Pieķeršanās ar plusa un mīnusa zīmi

Ir labi mīlēt, piederēt, darīt kaut ko ar apziņu “manējais”. Tomēr pieķeršanās mēdz būt ne tikai ar plusa zīmi.
Kāpēc rodas tieksme “privatizēt” tuvu cilvēku? Kādēļ pārmēru pieķeramies darbam, attiecībām, hobijam, idejām, savai pārliecībai, statusam, svarīgumam, neaizstājamībai, materiālajai pasaulei? Šī pieķeršanās pārākajā pakāpē gandē dzīvi pašiem un sagādā ciešanas līdzcilvēkiem.
No mammas klēpja – lielajā pasaulē
“Mēs visi esam nākuši no mūsu mātes klēpja, kur bijām pilnīgā simbiozē jeb saplūsmē ar mammu. Pēc piedzimšanas pirmo dzīves gadu ir jābūt aprūpei, jo bērns vēl ir atkarīgs no pieaugušā,” atgādina psiholoģe Iveta Gēbele. “Tā ir dabā iekārtots, ka dzīvnieku mazuļi drīz pēc piedzimšanas ceļas kājās un diezgan ātri kļūst neatkarīgi. Bet cilvēka bērnam ir jāpiedzīvo divas piedzimšanas: fiziskā, kad viņš atstāj mātes dzemdi, un psiholoģiskā, kad viņš sāk apzināties sevi kā atsevišķu no mātes personību. Fiziskā piedzimšana noris vairāk vai mazāk prognozējami un visiem līdzīgi, bet psiholoģiskā piedzimšana notiek katram individuāli.”
Bērna normāla attīstība paredz pieķeršanos dzīves pirmajā gadā, kas dod drošības izjūtu, savukārt otrais, trešais dzīves gads paredz diferenciāciju jeb atdalīšanos. Šajā attīstības fāzē bērnam jāpiedzīvo pakāpeniska atdalīšanās no saplūsmes ar māti vai citu aprūpes personu. Laba atdalīšanās var notikt tad, ja bijusi droša pieķeršanās. Ja bērnam, pakāpeniski attālinoties no mammas, ir izveidojusies spēja saglabāt savā iztēlē mātes tēlu, tad viņš var pamazām attālināties līdz smilšu kastei, līdz bērnudārzam, skolai, attiecībām ar līdzcilvēkiem. Labas attīstības (gan fiziskās, gan psiholoģiskās) mērķis ir pieaudzis cilvēks, kas ir patstāvīga, nobriedusi, pašpietiekama personība.
Diemžēl pasaulē, kādā dzīvojam, situācijas bieži vien ienes korekcijas normālas attīstības procesā un atstāj sekas uz visu dzīvi. “Ja ir bijuši šķēršļi labai personības attīstībai, var veidoties dažādas projekcijas – pieķeršanās kaut kam, kas cilvēkam var piepildīt bērnībā piedzīvotās nedrošās piesaistes rezultātā radušos tukšumu. Tad arī notiek pieķeršanās attiecībām, darbam, savai pārliecībai, savam svarīgumam, neaizvietojamībai, materiālajai pasaulei,” zina psiholoģe.
Aizlāpa bērnībā izsistos caurumus
Bēda ir tad, kad pieķeršanās notiek neapzināti – kad mēs pieķeramies kaut kam un neapzināmies savus patiesos, zemapziņas vadītos motīvus, kad ar pieķeršanos lāpām caurumus. Piemēram, kāds bērnībā ir piedzīvojis autoritāru, pārlieku kontrolējošu māti vai tēvu, ar kuru nevarēja rasties droša piesaiste. Pieaugušajā dzīvē neapzināti tiek atrasts partneris, kurš izturas līdzīgi. No šīm attiecībām nevar izrauties, jo mazais bērns iekšā vēl tomēr cer sagaidīt to, kas bērnam ir vajadzīgs, uzsver speciāliste. “Līdzīgā veidā rodas daudzas destruktīvas pieķeršanās. Kā var atpazīt, vai pieķeršanās ir ar plusa vai mīnusa zīmi? Ja pieķeršanās sagādā ciešanas, sāpes un cilvēks nevar dzīvē un savā attīstībā virzīties uz priekšu, tad pieķeršanās ir ar mīnusa zīmi. Jo mūsu katra esība uz šīs zemes paredz attīstību un pieaugšanu. Katrā ir ielikta vajadzība piedzīvot savu individuālo patību, kam nav nekā kopīga ar egoismu. Tā ir sevis paša piedzīvošana, apjaušana: kas es esmu, kāds ir mans ceļš šajā dzīvē. Protams, ir jābūt drosmei iet šo savu ceļu. Arī tas nav viegli: ja, piemēram, vecāki kāda iemesla dēļ nav pieauguši, tad bērns var uzņemties dzīvot vecāka dzīvi un atsakās no savējās.”
Pieķeršanās pamatā ir viena vēlēšanās – lai pieķeršanās objekts sniegtu apmierinājumu kā bērnībā māte. Mēs bieži pieķeramies lietām, reklāmās solītajiem labumiem ar cerību, ka tie sniegs baudu. Bet tā ir īslaicīga bauda, pēc kuras nāk vilšanās un vēlme atkal meklēt jaunu pieķeršanos.
Caur pieredzes un filozofijas prizmu
Ne vienmēr pieķeršanās ir destruktīva, norāda I. Gēbele un rosina atcerēties algoritmu, kas ir normālas attīstības formula – piedzīvojam saplūšanu, iegūstam drošību un pakāpeniski atdalāmies, iegūstot savu personīgo stabilitāti. Cilvēki var piedzīvot arī pozitīvu pieķeršanos, ja atrod veidu, kā realizēt sevi, nonāk saskarsmē ar savām patiesajām vajadzībām un tās realizē un jūtas piepildīti, tad viss ir kārtībā.
“Klients atnāk, sajūt drošības sajūtu, saprot, ka var uzticēties, pieķeras un, turpinot terapiju, pēc kāda laika jau pats var “stāvēt uz savām kājām” – iegūst savu drošību, pamazām atdalās no terapeita un aiziet. Tās ir labas terapeitiskās attiecības. Tad pieķeršanās notiek apzināti un arī atdalīšanās notiek apzināti,” praksē pieredzējusi psiholoģe.
Kategorijas
- Citas ziņas
- Tirgus
- Atbildam lasītājiem
- Laža
- 8778
- Afiša
- Koncerti
- Sports
- Teātris
- Muzejos
- Izstādes
- Citi pasākumi
- Kino
- Balles
- Laikraksta arhīvs
- Video
- Foto
- Reklāmraksti
- Ekonomika
- Veselība
- Lietotāju raksti
- Kriminālziņas
- Kultūra
- Dzeja
- Konkursi
- Dzīvespriekam
- Sports
- Futbols
- Basketbols
- Handbols
- Autosports
- Motosports
- Volejbols
- Vieglatlētika
- Citi sporta veidi
- Florbols
- Hokejs
- Ziemas sporta veidi
- Soču Olimpiskās spēles
- Liepājas amatieru futbola čempionāts
- Lejaskurzemes novadu futbola čempionāts
- Pasaules ziņas
- Vietējās ziņas
- Liepājā
- Latvijas ziņas
- Dienvidkurzemes novadā
- Izglītība
- Sporta sērija "Izrāviens"
- Piedalies konkursā!
- Saeimas vēlēšanas
- Viena diena uzņēmumā
- Izklaide
- Projektu raksti
- Saimnieko gudri
- Atpazīsim melus!
- Kultūras saknes
- Rūpēsimies par vidi
- Mediju kritika
- Eiropā
- Starp divām reformām