Tiecas pēc Zaļā karoga

Nīcas novada pirmsskolas izglītības iestāde “Spārīte” šo mācību gadu sāka ar atzinību: saņemts Vides izglītības fonda Zaļais diploms un iegūts ekoskolas nosaukums. Nākamais iestādes mērķis, uz ko tiekties, ir Zaļais karogs. “Cerams, ka tas pagalma karogu mastā plīvos nākamajā mācību gadā!” vēlēšanos izsaka metodiķe Nansija Čaure. Tāpat kā līdz diplomam, arī līdz karogam jāsper vairāki svarīgi soļi, kļūstot vēl “zaļākiem”.
Rotaļu laukums – pašu spēkiem
Zaļais diploms, ko parakstījis Vides izglītības fonda vadītājs Jānis Ulme un Ekoskolu programmas vadītājs Daniels Trukšāns, tagad izglītības iestādei ir kā atskaites punkts paveiktajam vides, apkārtnes un pašu labā. “Iesaistoties šajā programmā, izvēlējāmies vienkāršāko no piedāvātajām ekoskolu realizējamajām pamattēmām – skolas vide un apkārtne,” informē N. Čaure.
Ceļu uz ekoskolas nosaukumu sākuši pagājušajā mācību gadā, organizējot labdarības koncertu, lai iegūtu līdzekļus bērnu rotaļu centram. “Iesaistījās viss bērnudārza personāls, paši audzēkņi un viņu vecāki,” slavē metodiķe. Koncertā ar Nīcas novada iedzīvotāju atbalstu savākti līdzekļi 2000 eiro apmērā. “Par šo naudu iegādājāmies slīdkalniņus, kāpšanas rotaļu celtnes, smilškastes uztaisījām, šūpoles, vienā no nojumēm grīdu ielikām,” paveikto uzskaita N. Čaure, uzsverot, ka ticis daļēji izpildīts ekoskolas saņemšanai uzdotais uzdevums.
Bērni māca vecākus
“Ir interesantāk strādāt, jo var izdomāt arvien ko jaunu, lai raisītu bērnos sapratni par resursu patēriņu. Tāds jau ir tas ekoskolu mērķis – radīt izpratni un sapratni, kā dzīvot veselīgi un gudri,” saka N. Čaure, bilstot, ka ne tikai šā projekta ietvaros, bet arī ikdienā cenšas piedomāt par “zaļiem” paradumiem. “Bērni jau saprot, ka jāizslēdz telpā gaisma, ja tā nav vajadzīga vai telpā neviena nav. Šķirojam atkritumus, atsevišķi izdalot no citiem atkritumiem papīru. Bērnu gultasveļu mazgājam ar ekoloģisku līdzekli, arī citos tīrīšanas darbos cenšamies lietot nekaitīgākus netīrības likvidētājus. Tagad mums skolā ir izstāde, kur bērniem no rudens veltēm jāuztaisa dažādi tēli. Pēc tam šos ēdamos materiālus mēs nemetīsim gružkastē, bet atdosim zemniekiem, kuri tos izbaros mājlopiņiem. Pēc iespējas cenšamies dzīvot “zaļi”, tas ir, gudri. Vislabākais jau ir tas, ka bērni, šo visu jauno apgūstot, tagad māca arī savus vecākus, uzzināto ievieš arī savas mājas dzīves ikdienā,” pozitīvo pieredzi uzsver N. Čaure.
Visu gadu bērni kopā ar pedagogiem daudz darbu paveikuši laukā, svaigā gaisā rīkojuši aktīvas nodarbības un realizējuši informatīvi izglītojošas nodarbības. “Bērni sēja un stādīja dobēs dārzeņus, pētīja kukaiņus, iesaistījās sportiskās nodarbībās, aktivitātēs gan siltā laikā, gan ziemā. Tāpat mazuļi kopā ar skolotājiem veica pētījumu, cik viņu iecienītajos našķos daudz ir cukura un sāls. Bērni skatījās sastāvus, tad veica svēršanu un mērīšanu, paši izdarot savus secinājumus, cik vienā konfektē daudz ir saldā,” stāsta metodiķe.
Šogad – veselīgāks uzturs
Ar tēmas “Veselīgs uzturs” ieviešanu ikdienā Nīcas pirmsskolas izglītības iestādes kolektīvs un vecāki cer, ka nākamo gadu viņi varēs saņemt Zaļo karogu. “Veselīgs uzturs ir ne tikai ēšana, bet veselīgs dzīvesveids kopumā. Tā ir gan ēšana, gan kustīgas aktivitātes. Kā zinām, ēdot vien pareizi, nekāda labuma nebūs – tikai komplektā ar kustībām ir iespēja panākt labāko efektu veselībai,” paskaidro metodiķe, piebilstot: “Tā mums būs prioritāte. Protams, izglītības iestādes jau cenšas veselīgi bērnus ēdināt, plānot sportiskās aktivitātes, bet visu vienmēr var darīt labāk un arī “zaļāk” – tādēļ to arī centīsimies darīt. Svarīgi ir ņemt vērā bērnu vajadzības un veselīguma tēmu pielāgot viņiem saprotamā veidā.”
Kā pluss šīs tēmas realizācijā ceļā uz Zaļā karoga iegūšanu būs arī iesaistīšanās projektā “Ēdam atbildīgi!” Nīcas bērnudārzs ir viena no 50 visas Latvijas izglītības iestādēm, kuru šim projektam atbalstīja. Tas ļaus iegūt līdzekļus, lai ēdienkartēs vairāk tiktu ieviesti Latvijā augušie sezonas dārzeņi. “Mums jau virtuvei dārzeņus piegādā vietējā zemnieku saimniecība “Kalmes”. Taču šis projekts ļautu bērniem atkal vienkāršākā veidā pastāstīt to sarežģīto lietu, ko un kā mēs ēdam, kur tas viss rodas. Piemēram, mēs ēdam banānus. Bet kā tas banāns atnācis no Āfrikas līdz mums? Kādi resursi un cik daudz izmantoti? Vai varbūt labāk mums šo banānu aizvietot ar pašu rudens ābolu?” projekta principus skaidro metodiķe.
Tāpat plānots ieviest vairāk sportiskās aktivitāšu bērnu ikdienā. “Daudz jau tiek dzirdēts, ka jaunā paaudze paliek mazkustīga, bet šāda tipa projekti ļauj atkal padomāt par kā jauna ieviešanu aktivitātēs – nodarbībām tagad tāpēc vēl vairāk ir vajadzīgs konkrēts mērķis,” viņa uzsver. Viena no aktivitātēm, ko bērnudārzs realizēs sadarbībā ar futbola klubu “Nīca”, būs sportisko spēļu tradīciju stiprināšana.
Var arī atņemt
Gan tiešā, gan pārnestā nozīmē Zaļo karogu Nīcas pirmsskolas izglītības iestāde ir patiešām apņēmības pilna iegūt. “Tas būtu kā novērtējums aizsāktajiem darbiem, kuriem ir paliekoša vērtība nākotnē. Karogs ir dzinulis padarītajam un darāmajam,” saka N. Čaure, bilstot, ka ekoskolu projekti nav tikai pasākums “ķeksīša pēc”, bet gan ar dziļāku jēgu, kas tik ļoti spēj aizraut un aizdomāties par savu ikdienas paradumu maiņu. Viņa arī stāsta, ka, iegūstot ekoskolas karogu, tas nenozīmē, ka drīkst apstāties. “Tas ir nopietni. Tad gan nedrīkst vairs gulēt uz lauriem! Karogs pieprasa lielāku, nopietnāku atbildību un attiecīgi vairāk darāmā, kas ar katru līmeni kļūst aizvien sarežģītāks. Ja to neturpina darīt, karogu var arī atņemt.”
Šogad ekoskolas nosaukumu un Zaļo diplomu saņēma arī Liepājas pirmsskolas izglītības iestādes “Dzintariņš” un ”Kāpēcītis”, kā arī Kapsēdes pamatskola. Savukārt ar Zaļajiem karogiem lepojas Ezerkrasta sākumskola, Liepājas Universitāte, Dzērves un Kalētu pamatskola.
“Patīkami ir tas, ka Vides izglītības fonda un Ekoskolu padomes pārstāvji apciemo skolas un novērtē viņu centienus darīt savu cilvēku un vides labā, kā arī neskopojas ar padomiem un vērtējumiem, lai būtu vēl labāk,” noteic N. Čaure.
Kategorijas
- Citas ziņas
- Tirgus
- Atbildam lasītājiem
- Laža
- 8778
- Afiša
- Koncerti
- Sports
- Teātris
- Muzejos
- Izstādes
- Citi pasākumi
- Kino
- Balles
- Laikraksta arhīvs
- Video
- Foto
- Reklāmraksti
- Ekonomika
- Veselība
- Lietotāju raksti
- Kriminālziņas
- Kultūra
- Dzeja
- Konkursi
- Dzīvespriekam
- Sports
- Futbols
- Basketbols
- Handbols
- Autosports
- Motosports
- Volejbols
- Vieglatlētika
- Citi sporta veidi
- Florbols
- Hokejs
- Ziemas sporta veidi
- Soču Olimpiskās spēles
- Liepājas amatieru futbola čempionāts
- Lejaskurzemes novadu futbola čempionāts
- Pasaules ziņas
- Vietējās ziņas
- Liepājā
- Latvijas ziņas
- Dienvidkurzemes novadā
- Izglītība
- Sporta sērija "Izrāviens"
- Piedalies konkursā!
- Saeimas vēlēšanas
- Viena diena uzņēmumā
- Izklaide
- Projektu raksti
- Saimnieko gudri
- Atpazīsim melus!
- Kultūras saknes
- Rūpēsimies par vidi
- Mediju kritika
- Eiropā
- Starp divām reformām