Rekurzeme.lv ARHĪVS

Rokas slēdzis visdrošākais

JĀNIS GOLDBERGS

2016. gada 11. aprīlis 07:00

892
Rokas slēdzis visdrošākais

Priekules novadā mājas iepretī Audermuižai ar ūdeni apgādā ūdenstornis. Ūdeni lieto arī tuvējā ferma. Kā novēroja “Kursas Laiks”, ūdens padevi tornī augsto tehnoloģiju laikmetā regulē ar rokas slēdzi.

Ūdenstorņi mazās apdzīvotās vietās ir daudz lētāks un pieejamāks prieks nekā augstspiediena katli, tādēļ vēl aizvien tiek izmantoti daudzviet lauku ciemos. Auderos ūdens no torņa gāzās zemē kādu pusstundu, līdz viena no vietējām sievām aizgāja līdz sūkņu mājai, kur slēdži atrodas. Tad arī pārplūdes caurule nomierinājās. Vietējie sūkni iet ieslēgt un izslēgt dežūrrežīmā. Dažas dienas viens cilvēks, dažas dienas cits. Nelaime – ja sētā iebrauc viesi un nav laika pamest aci uz ūdenstorņa pusi vai vienkārši interesants seriāls sācies.
Kādreiz tornī bijusi automātika, bet tā salūzusi, un nu viss palicis cilvēku pašu ziņā. Uz vietas nevienam saprašanas par elektroniku nav, bet, kamēr cilvēki zina ieslēgt un izslēgt sūkni, neviens cits arī neliekoties zinām par ķezu.
Atliek tikai kopīgi noplātīt rokas un piekrist, ka mums ir gudri 21. gadsimta datori, kas mirklī prot aprēķināt, cik ūdens izlīst zemē un cik elektrības lieki iztērēts, bet vairāk nekā gadsimtu vecas patiesības no galvām pakūpējušas. Nepagāja ilgs laiks no brīža, kad Nikola Tesla 1888. gadā izgudroja trīsfāžu elektromotoru, līdz brīdim, kad parādījās pirmā automātika tā ieslēgšanai un izslēgšanai atkarībā no pielietojuma sfēras. Ūdens līmeņa izmaiņu fiksēšanai izmanto dažādas metodes. Pirmo vienkāršāko mehānismu – katrs var redzēt tualetes skalojamajā kastē. Savukārt ūdenstorņos visbiežāk izmanto ūdens masas spiediena izmaiņas.