Mājas žogu rotā ar ķiverēm

“Namdaru” mājas Aizputes novadā no svešu ļaužu acīm slēpj vien daži koka stabi, kurus rotā gana senas metāla aizsargķiveres. Skats patiesi interesants – no tālienes šādi rotātie stabi atgādina sēnes un piesaista ne vien vietējo, bet arī tūristu uzmanību. Māju saimnieks labprāt ļauj savu meistarojumu fotografēt un atzīst, ka iebraucēju te netrūkst.
Pierod pie lūžņiem
“Namdaru” saimnieks, kurš gan nevēlējās atklāt savu vārdu, jo negrib lieku publicitāti, pastāstīja, kur un kāpēc radusies interese par senlaicīgajām ķiverēm: “Es nāku no Krotes un esmu pieradis pie lūžņiem.” Kopš bērnības esot palīdzējis vākt dažādus metāllūžņus, un no tā laika arī radusies padziļinātā interese. Tagad tā sasniegusi aizraušanos – māju rotā dažādas senlietas, par kurām daudzi teiktu: lūžņi, tomēr pats saimnieks tās uzskata par lielu vērtību.
Apriķnieks pastāsta, ka viņu interesē dažādas ar karu saistītas lietas – jau aprūsējušas ķiveres, ieroči, munīcija. “Mani interesē lietas ar kara elpu, neinteresē jaunās, smukās šautenes.” Visas lietas, kas atrodas viņa īpašumā, var apskatīt arī jebkurš iebraucējs. Lielākā daļa ir pamatīgi aprūsējusi un daļa ieroču speciāli sabojāti, lai kalpotu par piemiņu no pagātnes, nevis reāli izmantojamu priekšmetu. Apriķnieks stāsta, ka viņam šīs lietas šķiet kolekcionēšanas vērtas, taču likt tās lietā vēlmes nav.
Piemiņa kritušajiem
Par īpaši rotāto žogu māju saimnieks vien nosaka: “Tā ir piemiņa tiem puikām, kas krituši.” Ja cītīgāk ieskatās, tad šķiet, ka stabi, kuru galus rotā senas metāla ķiveres, nedaudz atgādina cilvēku stāvus. Iespējams, tieši tādēļ “Namdaru” mājas izpelnās arī apkārtējo interesi. Pirms kāda laika te viesojusies reģionālā televīzija un arī tūristi nereti iebrauc. Par tūristu piesaisti saimnieks nerūpējoties, viņi paši šeit nejauši iemaldoties, un viņš ļauj izveidoto kolekciju apskatīt, taču svešzemniekiem gan neko par to pastāstīt nespējot, jo nepārvalda ne angļu, ne vācu valodu.
“Sieva domā, ka esmu jucis,” smej apriķnieks. Kolekcionēt ķiveres sācis jau pirms piecpadsmit gadiem, un nu to ir tik daudz, ka visi stabi pilni. Dažas saimnieks atradis pats, citas iepircis un kopumā par tām iztērējis gana lielu summu. Par to, vai nav doma kolekciju papildināt un paplašināt žoga izmērus, saimnieks saka: “Nav vairs, stabu kur likt.”
Ar ķiverēm segtos stabus rotā arī dzeloņdrātis, tās saimnieks savulaik atradis netālu no mājām. “Zēniem piestāv,” tā par stabu rotas idejas rašanos saka apriķnieks.
Muzeju veidot negrasās
Lai arī šī aizraušanās daudziem radot neizpratni vai pat nepatiku, saimnieks vēlas, lai šīs lietas paliktu par piemiņu, nevis tiktu iznīcinātas vai slēptas no cilvēku acīm. Par īpaši izveidotajiem žoga stabiem apriķnieks stingri nosaka: “Kamēr es būšu dzīvs, tikmēr viņi te stāvēs.”
Par savdabīgo žogu interesi izrādījuši arī putni. Tie sākuši vīt tur savas ligzdas, arī tādēļ nekādas runas par žoga nograušanu vai iznīcināšu nemaz nevarot būt.
Tā kā “Namdaros” ir gana daudz senu lietu, kuras saglabājušās no kara laikiem, tad loģiska liekas doma par muzeja izveidi. Pats saimnieks gan par to vien pasmīkņā: “Kam man tas vajadzīgs?! Lieka noņemšanās ar papīriem un formalitāšu kārtošana!” Bet arī bez tā apskatīt interesanti izveidoto žogu var jebkurš garāmbraucējs, arī fotografēt ļauts.
Kategorijas
- Citas ziņas
- Tirgus
- Atbildam lasītājiem
- Laža
- 8778
- Afiša
- Koncerti
- Sports
- Teātris
- Muzejos
- Izstādes
- Citi pasākumi
- Kino
- Balles
- Laikraksta arhīvs
- Video
- Foto
- Reklāmraksti
- Ekonomika
- Veselība
- Lietotāju raksti
- Kriminālziņas
- Kultūra
- Dzeja
- Konkursi
- Dzīvespriekam
- Sports
- Futbols
- Basketbols
- Handbols
- Autosports
- Motosports
- Volejbols
- Vieglatlētika
- Citi sporta veidi
- Florbols
- Hokejs
- Ziemas sporta veidi
- Soču Olimpiskās spēles
- Liepājas amatieru futbola čempionāts
- Lejaskurzemes novadu futbola čempionāts
- Pasaules ziņas
- Vietējās ziņas
- Liepājā
- Latvijas ziņas
- Dienvidkurzemes novadā
- Izglītība
- Sporta sērija "Izrāviens"
- Piedalies konkursā!
- Saeimas vēlēšanas
- Viena diena uzņēmumā
- Izklaide
- Projektu raksti
- Saimnieko gudri
- Atpazīsim melus!
- Kultūras saknes
- Rūpēsimies par vidi
- Mediju kritika
- Eiropā
- Starp divām reformām