Rekurzeme.lv ARHĪVS

Suši vairs nav eksotika

VALIJA BELUZA

2016. gada 13. aprīlis 07:00

484
Suši vairs nav eksotika

Pasaule mainās, kultūras un tradīcijas satuvinās, un arī cittautu ēdieni vairs nešķiet eksotiski. “Suši Liepājā ir baudāms vairākās vietās, bet mēs esam gatavi konkurēt ar cenu un kvalitāti,” teic SIA “Maryland” vadītājs Romāns Kvitko.

Uz vietas baudīt nevar
Suši bārs “Sushi Boom” atvērts pirms nepilna pusgada un japāņu virtuves cienītājiem vairs nav pārsteigums. Liepājnieks Romāns Kvitko iepriekš guvis pieredzi sabiedriskās ēdināšanas jomā, diemžēl viņa bistro Pasta ielā neguva lielu atsaucību un to nācās slēgt. Ilgāku laiku dzīvojot Rīgā, viņš ievērojis, ka suši ar piegādi darba vai dzīvesvietā iecienījuši cilvēki, kuri nevar atļauties baudīt šos ēdienus restorānā.
“Ja parādās ideja, tā jāattīsta, izlēmām kopā ar dzīvesbiedri Marinu. Svarīgākais un arī grūtākais bija profesionālu pavāru piesaistīšana. Uz sludinājumu pirmais atsaucās suši meistars no galvaspilsētas Nikolajs Rojenko. Viņš piecus gadus bija strādājis Latvijā pazīstamākajā Austrumu virtuves zīmola “Gan Bei” restorānā.”
Suši meistari Nikolajs un Zurabs ir vienisprātis: kļūt par speciālistu var ne ātrāk kā pēc diviem, trim gadiem; tradicionāli ar to nodarbojas puiši, vīrieši, jo nav viegli visu dienu stāvēt kājās. Bet pats galvenais ir neatslābstoši sekot izejvielu kvalitātei, svaigumam un proporcijām. Nu jau špikeris vairs nav vajadzīgs.
“Sušisti cits citu pazīst, viņiem ir tāds kā klubiņš, ar atalgojumu, ap­stākļiem un attieksmi mums izdevās piesaistīt vēl divus meistarus, tāpat arī pārējos ēdiena gatavotājus,” atklāj R. Kvitko.
“Sushi Boom” vadītājs ir gandarīts, ka japāņu virtuves gardumus un pakalpojuma priekšrocības atzinīgi novērtējuši dažādu paaudžu un profesiju pārstāvji. Lai mājās pareizi pagatavotu šos ēdienus, jārēķinās ar paprāviem izdevumiem: nepieciešams gan speciāli ingredienti, gan aprīkojums.
Šeit demokrātiskāku cenu izdodas noturēt, jo nav paredzēts ēdienu baudīt uz vietas: pasūtījums tiek iesaiņots vienreiz lietojamā traukā kopā ar irbuļiem un salvetēm prom nešanai vai arī piegādāts norādītajā adresē līdz trīsdesmit kilometru rādiusā ap Liepāju. Pasūtījumu vērtībā virs divdesmit eiro Liepājā pievedam bez maksas. Diezgan bieži ar suši mielojas grobiņnieki. Laiks no pasūtījuma pieņemšanas līdz saņemšanai bārā atkarīgs no pavāru noslodzes, parasti tās ir piecpadsmit minūtes pēc pasūtījuma pieņemšanas, bet piegāde dažreiz var ieilgt.
“Mūsu trumpis ir vienmēr svaigi produkti, ko firmas piegādā vairākas reizes nedēļā. Kopš bāra atvēršanas pirms gadumijas turam piedāvājumu “pērc vienu porciju, otru saņem bez maksas”. Tad astoņi suši gabaliņi, kas ietilpst porcijā, nemaz neliekas dārgi. Sākumā cilvēki bija pārsteigti, ka cenā iekļauta maksa par traukiem, bet nu jau pieraduši. Esam piegādājuši gan uz svinību vietu, gan ēdējiem darbavietā, bet lielāks pieprasījums ir pēcpusdienā, vakarpusē un, protams, nedēļas nogalē.”

Katrai garšas gaumei
Misi, tomago, nameko, hiasši – sarežģītie japāņu vārdi mulsina. Avokado, ananass, siers, zivs ikri jau šķiet kaut kas pazīstamāks. Kaķis maisā nav jāpērk, jo lielizmēra ēdienkartē, kas aizņem visu sienu, ir attēlota, nosaukta un paskaidrota katra suši vai rolla sastāvdaļa. Turklāt cilvēkam, kurš ar Austrumu virtuvi saskaras pirmoreiz, operatore palīdz orientēties, vispirms noskaidrojot klienta garšas prioritātes un kulināro gaumi. Suši ir atsevišķs kādas zivs – laša, tunča, tomago, unagi vai zuša – gabals kopā ar rīsiem, bet rolls – nori lapās ietītu ingredientu komplekts. Liepājnieku iecienīts ir rolls “Philadelphia Classic”, kas sastāv no laša, svaiga gurķa un Filadelfijas siera.
Pašlaik bārs “Sushi Boom” piedāvā sešdesmit piecas austrumnieku ēdienu pozīcijas. Zupu pamatā ir misa – japāņu zivju buljons, ko var papildināt sēnes, zivju raugs, pasta, tīģergarneles un dažādi zaļumi.
Rollu porcijas cenu būtiski ietekmē sastāvdaļas. Dārzeņu jeb veģetārais rolls ir lētākais, savukārt mīdijas, lasis, tīģergarneles, zutis produktu attiecīgi sadārdzina. Rollus un suši biežāk ēd aukstus, bet ir arī karstā veidā baudāmi, piemēram, ar sieru, mīdijām, bekonu. Ir pat deserts rolla veidā.
R. Kvitko atšifrē desertu “Yawaraky Maki”: pankūkā ierullē Filadelfijas siera un zemeņu maisījumu, sapresē, notur ledusskapī un sagriež glītos rullīšos.
“Jūtu, ka ar šo biznesa nišu ir trāpīts desmitniekā un nāksies paplašināt personālu: jau tagad sestdienās, pat strādājot uz pilnu jaudu, ir grūti operatīvi izpildīt pasūtījumus un cilvēki atsakās gaidīt divas stundas. Šā iemesla dēļ pagaidām neizvietojam reklāmu. Iespējams, nākotnē atvērsim suši restorāniņu.”