Rekurzeme.lv ARHĪVS

Jaunās ģimenes atdzīvina ciemu

ZANE GVOZDE

2016. gada 8. jūnijs 07:00

4439
Jaunās ģimenes atdzīvina ciemu

Kad cilvēki runā par Tadaiķiem, parasti nākas pārjautāt – par kuriem Tadaiķiem tad ir runa? Liepājas pusē ar šādu nosaukumu zināmas divas vietas – Tadaiķi Durbes novadā un Tadaiķi Bunkas pagastā. Kad “Kursas Laiks” viesojas Durbes pusē esošajos Tadaiķos, tad uzzina, ka nu tos par Tadaiķiem dēvē vien retais. Kā tad šo vietu sauc šobrīd un kā cilvēki te dzīvo, to “Kursas Laiks” noskaidroja sarunā ar vietējiem iedzīvotājiem.

Nevis Tadaiķi, bet Lieģi
Kultūras nama vadītāja Dzintra Cāle, jautāta, kā cilvēki Tadaiķos pavada laiku un kādus pasākumus labprāt apmeklē kultūras namā, pārlabo “Kursas Laiku”, sakot, ka nu šī vieta jāsauc par Lieģiem: “Neatceros, kurā gadā, bet tikai tāpēc, ka muzikanti visi brauca uz Tadaiķiem un aizbrauca uz tiem Tadaiķiem, jo nevarēja atrast, nomainījām – Lieģi.” Dz. Cāle gan piebilst, ka Tadaiķu pagasts nemainīgi palicis Tadaiķu pagasts. “Vienubrīd jau bija doma Tadaiķus vai pie mums pievienot, vai nu tur pie Bunkas.” Kultūras nama vadītāja atklāj, ka nu jau pie nosaukuma “Lieģi” visi pieraduši un tikai retais vēl šo vietu sauc par Tadaiķiem.
“Es domāju, ka nodarboties šeit var ļoti daudz. Kultūras nams ir, un dzīve notiek, kolektīvi ir – mums tikko, februārī, senioru deju kolektīvs sāka darboties. Es domāju, ka tie, kuri mīl šo vietu, te var dzīvot un viņiem patīk,” tā dzīves ritmu Lieģos raksturo Dz. Cāle. Viņa pati šeit dzīvo jau kopš 1982. gada, un šeit ļoti patīkot – Lieģi kļuvuši par viņas mājām. Tāpat Lieģos ienākot arvien jaunākas ģimenes. “Daudziem no iedzīvotājiem darbs ir Liepājā, taču, tā kā ceļš līdz Liepājai nav pārāk tāls, tad ģimenes to par šķērsli neuzskata.”

Attīstība ir jūtama
Lieģu bibliotēkā sastaptā Sigita Šillere šobrīd dzīvo Durbē, taču iepriekš dzīvojusi pagastā. Vaicāta, kā Lieģos tiek domāts par ģimeņu atpūtas un brīvā laika pavadīšanas iespējām, sieviete atbild: “Bērniem, kad nebija laukumiņi sataisīti, bija grūtāk. Tagad laukumiņi ir – ir feini. Var spēlēties. Ir arī dažādi pasākumi, balles.” S. Šillere atklāj, ka arī pati nereti apmeklē kultūras nama rīkotos pasākumus, un uzskata, ka Lieģi attīstās un dzīvības šeit netrūkst.
Lieģu bibliotēkas vadītāja Agita Stase piebilst, ka ciemā viss notiek un viss top. “Bibliotēkā pagājušogad atnākuši un reģistrējušies pāri par astoņdesmit bērniem – tie, protams, ir arī bērni, kas no Durbes atnāk ar draugiem. Viņu vienkopus ir ļoti daudz, un viņus nodrošināt – tas ir kaut kas jauns.” A. Stase priecājas par pozitīvo tendenci – bērni labprāt apmeklē bibliotēku un pavada šeit laiku. Šeit ir arī rotaļu istaba. “Domājam un darām visu kaut ko,” pastāsta bibliotēkas vadītāja.

Galvenais – darboties
Maiju Krauli “Kursas Laiks” sastop strādājam savā piemājas dārzā. Vaicāta, kā cilvēki pavada laiku Lieģos, kundze atbild: “Es nekā nezinu. Es savā sētā un tiešām nekā nezinu.” Vēlāk gan viņa atklāj, ka kultūras nama organizētos pasākumus paretam apmeklē kopā ar mazbērniem. Ikdienā gan daudz laika paiet mājas darbos un mazbērnu auklēšanā. “Dūšīga vecmamma,” nosmej M. Kraule un piebilst: “Cik es zinu, te visi ir darbīgi un viss notiek. Ir viss kaut kas – tik jāņem dalība.”
M. Kraule pastāsta, ka kādreiz arī pati labprāt iesaistījusies dažādos kolektīvos – dziedājusi korī un dejojusi deju kolektīvā, arī viņas bērni to labprāt darījuši un nu darboties prieku pārmantojuši arī mazbērni. M. Krauli priecē, ka Lieģos viss ir tepat blakus. “Veikals tepat – pāri sētai un veikalā iekšā. Ja vajag rīta kafiju – tad uz veikalu,” priecājas darbīgā kundze. Lai gan, viņasprāt, cilvēku skaitam Lieģos ir tendence samazināties, M. Kraule ir pārliecināta, ka Lieģi nekur nepazudīs: “Tā nav, ka paceļam rokas un jākrīt dibenā – nē, nē! Viss jau atkarīgs no paša cilvēka.”

Veikals – labi apmeklēts
Lieģu iedzīvotāja Aija Pipara, lūgta raksturot savu dzīvi ciemā, saka: “Es esmu vispār apmierināta, ne par ko nevaru sūdzēties. Vienīgi tikai tās cenas... Kad ieiet veikalā, tad liekas – nu ir par traku! Varētu tās cenas būt tādas mērenākas un zemākas – viss šausmīgi dārgs!” A. Pipara pastāsta, ka ir viena no tām Lieģu iedzīvotājām, kas labprāt apmeklē kultūras nama organizētos pasākumus. “Es uz koncertiem aizeju, Vecajā gadā biju uz koncertu, te bija tas dziedātājs no Rīgas – Puzikovs. Man patīk.”
Vietējā pārtikas veikala pārdevēja Aiga Melbārde gan nav šejieniete, taču kādu laiku jau dzīvo Lieģos un veikalā strādā pusgadu. Vaicāta, vai vietējie iedzīvotāji ir naski veikala apmeklētāji, A. Melbārde atbild: “Jā, jā, cilvēki nāk – tik traki nav, ka tukšs un kluss.” Runājot par Lieģu kultūras dzīvi, A. Melbārde gan atzīst, ka labprāt vēlētos, lai Lieģos notiktu vairāk jauniešiem domātu pasākumu. Kā lielāko plusu A. Melbārde min tieši māju tuvumu darbam. “Darbs pie mājām,” ar smaidu saka jaunā sieviete. Arī viņa novērojusi, ka Lieģos parādās arvien jaunas ģimenes, un atzīst, ka tas ciemam visnotaļ nāk tikai par labu.