Rekurzeme.lv ARHĪVS

Apceļo un apmīļo Latviju

ANITA PLATACE

2016. gada 13. oktobris 07:00

306
Apceļo un apmīļo Latviju

Arī nākamvasar ikviens brīvdienās varēs pievienoties pārgājienam pa Latvijas sauszemes robežu.

Vaiņodē, tirgus laukuma malā, ierakts stabs, uz kura redzama Latvijas kontūra, novada ģerbonis, skaitlis “1836”. Tā izcelsmi zina vaiņodnieki, kuri augustā bija klāt fonda “1836” pasākumā. Vaiņode bija viens no galapunktiem fonda organizētajiem pārgājieniem, kuros ik nedēļas nogali devās paprāvs interesentu pulks.

Dalībnieku skaits aug
Skaitlis “1836” norāda Latvijas sauszemes robežas garumu kilometros, un fonda mērķis ir izveidot tās garumā maršrutu, pa kuru var doties kājām vai ar kādu transporta līdzekli. Ne velti projekta nosaukums ir “Aplido, apceļo, apmīļo Latviju!” Tūrisma ceļš būs organizatoru dāvana Latvijai un pašiem sev valsts 100. dzimšanas dienā.
Maršruts apkārt Latvijai sadalīts četros simboliskos posmos: Piejūras ceļš – no Nidas līdz Ainažiem, Ziemeļmeitas ceļš – no Ainažiem līdz Mārkalnei, Māras ceļš – no Mārkalnes līdz Demenei un Leišmalīte – no Demenes līdz Nidai. Latvijas robeža tiek apstaigāta nevis secīgi, bet pa fragmentam te vienā, te citā malā. Tas atkarīgs no pašvaldību atsaucības.
Šovasar notikuši 15 pārgājieni, nākamgad plānoti 20, bet atlikušie posmi tiks noieti līdz 2018. gada 21. jūnijam, kas nosprausts kā projekta noslēgums, stāsta tā pārstāve Kristīne Tjarve.
Dalība pārgājienā bijusi no 12 cilvēkiem pirmajā reizē līdz 185 visplašāk apmeklētajā posmā Engurē. Kopumā dalībnieku skaits bijis ap 600, dienā noejot aptuveni 20 kilometru.

Stabus gādā pašvaldība
Pārgājieni tiek plānoti divu dienu garumā ar nakšņošanu kādā vietējā naktsmītnē un koncertu noslēgumā, kurā iesaistās fonda “Viegli” mūziķi. Vaiņodnieki bijuši pārsteigti, gājēju vidū ieraugot hokejistu Artūru Irbi, bet neformālajā koncertā izdzirdot Renāru Kauperu.
Leišmalītes posms ir 571 kilometru garš. Vaiņodē pārgājiena dalībnieki nonāca, maršrutu sākot Kalnos, tad virzoties uz Dēseli, Vībiņiem, Embūti.
Augustā pārgājiena dalībnieki veica arī posmu no Bārtas līdz Rucavai. Simboliskais stabs te vēl nav uzlikts, stāsta Rucavas novada tūrisma organizatore Natālija Grauduže. Pašvaldība vēl vērtēšot, kur to novietot. Iespējams, tiks izgatavoti pat divi. K. Tjarve apliecina, ka stabu izgatavošanas apmaksa un izvietošana ir pašvaldību ziņā.
Robežas apstaigāšana turpināsies arī nākamgad. Plānots, ka maijā ceļotāju galamērķis būs Liepājā, augustā – Priekulē, septembrī – Nīcā un Pāvilostā. Sīkāku informāciju atrast un pārgājieniem pieteikties ikviens interesents var mājaslapā www.1836.lv. Nav jānoiet viss maršruts, var piedalīties vienu dienu vai pievienoties dažos kilometros.
Noslēdzot maršrutu, plānots apkopotos materiālus izdot grāmatā. Tā būs ceļvedis Latvijas robežas apceļošanai.