Rekurzeme.lv ARHĪVS

Tauta elektrības tarifu izmaiņas neizprot

Tauta elektrības tarifu izmaiņas neizprot

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK) apstiprinājusi jaunos elektrības tarifus. No 1. augusta visiem būs jāmaksā par elektrības pieslēgumu pat tad, ja elektroenerģija netiks patērēta. “Kursas Laiks” devās noskaidrot iedzīvotāju attieksmi.

Kopumā var teikt, ka cilvēki jaunās izmaiņas ikdienas maksājumos uztver ar fatālu nostāju. Cilvēki ir vāji informēti par gaidāmajām izmaiņām un vismaz pagaidām uzskata, ka tā ir kārtējā cenu celšana un kā gan ne, ja uzņēmums “Sadales tīkli” cer no tarifu izmaiņām papildus savā budžetā iegūt 15 miljonus eiro. “Jau šobrīd maksājumi ir vājprātīgi. It kā par kilovatstundu (kWh) maksājam četrus eiro centus, tikai galabeigās par 35 kWh manai mazajai bodītei jāmaksā 18 eiro, un neviens nespēj paskaidrot, kāpēc,” saka suvenīru veikala īpašniece netālu no Liepājas domes. Savu vārdu un foto avīzē viņa nevēlas, jo bīstas, ka mierīgi var saņemt arī divas vai trīs reizes lielāku rēķinu, kuram nevarēs iebilst.

Paskaidrojumu nesaņem
“Man Liepājā ir dzīvoklis, kuru izmantoju periodiski, un noteikti nāksies maksāt kādus piecus eiro vairāk nekā līdz šim, bet vai es ko varu ietekmēt? No tiesas, neesmu muļķis elektrības lietās un spētu saprast, ja kāds to paskaidrotu, bet šādu paskaidrojumu nav. Nu, nav tauta tik stulba, kā šie ļaudis uzskata. Par pienu, kad tas paliek dārgāks, ir informācija, un es saprotu, kādēļ cena pieaug vai samazinās, bet par elektrību paskaidrojumu nav,” “Kursas Laikam” atklāj ārsts Igors.
Viņš atzīst, ka elektrības tarifu maiņa skar viņu tieši un cenas pieaugumam neredz citu pamatu kā vien uzņēmuma peļņas kāri. “Vai mums, iedzīvotājiem, ir kāda izvēle? Ir jāmaksā, un mēs to darām,” piebilst medicīnas speciālists.
Viņam piebiedrojas tirgus pārdevēja Daina no Jūrmalciema. “Jā, ir tāda lieta, un maksāsim vairāk. Kādu piecīti mēnesī, bet kas atliek?” tā Daina.

“Tas viss ir amorāli”
Tā sarunu ar “Kursas Laiku” sāk Sergijs, kurš saimnieko apavu remonta darbnīcā Liepājas Pētertirgus teritorijā. “Pensionāri maksā nodokļus no pensijas. Tas ir aplami – kā var prasīt nodokli no tā, kas sakrāts, maksājot nodokļus? Tāpat ir ar jauno elektrības tarifu. Naudu prasa par to, ka mums pienāk vadi līdz mājas sienai. Tas būtu tāpat, kā tirgus sievas prasītu naudu par to, ka atnesušas tomātus uz tirgu. Vēl jau jāpiebilst, ka vasarnīcās, kur problēma būs izteikta, pievadi vilkti par patērētāju naudu. Piedodiet – mēs izbūvējam komunikācijas un paši vēl maksājam par tām! Tā ir amorāla laupīšana,” uzskata Sergijs.
Viņš atgādina Romas imperatora Gaja Jūlija Cēzara praksi, kurš, lai padarītu bagātu Romu, vispirms padarīja bagātus tās iedzīvotājus un reformēja birokrātisko sistēmu. “Šobrīd viss notiek otrādi. Naudu plēš no nabagiem, no tiem, kuri cenšas ietaupīt, lai varētu nopirkt maizi un krējumu,” uzskata kurpnieks.

Kāds atkal grib nopelnīt
Grobiņas autopiederumu veikala saimnieks Kaspars novērtē, ka viņam nav īpašuma, kurā elektroenerģija netiktu pastāvīgi lietota. “Uz mani tas maz attiecas. Cik tērēju, tik maksāju – gan darbā, gan mājās.” Jaunie noteikumi vairāk skaršot lauku teritorijas. Taču viņš vērš uzmanību, ka jaunie digitālie elektroenerģijas skaitītāji uzrāda nelielu patēriņu pat tad, ja neviena ierīce nav ieslēgta.
“Tā ir interešu lobēšana, kārtējo reizi kāds grib nopelnīt,” spriež uzņēmējs. “Es taču nevaru izdomāt, ka cilvēkam ir jāmaksā par to, ka viņš ienācis manā veikalā un deldē grīdu, vai par to, ka es iededzu gaismu, lai viņš varētu redzēt. Tas ir mazs absurds. Bet mēs jau esam pieraduši maksāt par visu, kur vajag un nevajag.”