticis bez palīdzīgas rokas. Šoreiz izlīdzējis sens paziņa, Liepājas POP/ROK skolas līderis Gints Purgailis. “Vārds pa vārdam, un tad mēs arī kopīgi sākām te darīt un visu kaut ko celt augšā,” par savu jauno apmešanās vietu Liepājā, Avotu ielā 6, saka Ansis.
Lieli plāni nākotnei
“Lai uztaisītu labu ģitāru, ir nepieciešami labi materiāli,” ir pārliecināts liepājnieks. Paša gatavotās ģitāras top galvenokārt no Kanādas kļavas, Āfrikas mahagonija, pēdējā laikā lietā tiek likts arī mūsu pašu ozols. Ģitāru meistarotājs gan atzīst, ka ar materiālu sagādi Latvijā ir problēmas, arī izmaksas ir gana lielas, taču neiespējami tas nav.
Par savām nākotnes iecerēm Ansis stāsta pieticīgi – lai citi nenozagtu. Tomēr atklāj, ka vasarā plānots atvērt veikaldarbnīcu POP/ROK skolas telpās, lai ikviens, kuram tas nepieciešams, varētu salabot vai uzlabot savu instrumentu. “Tad būs lieta tāda, ka cilvēks varēs atnākt uz vietas izrunāties, uzreiz uzlabot ģitāru. Piemēram, ja gribēs nomainīt pogas, stīgas, tad varēs tepat uz vietas to izdarīt, iedzerot kafiju. Tas būs pavisam kas citādāks. Latvijā tādas vietas īsti nav,” ar entuziasmu par ieceri stāsta liepājnieks.
Darbnīcā būs iespējams arī apskatīt un iegādāties Anša izgatavotās ģitāras, kā arī pasūtīt tās pēc individuāla pieprasījuma. Taču meistars atzīst, ka mērķē uz ārvalstu tirgu, jo lielākoties individuāli gatavotu, ar rokām veidotu ģitāru tomēr vairāk novērtējot citur, ne Latvijā. “Nav cilvēkiem Latvijā naudas, un tiem, kam ir, jau ir kaut kas labs.” Ģitāras gatavošanā ieguldītās izmaksas esot pārāk lielas, lai to pārdotu par zemu cenu. “Ja vēlies kvalitāti un individuālu pieeju, ar lielākiem izdevumiem jārēķinās.”
Mērķē uz ārzemēm
Par to, kā plānots izsisties ārvalstu tirgū, Ansis saka īsi: “Jātaisa joprojām unikāli un labi.” Puisis atzīst, ka bez reklāmas un pazīšanās biznesā neiztikt. Kontaktiem ir liela nozīme. Svarīga ir pašreklāma sociālajos tīklos, specifiskās mājaslapās, forumos. “Pašam jābūt baigi aktīvam, jābūt draugos ar cilvēkiem, kas to dara. Lielākā daļa Latvijas ģitāristu zina par mani, drīz ciemos brauks viens ģitārists no Rīgas, lai testētu ģitāras. Galvenais – lai tevi zina.”
Bez palīdzības neiztikt. Ir svarīgi, lai būtu cilvēki, kuri atbalsta, kuri gatavi ieguldīt gan savus materiālus, gan savu laiku. “Manā lietā ir jāmeklē sponsori.” Tāpat ģitāru entuziasts ir gatavs savas zināšanas nodot citiem, kuri spētu no tā iegūt gan labumu sev, gan pielikt roku kopēja rezultāta vārdā. Liepājnieks saprot, ka šādā specifiskā darbā viegli neklāsies, bet cer, ka viņa hobijs reiz attīstīsies par labu un visiem zināmu biznesu.
Kategorijas
- Citas ziņas
- Tirgus
- Atbildam lasītājiem
- Laža
- 8778
- Afiša
- Koncerti
- Sports
- Teātris
- Muzejos
- Izstādes
- Citi pasākumi
- Kino
- Balles
- Laikraksta arhīvs
- Video
- Foto
- Reklāmraksti
- Ekonomika
- Veselība
- Lietotāju raksti
- Kriminālziņas
- Kultūra
- Dzeja
- Konkursi
- Dzīvespriekam
- Sports
- Futbols
- Basketbols
- Handbols
- Autosports
- Motosports
- Volejbols
- Vieglatlētika
- Citi sporta veidi
- Florbols
- Hokejs
- Ziemas sporta veidi
- Soču Olimpiskās spēles
- Liepājas amatieru futbola čempionāts
- Lejaskurzemes novadu futbola čempionāts
- Pasaules ziņas
- Vietējās ziņas
- Liepājā
- Latvijas ziņas
- Dienvidkurzemes novadā
- Izglītība
- Sporta sērija "Izrāviens"
- Piedalies konkursā!
- Saeimas vēlēšanas
- Viena diena uzņēmumā
- Izklaide
- Projektu raksti
- Saimnieko gudri
- Atpazīsim melus!
- Kultūras saknes
- Rūpēsimies par vidi
- Mediju kritika
- Eiropā
- Starp divām reformām