Rekurzeme.lv ARHĪVS

Modes māksla ir process, kas radīts ikvienam

MONTA GLUMANE

2016. gada 28. jūlijs 07:00

1183
Modes māksla ir process, kas radīts ikvienam

Jau trešo gadu Liepājā notiks Modes svētki. Pasākums 6. augustā ikvienu mākslas cienītāju iepazīstinās ar starptautiski atpazīstamiem modes dizaineriem, jauniem modes māksliniekiem, modes un dizaina industrijas pārstāvjiem. Publikai tik piedāvāti trīs pamatvirzieni – krāšņa modes izrāde “Skaistuma simpozijs”, izstāde “Bērni pielaiko karjeru” un radošās darbnīcas “Drosme mācīties”.

Spēj emocionāli piepildīt
Modes māksla ir process, kas radīts ikvienam, pārliecināta Modes svētku organizatore un galvenā producente Tatjana Jaremčuka, kura šos svētkus vēju pilsētā organizē jau trešo gadu. “Man šobrīd ir liels prieks, ka atradām kompromisu ar Izglītības pārvaldi un varam rīkot pasākumu, kuram ir ļoti laba reputācija, un tajā pašā laikā darīt lietas, kurām ir pievienotā vērtība. Tas ir saistībā ar bērniem, sevis un savu talantu izzināšanu. Un, galvenais, rast interesi par savu nākotni “caur” cilvēkiem, kuri patiešām ir daudz izdarījuši savā profesijā.”
Runājot par nākotnes profesijas ideju, producente stāsta: “Visi kādreiz bērnībā esam sapņojuši, gribējām kaut ko darīt un tad mēs sākām ceļu – attīstījām savus talantus, lai gala rezultātā veidotu, darbotos un dzīvotu tajā. Ir cilvēki, kuri pazaudē savas idejas sakni, un ir tādi, kuri nodzīvo to visas dzīves garumā. Viņi ir tie, kuri spēj emocionāli piepildīt, spēj pārliecināt un mudināt interesi par profesiju.”
Šāgada pasākuma trīs virzieni būs saistīti gan ar Liepājas Modes svētkiem, gan ar profesionālās darbības pasākumiem, kuros uzrunāti un pieaicināti mākslinieki no Latvijas, Lietuvas, Igaunijas, kā arī Polijas un Krievijas.

Izbaudīs krāsas
Modes izrādi organizatori iecerējuši veidot tā, lai cilvēks varētu izbaudīt visas krāsas saistībā ar modi, dizainu un vidi. Pasākumā iesaistīta visa Liepāja, jo atbalsts saņemts no pašvaldības, kultūras un sporta iestādēm un brīvprātīgajiem jauniešiem. “Tas nozīmē, ka cilvēkus interesē un viņi labprāt gan piedalās, gan vēlas apmeklēt šo pasākumu,” secina organizatore.
Viņa norāda: “Ja runājam par lielajiem modes grandiem, kuri darbojas šajā industrijā jau daudzus gadus, tad tas ir viens stāsts. Ja par jauno Latvijas Mākslas akadēmijas dizaineru darbiem, tad viņiem idejas ir daudz plašākas, iespējas izpausties ir daudz izteiktākas. Mūsu galvenais uzdevums ir parādīt, cik dažāda ir mode un idejas izteiksmes formas.”

Līdzināsies pasaules grandiem
Modes svētkos uzsvars netikšot likts uz to, ka cilvēki atnāk, nosēž pusotru stundu un skatās, kā meitenes staigā uz priekšu un atpakaļ. “Mēs darām visu, lai cilvēki atnākot var iedziļināties katrā stāstā un idejā. Katru četru minūšu priekšnesumu ir iespēja izbaudīt ar mūziku, speciāli veidotu horeogrāfiju, vidi, gaismām un visu kopumu. Tas piepildās ar dažādiem stiliem, virzieniem un izpausmēm. Varu apgalvot, ka otra tāda notikuma Latvijā un Baltijā nav.” Koncepts esot nedaudz līdzīgs Lietuvas modes pasākumam “Modes infekcija”, jo arī lietuvieši darbojas tā, lai mode būtu saprotama un pieejama ikvienam.
Šobrīd pasākuma rīkotāji vēlas nostiprināt pozīcijas, kas ir saistītas ar modi un dizainu Liepājā. Viņuprāt, lai gan dzīvojam mazā pilsētiņā, Liepājas Dizaina un mākslas vidusskolas audzēkņu darbi ir ļoti augstā kvalitātē.
Pasākuma vajadzībām “Romas dārzā” tiks uzbūvēts amfiteātris. “Līdzīga ideja bija arī “Dolce Gabbana” skatē, un es uzskatu, ka varam izveidot to pašu un ne sliktākā līmenī. Tā būs nevis modes skate, bet rāde. Atšķirība ir tā, ka tur modeles staigā uz priekšu un atpakaļ, šeit katram ir sava horeogrāfija un ideja.”
Organizatori vēlas, lai cilvēki uz pasākumu nāktu kā uz lieliem svētkiem. Tomēr, lai tas nebūtu tikai izklaidējošs notikums, bet arī liktu aizdomāties, cik tas ir liels un nopietns darbs. “Iespējams, šī profesija no malas dažkārt saistās ar vieglprātību, bet, ja esi kaut nedaudz saistīts ar modes industriju, tad saproti, ka viena kolekcija top gadu,” zina T. Jaremčuka.

Redz personību un noskaņojumu
Modes svētki “Romas dārzā” varēs uzņemt ap 310 modes cienītāju. Tas ir mazāk nekā pērn, tomēr rīkotāji uzsver, ka ir jāmainās, tāpēc pasākums no Liepājas teātra telpām pārcēlies uz pilsētas centru.
Izrādās, ka pēc modes var izsekot noskaņojumam valstī un sabiedrībā, jo mākslinieki īpaši izjūtot vidi sev apkārt. “Pērn, lai atlasītu kolekcijas, braucām uz visām skatēm un konkursiem. Veidojām sarakstu, kura kolekcija ir visspēcīgākā un kuru gribas pie sevis. Pieredze bija tāda, ka cilvēki nāca un teica: Tatjana, tas bija drūmi, viss melns, balts ar melnu un pelēcīgs ar diezgan negatīvu izteiksmi. Man kā horeogrāfei to vajadzēja interpretēt, lai nebūtu tik sāpīgi. Šogad kolekcijas izskatās daudz radošāk un krāsaināk,” sola Modes svētku radītāja.
Tatjanasprāt, šobrīd ir fantastisks laiks, jo modē ir personība un cilvēka harisma. “Var uzvilkt vienkāršu T kreklu un izstarot visu tā, ka gribas līdzināties šim cilvēkam un būt tādam pašam. Tā šobrīd ir atslēga. Man patīk, ja cilvēki ir individuāli, nevis staigā kā masa. Dažreiz var saskatīt, kurš grib atšķirties no pārējiem. Citiem – tieši pretēji – patīk būt noturīgiem. Liepājai ir milzīgs potenciāls.”

Bērni pielaiko karjeru
Kā otrā Modes svētku sastāvdaļa pirmo reizi būs izstāde “Bērni pielaiko karjeru”. Projekta ideja ir parādīt dažādas profesijas. Tika izvēlēti astoņu profesiju pārstāvji, kuri mīl savu darbu un kuri spēj pārsteigt un iedvesmot. “Mēs apvienojām kadru no profesijas pārstāvja ikdienas, tad piemeklējām bērnu, kurš vizuāli ir ļoti līdzīgs, bet kurš nekad nav sastapies ar šo profesiju. Aizbraucām ciemos pie profesijas pārstāvja, un viņi kopā ar bērnu darbojas, mēģina, runā, iepazīstas, bērns uzdod jautājumus. Pēc būtības tā ir situācija, kad bērns atnāk kā balta lapa, nezinot neko par šo profesiju,” pastāsta T. Jaremčuka, piebilstot, ka katra bērna tikšanās ar profesijas pārstāvi tika iemūžināta videostāstos un bildēs.
Projektā piedalījās tādi pazīstami cilvēki kā Artis Daugins, Agnese Jēkabsone, Kristaps Porziņģis, Mārtiņš Sirmais, Agnese Rakovska un citi. Piemēram, liepājnieka Arta Daugina “ēna” pēc tikšanās sacīja, ka gribētu kļūt par Arti Dauginu. “Par Kristapu Porziņģi ir vēl interesantāk. Ar viņu tikās sešus gadus vecs zēns, 1,45 augums, rokas līdz ceļiem. Kad viņu satiku, domāju: ārprāts, ko mēs tagad darīsim?! Kad viņi satikās, tas bija kaut kas neticams. Pusstundas laikā gan brāļiem, gan trenerim Edvīnam Sprūdem un visai mūsu komandai smaids nepazuda. Es baidījos, ka operatori pat nefilmēs, jo to bija tik baudāmi skatīties. Treneris, kad ieraudzīja puisīti, teica, ka Kristaps pie viņa atnāca tieši tāds pats. Garās rokas, gaišie mati un pilnīgi nesavācams. Puisis bija nopircis basketbola bumbu divas nedēļas pirms fotostāsta, vienu reizi pamēģinājis ar tēti, kā jātur bumba, un pēc tikšanās jau tētis zvanīja un jautāja, pie kura trenera jāiet trenēties,” aizkustināta stāsta producente.

Izmēģināt radošās darbnīcas
Kā noslēdzošā sastāvdaļa svētkiem būs radošās darbnīcas “Drosme mācīties”. Rožu laukumā 6. augustā no pulksten 12 līdz 15 ikvienam būs iespēja piedalīties bezmaksas aktivitātēs. Kopā ar māksliniekiem Agnesi Jēkabsoni, Jāni Rudzīti, Zani Bluķi un citiem varēs uzburt to, par ko vēlies kļūt nākotnē.
Blakus Latviešu biedrības namam tiks izveidotas trīs istabas – virtuve, guļamistaba un viesistaba, kuras notiks estētiski radoši konkursi. Virtuvē būs iespēja apgūt galda etiķeti un pareizu galda klāšanu. Skolotāji izstāstīs par dažādiem knifiņiem un niansēm, ko nevajadzētu darīt un ko vajadzētu. Guļamistabā varēs iemācīt tētiem un mammām, kā veidot matus saviem bērniem. Viesistabā būs iespēja iemācīties siet kaklasaiti un pareizi salocīt drēbes. Lai šis pasākums patiktu arī puišiem, pie tirdzniecības nama “Kurzeme” tiks izveidota neliela kartinga trase.