Rekurzeme.lv ARHĪVS

Ar putniem galvā un radošām ambīcijām

VALIJA BELUZA

2016. gada 15. jūnijs 07:00

393
Ar putniem galvā un radošām ambīcijām

“Roberts Vītols ir mežonis, kuram ļoti patīk piedzīvojumi un patīk stāstīt stāstus caur filmu, video. Tās lietas padara mani dzīvu un piepilda,” provocēts uz mutisku vizītkarti, atklāj četrgadīgā brenda “Robyworks” radītājs. Sākotnēji filmu un imidžfilmu studiju pārstāvējis viņš pats, bet pamazām sapulcējis vairāku cilvēku komandu, “kas var mani izturēt, saprast manas ambīcijas un specifisko stilistiku un lieliski sastrādājas”. Lielāka projekta gadījumā tiek piesaistīti arī profesionāļi no Rīgas puses.

Filmē arī slavenības
“Robyworks” darba lauks ir visu veidu filmēšana – promo, reklāmas klipu, mūzikas video izstrāde. Pēdējie klipi tapuši Ainaram Virgam un Gacho (Gatim Irbem).
“Jo trakāka ideja, jo vairāk uz to parakstāmies: patīk nestandarta pieejas. Ļoti tuvs ir autosports, esam specifiski driftā. Pēdējais spilgtais notikums bija drifta sezonas atklāšana Biķerniekos – “Raganas katls”. Ir leģenda par raganu, kas spokojas un izlemj, kurš braucējs uzvarēs. Labi saprotamies ar Latvijas čempionu driftā Ingusu Jēkabsonu un Kristapu Blušu, kurš vienīgais piedalās pasaules drifta čempionātā Amerikā. Vēl nesen sastrādājāmies ar pasaules mēroga brendu “Red Bull” komandas vienīgo “stantraideri” (moto triku šovs) Eiropā.”
Ar radošo grupu labprāt sadarbojas gan uzņēmumi, gan privātpersonas. Maijā komanda devusies uz Igauniju, lai nofilmētu 50 gadu dzimšanas dienas norises kaimiņvalsts bagātākajam cilvēkam, pēc pagājušā gada datiem. Kāzas agrāk filmētas biežāk, jo, darot to katru nedēļas nogali, sāktos štancēšana, un to Roberts nevēlas.
“Varbūt finansiāli tas tik labi nespēlē, bet jūtos ar sevi mierā, ja paņemu gadā tikai četras piecas kāzas un ar šiem pāriem pastrādāju individuāli.”
Robertam neesot mīļāko pasūtījumu, tēmu: tas var būt jebkas, galvenais – vienošanās, dažkārt pat cīņa ar klientu, kurš bieži vien bildi redz citādāk un kuru pārliecināt nav viegli. Lielākoties beigās cilvēks saka: “Robert, ļoti forši, ļoti labi!”

Aizraujas ar droniem
Lai uztaisītu ko jaudīgu, kvalitatīvu, nepieciešami attiecīgi instrumenti, kas ir dārgi jebkurā sfērā. Aptuveni septiņdesmit procentus no nopelnītā “Robyworks” novirza attīstībai.
“Ar droniem aizrāvos, kad tie vēl nebija uz katra stūra. Šobrīd man ir četri. Maziņais, kā spēļu mantiņa, man ļoti patīk, pārējie – nopietnāki, filmē ļoti kvalitatīvi, nodrošinot klientu vēlmju izpildi. Mans draugs Andis Everts palīdzēja salikt kopā sporta dronu. Tu uzliec brilles, esi it kā iekšā dronā un lido ar nenormālu ātrumu kā “Zvaigžņu karos”. Kaifs riktīgs! Adrenalīns un ātrums pievelk, bet, nedod die’s, nepareizi pagriezt – ietrieksies kokā.”
Pirmo dronu Roberts iegādājies pirms trim gadiem un domājis, ka māk ar to apieties. Parkā palaidis gaisā, bet sajaucis pozīcijas un lidaparāts aizgājis savā vaļā. Pilots pārbijies: iedomājies, štuka tā vienkārši aizlido. Vēlāk bēgli atraduši un noskatījušies, kā tas piezemējas – pēc Mērfija likuma – tieši uz betona. Palidot varējis pēc propelleru nomainīšanas.
“Ar trakiem džekiem ceļam dronu sacensības lokāli. Vēl nesen Abū Dabī notika pasaules čempionāts, balvu fonds pirmajai vietai bija piecdesmit tūkstoši. Viņu mērķis ir nākotnē izspiest Pirmo formulu no popularitātes spices.”
Nupat filmēšanas fans kopā ar kolēģiem no Jēkabpils un Rīgas devies piecus tūkstošus kilometru tālā ekspedīcijā, kuras laikā apskatīta arī Černobiļa. “Nenošokēja, bet radīja skumīgu un sirreālu sajūtu. Padomājām par šo apokalipsi, par pēkšņo iedzīvotāju evakuāciju un šausmām, ko pārcieta tur aizsūtītie cilvēki, arī latvieši. Vēlamies tur atgriezties, un tas, ko gribam izdarīt, ir gana traki.”

Ēsma – spilgtas emocijas
Priekulē dzimušais mākslinieks bērnību pavadījis Liepājā un sauc sevi par šīs pilsētas patriotu. Ēsmu sestās klases puikam pasviedis klasesbiedrs – paņemot līdzi uz skolu kameru. Roberts uzreiz sapratis, cik daudz emociju caur to var izlikt un cik vizuāli spēcīgi tās var izstāstīt.
Spilgtas atmiņas saistās ar pašmācības ceļā spertajiem pirmajiem soļiem, filmējot ballītes un visādas dullības: “Savā sētā filmēju “bojevikus”, pirmā īsfilma saucās “Atriebība”. Piekautie džeki gāja pāridarītājiem atmaksāt. Gangsteru tipa filmas beigu titri ar neveiksmīgiem kadriem gan bija garāki par pašu filmu.”
Pēc 6. vidusskolas beigšanas Liepājas Universitātē iegūts bakalaura grāds jauno mediju mākslā. “Bija liels prieks un pārsteigums, uzzinot, ka mani interesējošās lietas var apgūt tepat. Esmu pateicīgs “Jaunajiem medijiem”, jo nebraukt prom izdevīgi arī tīri ekonomiski. Studējot mazliet pastrādāju par videomākslinieku Liepājas teātrī, apošņāju gaisu televīzijās – “Kurzeme” un “Dzintare”. Mediji izaudzināja no klišejiskas domāšanas, kas tagad ļoti palīdz radošos procesos. Beigās sapratu, ka gribu pats būt sev noteicējs.”

Starptautisks novērtējums
“Mani darbiņi ir mani bērniņi, nevaru teikt, ka viens ir labāks, cits apvainosies. Pagājušogad ar vienu mūsu drifta filmu iekļuvām Londonas filmu festivālā, tikām labāko trijniekā. Liekas, ka viss jaudīgais vēl ir priekšā, jo gan tehniski, gan saturīgi augam. Ejam līdzi laikam un pērkam jaunas spēļmantiņas. Mums ir labi sadarbības partneri. Strādājam ar “DJI Latvija”, oficiālo dīleri pasaulei lielākajai kompānijai, kas izgatavo dronus. Kad mums nepieciešams papildu aprīkojums, viņi vienmēr ir pretimnākoši.”
Robertam un viņa komandai ir svarīga pasaules izzināšana ceļojumos tāpēc tapušas vairākas ceļojumu filmiņas. Piemēram, dokumentālā filma “Marokenrols”, kurā sastrādājušies ar piedzīvojumu meklētāju grupu “Avantūristi”. “Darījām trakas lietas, līdām iekšā alās, kurās nedrīkst. Ar visu ekipējumu uzkāpām Ziemeļāfrikas augstākajā kalnā. Man nepārtraukti niez nagi izdarīt kaut ko dullu; ja vēl izdodas ar kameru – ideāli. Ir pasaulē vēl dažas vietas, kur gribu nokļūt kopā ar cilvēkiem, kam putni galvā. Arī sevi par tādu noteikti uzskatu,” neslēpj jaunais kinorežisors, videomākslinieks un “Kultūras balvas 2014” laureāts.