Rekurzeme.lv ARHĪVS

Īpašā pasākumā atgriezīs atmiņas par Nidu un tās iedzīvotājiem

Rekurzeme/Kursas Laiks

2016. gada 7. novembris 11:15

234
Īpašā pasākumā atgriezīs atmiņas par Nidu un tās iedzīvotājiem

Gatavojoties Latvijas valsts simtgadei, 455. gadskārtā, kopš Nidas ciems ir minēts rakstu avotos, turpinām 2016. gada 14. augustā aizsākto - izzūdošā  Rucavas  pagasta Nidas ciema iedzīvotāju un viņu pēcteču liecību apzināšanu un vēsturisko pārmaiņu ietekmējošo notikumu dokumentēšanu, sestdien, 26. novembrī, pulksten 14 Rucavas kultūras namā tiek organizēts svinīgs pasākums nidiniekiem, Nidas skartajiem un pārējiem Rucavas novada interesentiem. Ar šo pasākumu gribam padot ziņu Latvijai, ka Rucavas novadā joprojām ir Nida, ka tā joprojām dzīvo nidinieku atmiņās skarba, vējaina, silta un saulaina, skaidro pasākuma rīkotāja Māra Tapiņa.

''Novembris – tas ir  laiks, kad Latvija svin jubileju un pošas simtgadei. Katrs novads, pagasts, ciems un cilvēki, kas dzīvo šajā zemē, te ir dzimuši un auguši, ir savas dzimtenes – Latvijas daļa, lai kur šobrīd dzīvotu, lai cik laimīgi, bēdīgi, bagāti vai trūcīgi būtu. Katrs esam savas zemes un Latvijas daļa - ar savu sāpi, ar savu prieku, ar savu mīlestību – tāda ir dāvana Latvijai.

Nida ir vieta jūras un purva malā, pašā tālākā Latvijas nostūrī, kur gadusimtu, gadudesmitu laikā ir dzīvojuši cilvēki, ļaudamies dabas un dažādu varu spēkiem un likteņa pagriezieniem. Šogad ir 455. gadskārta, kopš Nida minēta vēstures rakstos, bet vietējie cilvēki to ir atstājuši, vien pieci tur palikuši. Vietā nāk citi, no kaimiņzemes, jo tur ir jūra, kura visos laikos ir lēmusi cilvēku likteņus – zvejniekiem, zemniekiem, tirgotājiem, visiem kas dzīvojuši tās krastā. Vecāko nidinieku atmiņās pēdējā simtgadē šī zemes strēle ir pieredzējusi karus, krievu un vācu zaldātus, bēgšanu laivās uz Zviedriju, jūras izskalotos ķermeņus kāpās, jaunus laikus - saimniekošanu  kolhozā un sovhozā, sadzīvošanu ar padomju robežsargiem un gucuļu mežacirtējiem. 1967. gada vētra Nidu izslaucīja pamazām - vairāku desmitu gadu laikā cilvēki pārcēlās dzīvot citur. Tagad dažam ir žēl pārdotās dzimtenes, bet atgriezties pagātnē nav iespējams. Katram nidiniekam ir savs stāsts par savu dzimteni, savu Nidu, savu dzīvi. Cilvēku stāsti ir Latvijas stāsti un dāvana Latvijai dzimšanas dienā.

Šovasar kapusvētkos kopā sanāca daudz nidinieku un pēc tam kāpās pie Nidas skolas, pēc daudziem gadiem viņi satikās kuplā pulkā, priecīgām un laimīgām sejām, ar smaidu un arī sāpi sirdī atcerējās laikus, kad te dzīvojuši, strādājuši un mīlējuši... Ir pagājis laiks, ir uzklausiti atmiņu stāsti, ir tapusi filma par Nidas cillvēkiem, par Nidas ciema  likteņgriežiem šo cilvēku mūža garumā. Tagad ir pienācis laiks, kad pirmo reizi varēsim kopā to noskatīties, ieraudzīt sevi un kaimiņus, ieslīgt pārdomās par bijušo un tagadējo, aizdomāties par nākotni.

Mērķis – apzinot novada notikumus, cilvēkstāstus un likteņus, ieraudzīt kopsakarības un cēloņus gadsimta garumā līdz nonākšanai šodienas situācijā un iespējamos risinājumus turpmāk. Galvenais notikums –uzņemtās filmas ''Nida - ciems Latvijā'' par Nidu un  tās cilvēkiem noskatīšanās, ko  veidoja ar Rucavas novada domes un ar bijušo nidinieku privāto finanšu atbalstu, kā arī ar Aizputes TV – Selgas Dreimanes un Edvīna Sveiļa ieguldījumu,'' stāsta pasākuma rīkotāja un Nidas iedzīvotāja Māra Tapiņa.

Pasākuma programmā:
* Pasākuma atklāšana – Rucavas novada domes priekšsēdētāja Jāņa Veita uzruna;
* Ādolfa Tapiņa dzejas par Nidu autorlasījums;
* Elīnas Kursītes un Elīnas Kolātes ''Pierobežas stāsti par Nidu, Papi un citos ciemos redzēto. Iespaidi un secinājumi'';
* Dace Tapiņa - ;;Stāsts par Nidu un nidiniekiem'';
* Filmas ''Nida - ciems Latvijā'' pirmizrāde;
* Neoficiālā daļa. Sarunas un dziesmas pie galda kapelas ''Parupīte'' pavadījumā un  dziesmas ar nidinieka – dzejnieka Ā. Gaujieša vārdiem. Galdā tiks celti Rucavas rauši un tēja un līdzpaņemto ''groziņu'' pienesums.

Rucavas novada iedzīvotāji var pieteikt transportu nokļūšanai uz pasākumu un atpakaļ pa tālruņa numuru 25904988.