Tirgi – Liepājā un Rīgā

Lai noskaidrotu, kā šopavasar maksā dārza veltes, kā arī redzētu salīdzinošu tirgus atmosfēru, “Kursas Laiks” šopavasar apmeklēja gan Rīgas Centrāltirgu, gan Liepājas Pētertirgu. Rīgā ievestās preces ir lētākas, tomēr vietējās produkcijas tirgū proporcionāli ir mazāk. Vēl uzkrītoši Rīgas tirgū ir bandīti, kuri no rokas tirgo cigaretes un spirtu.
Kopīgais abos tirgos ir milzīgais pārpircēju pūlis, kas tirgo vienas un tās pašas zemenes no Ungārijas, Polijas, Bulgārijas, tomātus un gurķus no Polijas un Lietuvas un augļus no vietējās vairumbāzes pēc tirgus uzcenojuma. Šajā jūklī ir būtiski atšķirt, kur slēpjas vietējo labumu ražotāji, jo atsevišķām precēm tie jāpameklē. Jāteic: kā rīdzinieki, tā Liepājas tirgus pastāvīgie apmeklētāji visos stendos meklē pārbaudītas vērtības un atzīst, ka pārpircēju ārzemju labumus pērk tikai tad, ja nekā cita nav. Citi gan piebilst, ka vietējo produkciju vēl nevar atļauties.
Laukos dārzeņi – dārgāki
Rīgas tirgū vairākās vietās izdevās atrast jaunos kartupeļus, kas maksāja aptuveni 2 eiro kilogramā, turpretī Liepājā tikai vienam tirgotājam bija jaunie kartupeļi un gāja par sešiem eiro kilogramā. “Kursas Laiks” novēroja, ka ir arī pircēji šādai cenai. Savukārt redīsi, salāti, lociņi Rīgas tirgū maksāja 2,5 eiro kilogramā, bet Liepājā – par eiro kilogramā lētāk.
Ārzemju zemenes abos tirgos gandrīz vienā cenā, lai gan Liepājā cena mazliet augstāka. Rīgā par poļu un ungāru zemenēm prasīja līdz 4 eiro kilogramā, bet Liepājā tās pašas dažai pārpircējai vēl par eiro piecenotas. Bija Rīgas tirgū arī Grieķijas zemenes, kas maksāja 2,80 eiro kilogramā. Iespējams, ka “Kursas Laiks” Rīgas tirgū viesojās par vēlu, ap diviem pēcpusdienā. Vietējo zemeņu piedāvājumā vairs nebija, tādēļ cenas nav. Savukārt Liepājā piedāvājums plašs un cenas – no 8 līdz pat 14 eiro par vienu kilogramu ogu. Lai cenas netracinātu pircēju, pārdevēji tās norāda simts gramiem.
Arī ārzemju gurķi Liepājā maksā dārgāk nekā Rīgā – pat 2 eiro par kilogramu. Atbilstoši cena atšķiras arī vietējiem gurķiem, kas Rīgā jau lētāki. Līdzīga situācija ir ar aveņu tomātiem, kas ievesti no Lietuvas. Liepājā identiski tomāti maksā pat 3 eiro kilogramā, kamēr rīdzinieki tos pērk par 1,7 eiro, bet liepājnieki trīs dienas vēlāk – par 3 eiro kilogramā. Vietējie gurķi un tomāti maksā līdzīgi.
Kopējais novērtējums, ieskaitot gaļas un piena produktus – Rīgas tirgus ir lētāks pircējam, lai arī, ja ļoti cenšas, var sameklēt ļoti dārgu gaļu, kūpinātus lašus un melnos ikrus. Tajā pašā laikā vietējās produkcijas sortiments Rīgā piektdienas pēcpusdienā bija pavājš. “Daži zemnieki jau visu līdz divpadsmitiem pārdod un skrien mājās. Es šodien tā pavēlāk un arī savējo iecavnieku nevaru atrast,” tā pastāvīgā Rīgas tirgus apmeklētāja Anna Serafimova.
Bandīti – visās ejās
Izejot cauri Rīgas augļu un dārzeņu tirgum, garām gaļas paviljonam, sākas Rīgas lupatu tirgus. Ja salīdzina ar Liepāju, tad izjūtas ir gluži kā atgriežoties tālajos deviņdesmitajos, kad pilsētā saimniekoja bandītu vadoņa, nu jau bez vēsts pazudušā Genādija Dubrovenko ar iesauku Dubriks zēni. Visās Rīgas lupatu tirgus ejās pa diviem vai trim puišiem izteikti kriminālām sejām piedāvā: “Spirķik, sigareti. Hoķiķe sigareti?” Pamanījuši “Kursas Laika” fotogrāfa Daiņa Ģelža rokās fotoaparātu, darboņi nozūd kā rīta migla – tā ka Rīgas lupatas vien plīvo. Kad esam metrus desmit tālāk, darboņi atkal parādās, bet, kad nākam atpakaļ, veikli pazūd gluži kā Figaro pa kāzām.
Liepājas Pētertirgus no šīs ķezas atbrīvojies un, jāteic, uz ilgu laiku. Savulaik karu ar nelegālajiem cigarešu tirgotājiem uzsāka Liepājas Pašvaldības policijas priekšnieks Aivars Prūsis. Tas izdevās un izdevās acīmredzot pārāk labi, jo pēkšņi atklājās, ka A. Prūsim nav riktīga vidusskolas diploma, un uz šā pamata viņu gandrīz iesēdināja aiz restēm. A. Prūsis jau ne reizi vien manīts Latvijā. Bijušā policijas priekšnieka un Liepājas deputāta pārkāpumam iestājies noilgums, un vairs nevienam nevajag pierādīt, kādu skolu A. Prūsis beidzis, toties “Kursas Laiks” samanīja atšķirību starp Rīgas un Liepājas tirgu. Liepājas Pētertirgū bandītu ģīmji nerēgojas visapkārt, kontrabandu tirgo citādi, bet no tirgus vēl aizvien turas pa gabalu. Atliek vien secināt, ka Rīgā daudz runā par nodokļu iekasēšanu, kontrabandas apkarošanu, par augstām lietām, bet realitāte ir acīmredzama – kontrabandu tirgo policijas degungalā.
Kategorijas
- Citas ziņas
- Tirgus
- Atbildam lasītājiem
- Laža
- 8778
- Afiša
- Koncerti
- Sports
- Teātris
- Muzejos
- Izstādes
- Citi pasākumi
- Kino
- Balles
- Laikraksta arhīvs
- Video
- Foto
- Reklāmraksti
- Ekonomika
- Veselība
- Lietotāju raksti
- Kriminālziņas
- Kultūra
- Dzeja
- Konkursi
- Dzīvespriekam
- Sports
- Futbols
- Basketbols
- Handbols
- Autosports
- Motosports
- Volejbols
- Vieglatlētika
- Citi sporta veidi
- Florbols
- Hokejs
- Ziemas sporta veidi
- Soču Olimpiskās spēles
- Liepājas amatieru futbola čempionāts
- Lejaskurzemes novadu futbola čempionāts
- Pasaules ziņas
- Vietējās ziņas
- Liepājā
- Latvijas ziņas
- Dienvidkurzemes novadā
- Izglītība
- Sporta sērija "Izrāviens"
- Piedalies konkursā!
- Saeimas vēlēšanas
- Viena diena uzņēmumā
- Izklaide
- Projektu raksti
- Saimnieko gudri
- Atpazīsim melus!
- Kultūras saknes
- Rūpēsimies par vidi
- Mediju kritika
- Eiropā
- Starp divām reformām