Ziemupes iedzīvotāji paliek bez iespējas iepirkties

Ziemupes vietējo iedzīvotāju ikdienā gaidāmas pārmaiņas, jo 1. novembrī tiks slēgts vienīgais pārtikas veikals šajā apvidū – “Dzintarjūra”. Par gaidāmajām pārmaiņām ziņojusi arī Pāvilostas novada dome, tomēr patieso noskaņojumu ciematā par to, ka veikals tiešām tiek aizvērts un kāpēc tas tiek darīts, vēlējās noskaidrot arī “Kursas Laiks”.
Katastrofāli trūkst pircēju
Veikals “Dzintarjūra”, kas atrodas Ziemupes kultūras nama ēkā, strādā kopš 2013. gada, kad to atvēra Mustu ģimene. “Kursas Laiks” veikalā sastapa īpašnieces Sandras Mustes dēlu Māri, kurš ikdienā tajā arī strādā. Veikals bija paredzēts kā vieta, kur iegādāties visu ikdienā nepieciešamo: maizi, gaļu, piena produktus, konditorejas izstrādājumus, higiēnas preces u.c. Senāk tirdzniecības vietai esot bijuši arī konkurenti – otrs Ziemupes veikals, taču tas jau sen ciet.
Diemžēl šobrīd ciematā dzīvo ļoti maz iedzīvotāju. Kā laikraksts noskaidroja bibliotēkā, Ziemupē mīt aptuveni 120–150 cilvēku, no kuriem daļa regulāri brauc uz blakus esošām lielākām pilsētām un iepērkas tur, tādējādi veikala klientu skaits ir ļoti mazs un turpina sarukt ar katru dienu. “Šogad vien ir pazaudēti trīs vietējie pircēji, kas aizgājuši Viņsaulē,” skaidro M. Musts, piebilstot, ka Ziemupē katastrofāli trūkst jauno cilvēku, palikuši vien seniori. Jaunais vīrietis katru dienu brauc uz darbu no Aizputes un atzīst, ka reizēm kādu klientu nākas gaidīt pat trīs stundas.
Ceļa dēļ negrib braukt
Ņemot vērā mazo pirktspēju un dārgās izmaksas, lai veikalu uzturētu, saīsināts tā darbalaiks un tas strādā no pulksten 10 līdz 16. Taču saimnieki sapratuši, ka arī tas nedod cerēto atspērienu, lai strādātu bez zaudējumiem. “Lai veikalu uzturētu, jāierēķina nodokļi, piegādātāju cenas, degviela. Arī ceļš uz šejieni ir tikai grantēts, kas, piemēram, ļoti nepatīk piegādātājiem, un man reizēm nākas pierunāt, lai viņi vispār šeit iebrauktu. Savu mašīnu esmu jau trīs reizes taisījis, kamēr braukāju te uz darbu. Vasarā ir normālāk – ceļš nav tik izdangāts un reizēm arī tūristi grozās pa Ziemupi, bet ar to nepietiek, ziemā ir bēdīgi,” stāsta veikalnieks.
Varbūt vērts samazināt izdevumus, piemēram, samazinot telpas vai preču klāstu, un saglabāt veikalu? “Tas jau vairs nesit tikai uzņēmumam pa kabatu, bet arī man pašam. Ir, protams, ģimenes uzņēmums, ko žēl slēgt, bet nevar vairs turpināt. Kas tad te brauks? Ziemupē ir tikai bibliotēka un veikals, darba te nav. Te nav zemnieku saimniecību, nav, ko darīt,” ar rūgtumu secina M. Musts.
Attur cenu starpība
Sastaptā kultūras nama vadītāja Daina Vītola uzskata, ka veikala zaudējums iedzīvotājiem ir nozīmīgs: “Kā veikals var būt nenoderīgs? Vienalga, vai trūkst sāls vai pipari, tepat var ieiet. Bet mēs jau visi pelnām tik naudas, cik pelnām, un, ja biežāk brauc uz pilsētu, tad izdevīgāk nopirkt tur, nevis te. Piemēram, ja uz kafijas paku atšķirība starp pilsētas veikalu un mūsējo ir ap divi eiro, tad, protams, es jau nebūšu sev ienaidnieks un nopirkšu pilsētā, kur lētāk. Savukārt te ņemšu tikai to, kā pietrūkst,” atzīst ziemupniece.
Viņa arī saprot, ka tā ir runga ar diviem galiem. “Tiem, kas netiek uz pilsētu, gan to veikalu vajag! Autoveikalus es pati neesmu izmantojusi, tāpēc neko par tiem nezinu. Bet tām tantēm, kas dzīvo kaut kur dziļi tālu iekšā un nevar atnākt līdz šim veikalam, der, lai arī tur nedaudz dārgāk.”
Iesaka piegādes pakalpojumu
D. Vītola spriež, ka, iespējams, veikala saimnieki vēl būtu varējuši kaut ko mainīt un veikalu noturēt, jo reiz kāda paziņa, bijusī pārdevēja, stāstījusi – īstam pārdevējam jāmāk iztirgot preci dažādos veidos, pat piegādāt, ja klientam vajag. Kultūras nama vadītāja arī uzskata, ka veikala darbalaiks kaitē uzņēmumam, jo pirms darba dienas sākuma tas ir ciet un pēc darba jau atkal slēgts, līdz ar to iepirkties var tikai tie, kuri dzīvo šeit uz vietas un uz darbu neiet.
Līdzīgi uzskata Skaidrīte Gulbe, kura Ziemupē dzīvo jau daudzus gadus un esot viena no uzticamākajām veikala pircējām. Arī viņai esot žēl, ka iepirkšanās vietas vairs nebūs. Kundze turpmāk iepirksies pilsētā un ir pārliecināta, ka ar lielajiem pirkumiem palīdzēs ģimene, kas atvedīs nepieciešamās lietas no citiem veikaliem.
Ziemupes tūrisma objekts, viesu nams “Laikas” ir ļoti iecienīts ceļa mērķis. Tā vadītāji, būdami savas dzīvesvietas patrioti, ļoti bieži iepirkušies mazajā veikaliņā, lai palīdzētu vietējiem. Taču par slēgšanu Liene un Oskars ir neizpratnē, jo abi uzskata, ka veikalnieki paši zināmā mērā vainīgi pie lejupslīdes. Proti, šogad veikalā pasliktinājies preču klāsts, un viņi uzskata, ka tūristiem tajā neesot bijis it nekas saistošs. Tāpat veikalnieki neesot bijuši ieinteresēti sagādāt to, ko ziemupniekiem vajadzējis. Oskars atceras, ka cita veikalniece, kas reiz strādājusi Ziemupē, esot bijusi daudz ieinteresētāka un, ja reiz kāds no klientiem palūdzis kādu produktu vai preci, tad pēc pāris dienām tā atvesta. “Mums reizēm viesu namam vajag kaut vai to pašu tualetes papīru, bet ne jau vienu rullīti, piemēram, simts. Veikalnieks nav ieinteresēts nokārtot šo pasūtījumu, pat ja esam gatavi maksāt nedaudz vairāk nekā lielveikalā pilsētā,” neizpratnē ir Liene. Šobrīd “Laiku” saimnieki plāno savus pirkumus laikus un pēc nepieciešamajām lietām dodas uz Liepāju.
Vērs vaļā Dunalkā
Tomēr Mustu ģimene ar šā veikala slēgšanu savu biznesu negrasās iznīcināt. Plāni esot, un kas zina, kā beigās viss notiks. Autoveikalu gan veikalnieku ģimene taisīt negrib. “Savu labumu jau viņi nes, bet man viņi nepatīk. To noteikti negribu,” stingri nosaka M. Musts, piemetinot: “Dzīve rādīs, kā bizness ies. Mums ir vēl citi veikali: ieskaitot šo, Cīravā, Dzērvē un Dunalkā. Dunalkā vērsim vaļā vēl otru veikalu, jo tur ir cilvēki, tur grozās visas lietas, arī infrastruktūra tur ir.”
Kategorijas
- Citas ziņas
- Tirgus
- Atbildam lasītājiem
- Laža
- 8778
- Afiša
- Koncerti
- Sports
- Teātris
- Muzejos
- Izstādes
- Citi pasākumi
- Kino
- Balles
- Laikraksta arhīvs
- Video
- Foto
- Reklāmraksti
- Ekonomika
- Veselība
- Lietotāju raksti
- Kriminālziņas
- Kultūra
- Dzeja
- Konkursi
- Dzīvespriekam
- Sports
- Futbols
- Basketbols
- Handbols
- Autosports
- Motosports
- Volejbols
- Vieglatlētika
- Citi sporta veidi
- Florbols
- Hokejs
- Ziemas sporta veidi
- Soču Olimpiskās spēles
- Liepājas amatieru futbola čempionāts
- Lejaskurzemes novadu futbola čempionāts
- Pasaules ziņas
- Vietējās ziņas
- Liepājā
- Latvijas ziņas
- Dienvidkurzemes novadā
- Izglītība
- Sporta sērija "Izrāviens"
- Piedalies konkursā!
- Saeimas vēlēšanas
- Viena diena uzņēmumā
- Izklaide
- Projektu raksti
- Saimnieko gudri
- Atpazīsim melus!
- Kultūras saknes
- Rūpēsimies par vidi
- Mediju kritika
- Eiropā
- Starp divām reformām