Rekurzeme.lv ARHĪVS

Attīsta un pilnveido pilsētas tēlu

ZANE GVOZDE

2016. gada 20. oktobris 07:00

739
Attīsta un pilnveido pilsētas tēlu

Ierodoties kādā vietā pirmo reizi, nereti meklējam tūrisma un informācijas centru (TIC), jo zinām, ka tur iegūsim sev nepieciešamo informāciju gan par apskates objektiem, gan naktsmājām, gan visām gaumēm tīkamām izklaides iespējām. Ļoti bieži tieši TIC darbinieki ir tie, kuri veido pirmo priekšstatu par konkrētās apdzīvotas vietas iedzīvotājiem un viņu viesmīlību, tādēļ svarīgi, lai darbinieki sev uzlikto atbildību nestu godam, parādot sevi un savu dzīvesvietu no labākās puses. Mūspusē to veiksmīgi dara Pāvilostas TIC un tā vadītāja Mairita Tumpele.

Atgriežas dzimtajā pusē
M. Tumpele atklāj, ka pati nāk no Pāvilostas, taču te atgriezusies pēc neilgas prombūtnes. “Dzīvoju Liepājā aptuveni trīs gadus – iesākumā mācījos skolā, pēc tam strādāju. Atgriezos, kad izsludināja vakanci uz šo vietu,” pastāsta Pāvilostas TIC vadītāja. TIC esot nonākusi nejauši – izpētot konkrētās vakances darba aprakstu un nepieciešamās iemaņas konkrētajam amatam, šķitis, ka šis patiesi varētu būt darbs, kas viņu interesē un aizrauj. Uzsākusi studijas programmā “Tūrisma vadība” Liepājas Universitātē un devusies atpakaļ uz Pāvilostu, lai strādātu par TIC vadītāju. Nu šajā profesijā ar nelieliem pārtraukumiem nostrādāti jau 10 gadi.
Taujāta, vai uz profesiju liktās cerības attaisnojušās un darbs tiešām ir aizraujošs, M. Tumpele atbild: “Garlaicīgi nav nevienu brīdi – ne ziemā, ne vasarā.” Esot lietas, kas, protams, katru gadu atkārtojas, piemēram, tūrisma sezonas atklāšana, sezonas noslēgums, dažādas izstādes, kurās jāpiedalās. Taču ikdienā notiek daudz un dažādu notikumu, kuri neļauj atslābt un dienu padara interesantu. Visaktīvākais periods TIC, protams, ir vasarā, kad šeit ierodas daudz tūristu, kuriem ir dažādi jautājumi un vēlmes. “Tūrismā jābūt daudzās jomās speciālistam,” smaidot saka speciāliste.

Jūt pašvaldības atbalstu
M. Tumpele atklāj, ka Pāvilosta, tāpat kā daudzas citas Latvijas pilsētas, uzplaukst tieši brīdī, kad sākas tūrisma sezona. “Tūrisms mums ir vadošā nozare.” Cilvēki ļoti lielu interesi par Pāvilostu izrādot tieši jūras tuvuma dēļ. Ļoti daudz iebraucēju labprāt laivo, supo, veiko, proti, izmanto visas ūdens sniegtās priekšrocības. Tieši šā iemesla dēļ M. Tumpele uzteic lielisko sadarbību ar Pāvilostas Jahtu ostu, bez kuras līdzdalības veicināt tūrismu, it īpaši ūdenstūrismu, būtu ļoti grūti. Jahtu ostas uzraugs pirmo sezonu darbojas TIC uzraudzībā, tādējādi izveidot savstarpēji izdevīgu sadarbību esot daudz vieglāk.
To, ka tūrisms ir neatņemama un pat viena no primārajām nozarēm Pāvilostā, saprotot un novērtējot arī pašvaldība, kas atbalsta TIC darbību. M. Tumpele atzīst, ka šo desmit gadu laikā, kopš sākusi strādāt TIC, ļoti labi redzams, ka tas arvien attīstās – ar katru gadu tiek atjaunināta un papildināta informācija par un ap Pāvilostu, tiek veidoti un izdoti jauni bukleti, kas palīdz tūristiem orientēties pilsētā un atrast meklēto.
M. Tumpele TIC strādā kopā vēl ar divām savām kolēģēm un atzīst, ka vasarā, kad noslogojums ir lielāks, darba ir pilnas rokas. Vasaras periodā TIC darbalaiks ir no pulksten 7.30 līdz pat 21 un tūristi mēdz šeit iegriezties gan agrā rītā, gan vēlā vakarā. Dienā TIC mēdz apmeklēt pat 80–90 cilvēku.

Jāzina vēsture un valodas
M. Tumpele atzīst, ka TIC vadītāja darbs prasa lielu atbildību. Vienmēr jābūt uzdevuma augstumos, jāspēj sniegt cilvēkiem nepieciešamo informāciju, jāprot saprast, kas kuram nepieciešams, lai atstātu par Pāvil­ostu un TIC to labāko iespaidu un cilvēki gribētu šeit atgriezties. Pāvil­ostniece uzsver: lai strādātu šajā jomā, cilvēkam jābūt zinošam, it īpaši tas attiecas uz divām jomām – vēsturi un valodām. Šajā darbā grūti iztikt kaut vai bez pamata vēstures zināšanām, jo iebraucējiem ir jāprot pastāstīt arī kaut ko par senākiem laikiem, par pilsētai nozīmīgām personībām u.tml. Lai šo funkciju veiktu, Pāvilostas TIC ir izveidojusies ļoti laba sadarbība ar novadpētniecības muzeju, kurš pilda šo funkciju. Protams, bez valodu zināšanām šajā specialitātē neiztikt – ir jāprot ar tūristiem sarunāties gan krievu, gan angļu valodā. Jo vairāk valodu zini, jo labāk un vieglāk šajā jomā darboties.
Tāpat Pāvilostas TIC vadītāja uzsver: jābūt lielām komunikācijas prasmēm. Šīs prasmes ir vienas no primārajām visās jomās, kuras saistītas ar cilvēku apkalpošanu un darbošanos viņu labā. Cilvēkiem svarīgi, lai brīdī, kad tas viņiem būs nepieciešams, pretim vērstos kāda laipna un saprotoša seja un cilvēks, kurš labprāt viņiem palīdzēs, nevis nīgrs un nelaipns ierēdnis, kurš centīsies no klienta pēc iespējas ātrāk tikt vaļā. Tūrisma nozare vislielākajā mērā balstās uz cilvēku labo iespaidu par vietu un cilvēkiem tajā. M. Tumpele arī nosmej: “Noteikti jābūt arī stipriem nerviem, pacietīgam.” Galu galā darbs ar cilvēkiem prasa lielu atdevi un atņem ļoti daudz enerģijas, tādēļ jāprot pielāgoties konkrētajai situācijai un jāņem viss vieglāk un ar pozitīvu skatījumu.

Plusi nomāc mīnusus
M. Tumpele atzīst, ka darbs šajā jomā viņai ļoti patīk un ir patiesi
tuvs. Tomēr, lūgta nosaukt, kādi būtu šīs profesijas lielākie plusi, atbild: “Gan pluss, gan brīžiem apgrūtinājums ir tā ikdiena, ka nav rutīnas.” TIC vadītāja atzīst, ka tas padara darbu patiesi interesantu, bet arī ļoti nogurdina, jo katra diena nes jaunus piedzīvojumus un pārbaudījumus, ar kuriem jātiek galā. Taču lieta, kas darbu padara sevišķi tīkamu, ir pozitīvās enerģijas apmaiņa. “Kas man patīk – ka lielākā daļa tūristu, kuri ceļo, parasti ir laimīgi un priecīgi no tā, ka viņi atpūšas. Tad arī ir tās labās emocijas – nav tā, ka ikdienā ar neapmierinātiem cilvēkiem jāstrādā.”
Kā vienu no darba galvenajiem mīnusiem TIC vadītāja nosauc faktu, ka viņai vasara paiet nevis atpūšoties, bet cītīgi strādājot. Tomēr smaidot teic: “Katrs cilvēks jau pats izvēlas savu profesiju.” Tādējādi ir lietas, ar kurām jāmāk sadzīvot, ja vēlies strādāt sev tuvā un interesējošā jomā.
Pāvilostniece arī stāsta, ka šā darba mīnuss noteikti ir pārpūle – gan fiziskā, gan emocionālā, jo darba dienas ir garas, vasarās tūristu ir ļoti daudz un ir jāspēj tikt ar visu galā. Rudenī gan jūtams atslābums, kā pati M. Tumpele saka, “ar septembri – tā kā ar nazi nogriezts”. Tomēr atslābt nedrīkst pat tad. “Latiņa jānotur!”