Rekurzeme.lv ARHĪVS

Muzeja iecere izplēn konfliktos

ANITA PLATACE

2016. gada 2. maijs 07:00

1975
Muzeja iecere izplēn konfliktos

Pagājušajā nedēļā notika viena no tiesas sēdēm, kurā prasītāja ir Vaiņodes senlietu krātuves nu jau bijusī vadītāja Alda Prūse, bet atbildētāja – Vaiņodes novada dome. Tiesai jārisina praksē, iespējams, vēl nebijis kāzuss, bet muzeja izveide Vaiņodē līdz finišam tā arī nenonāk.

“Kursas Laiks” jau rakstījis, ka konflikts starp pašvaldību un senlietu krātuves vadītāju Aldu Prūsi sākās, kad izpilddirektors Egils Juzups 2014. gada vasarā viņai izteica rājienu par nesadarbošanos ar inventarizācijas komisiju. A. Prūse par to iesniedza sūdzību domē, bet deputāti rājienu uzskatīja par pamatotu un neatceļamu.

Darbiniece uzvar domi
Konflikts samilza arvien vairāk, līdz domes priekšsēdētājs Visvaldis Jansons 2015. gada 21. februārī viņai darbu uzteica. “Neredzam, ka varam sastrādāties,” toreiz sacīja V. Jansons un savu lēmumu pamatoja, nosaucot vairākus pārkāpumus. A. Prūse teic, ka konflikts sācies, kad viņa nav parakstījusi domes sagatavoto darba līgumu un amata aprakstu. Tajos neesot atrunāta ne alga, ne darbalaiks.
Pēc darba uzteikuma A. Prūse vērsās pret pašvaldību tiesā un guva sev labvēlīgus lēmumus. Tiesa minēto rājienu atzina par nepamatotu. Vairāku tiesas sēžu laikā pusēm tika piedāvāts mierizlīgums un panākta vienošanās, ka A. Prūse var atgriezties darbā. Taču viņa ilgstoši – no 2015. gada 21. aprīļa – slimo un darbā praktiski vairs neieradās.
Atlaiž atkārtoti
Tuvojoties sešu mēnešu termiņam, kad darba devējs darbinieka slimības dēļ drīkst tam uzteikt, A. Prūse 2015. gada 19. oktobrī iesniegusi lūgumu piešķirt viņai atvaļinājumu, bet, saņemot noraidījumu, pēc pāris stundām pati uzrakstījusi atlūgumu. Taču 23. oktobrī novada dome viņai uzteikusi darbu par tā nepildīšanu sešus mēnešus un sagatavojusi pieteikumu tiesai, lai A. Prūses uzteikumu apstrīdētu. Savukārt A. Prūse tiesā prasa atcelt domes rīkojumu par savu atbrīvošanu. Viņa uzskata, ka lietas ir jākārto “pareizā secībā”.
Vaiņodes novada domi pārstāvošā zvērinātā advokāte Gunta Gulbe pauž neizpratni, ko A. Prūse ar šo prasību vēlas panākt un kādas viņas tiesības ir pārkāptas. Savukārt prasītājas pārstāve zvērinātā advokāte Irēna Kibelko norāda, ka šāds fenomens, kad uzteikums tiek apiets ar uzteikumu, tiesu praksē vēl neesot bijis. Šī prasība rada juridisku kāzusu – vai darba devējs drīkst uzteikt darba līgumu, ja to jau uzteicis darba ņēmējs.
Tiesneša Iļjas Grigorjeva piedāvāto iespēju – mierizlīgumu – abas puses noraida, jo A. Prūse no prasības neatkāpjas, bet domei neesot, ko piedāvāt. Materiālā ziņā prasītājai zaudējumu nav, un muzeja darbība netiks atjaunota. Abas puses būtu ar mieru doties pie mediatora, taču Liepājā šāds pakalpojums neesot pieejams. Tiesa savu lēmumu paziņos 9. maijā.

Līdz akreditācijai netiek
Viens no domes pārmetumiem A. Prūsei – deviņu gadu laikā viņa nav senlietu krātuvi sakārtojusi tā, lai to varētu oficiāli saukt par muzeju.
Vaiņodes pagasta padome lēmumu par novadpētniecības muzeja izveidi pieņēma 2007. gada 9. martā. Muzeju likums paredz, ka pašvaldības muzejam ir pienākums ne vēlāk kā piecu gadu laikā pēc dibināšanas nokārtot akreditāciju. A. Prūse sāka eksponātu sistematizāciju un aprakstu veidošanu, bet līdz akreditēšanai par muzeju krātuve vēl nebija nonākusi.
2015. gadā nu jau novada domes deputāti konstatēja, ka tas nav izdarīts, un nosprieda lēmumu par muzeja izveidošanu atcelt.
A. Prūse uzskata, ka daudzi eksponāti ir viņas īpašums, jo tos iegādājusies pati par savu naudu. 2015. gada 15. decembrī viņa saņēmusi V. Jansona parakstītu vēstuli: ja vēlas saņemt atpakaļ eksponātus, tad jāiesniedz dokumenti, kas pierāda to piederību. No viņas tiek prasīts arī seno lietu uzskaites žurnāls. Nākamajā dienā – 16. decembrī – A. Prūse deputātiem nosūtījusi iesniegumu, kurā norāda uz iespējamām netaisnībām algu lietās, kā arī uz viņas un tēva nomelnošanu.
Domes vadība norāda, ka tālākās lietas ar eksponātiem kārtos pēc tam, kad tiesvedība būs beigusies. Jau rakstīts, ka bijušās dzelzceļa stacijas ēkas, kurā veidojās muzejs, izmantošanā pašvaldībai ir jauni mērķi. Iespējams, tur būs kafejnīca, viesu māja vai citas ar tūristu uzņemšanu saistītas telpas.