Rekurzeme.lv ARHĪVS

No sāpēm līdz prasmei vadīt enerģiju

VALIJA BELUZA

2016. gada 10. novembris 07:00

374
No sāpēm līdz prasmei vadīt enerģiju

“Pie cigun mani noveda muguras sāpes. Izmēģināju daudz ko, arī peldēšanu. Ārsts lika izvēlēties starp operāciju un speciāliem vingrinājumiem, un es, loģiski, izvēlējos vingrošanu,” situāciju pirms pieciem gadiem ieskicē Ilze Zvirgzdiņa.
Nu jau viņa izaugusi līdz cigun skolotāja pakāpei un otro gadu pieaugušo izglītības centrā “Harmonija” vada nodarbības, kas palīdz uzlabot veselību, iegūt iekšējo līdzsvaru, vairot spēku un optimismu.

Katrs var sevi dziedināt
Alternatīvās veselības centrā “Esi vesels!” Ilze Zvirgzdiņa savulaik nonākusi nejauši, pilnīgi neko nezinot par cigun. “Aizgāju tāpēc, ka bija brīvs vakars. Pirmajā reizē nesapratu, ko tur dara ar rokām, manas kustības bija neveiklas, taču pēc nodarbības pārņēma pilnīgs miers un harmonija. Tādēļ nolēmu turpināt. Vingrojumi šķita vienkārši, bērnu līmenī, bet noteikti ir jāizprot filozofija, kā strādā enerģija.”
Tas ir normāli, ja uzreiz nepaliek vieglāk, bet sāk sāpēt. Pat tā, ka raudāt gribas. Ilze sāpes uztvērusi kā muskuļu reakciju uz jauno slodzi. Kad iemācījusies vingrojumus veikt pareizi, viss sakārtojies. Jo atveras organisma kanāli, meridiāni, uz ko šie vingrojumi balstīti, un enerģija aizplūst, kur tobrīd visvairāk vajadzīgs. Savukārt slimības rodas, kad izjūk balanss, veidojas enerģijas bloķējumi, sablīvējumi.
Jūtot, ka cigun reāli palīdz, I. Zvirgzdiņa nolēmusi gūt dziļāku izpratni. Vispirms mācījusies pie cigun pasniedzēja, reiki meistara Jura Branta, apguvusi cigun ievadu, ko izstrādājis cigun skolotājs Igors Kudrjavcevs, un nedaudz vingrojusi ar cigun skolotāju Mairu Gūtmani, vēlāk papildinājusi zināšanas Latvijas Džuņ Juaņ cigun asociācijas meistara Sjui Mintana skolā. Paralēli arī ļoti daudz lasījusi.
No praktiķa Ilze izaugusi par instruktoru, tad – par skolotāju. Strādājot ar jaunajiem vingrotājiem, viņa izmanto tā saucamo medicīnisko cigun – vispirms atver meridiānus, punktus. Sieviete arī mājās katru dienu izpilda labi izprastās kustības, “jo ļoti patīk spēlēties ar enerģiju”.
Austrumu vingrošana balstās uz trim galvenajām koncepcijām: iņ-jan, U-sin sistēmu un enerģisko kanālu koncepciju. Tā izstrādāta, balstoties uz piecu pirmelementu sistēmu: Ūdens – nieres, Koks – aknas, Uguns – sirds, Zeme – liesa, Metāls – plaušas. Galvenajiem orgāniem pakārtoti citi, piemēram, nierēm – urīnpūslis, plaušām – resnā zarna, sirdij – tievā zarna. Tā veidojot U-sin apli jeb Ci enerģijas cirkulāciju ķermenī.
Uz problemātisko vietu var iedarboties meditatīvi un ar elpošanu. Pieliekot klāt skaņu, gaismu, krāsu un iztēli, izdodas konkrēto orgānu labi attīrīt “Ir daudz veidu, kā ar sevi strādāt. Es pasniedzu cigun kustību priekam un veselībai. Viss ir enerģija, viss ir nepārtrauktā plūsmā, mainās. Cigun apvieno elpošanu, meditāciju, dziedināšanu, pašmasāžu, statisko un dinamisko, un, protams, harmonizē ķermeni – līdzsvaro sievišķo un vīrišķo pusi. Nav jābūt ekstrasensam, katrs pats var iemācīties sevi dziedināt,” teic cigun skolotāja “Tas mums ir dabas dots, tikai laika gaitā iznīcināts.”

Visam viens senais pamats
Ilzei ne reizi vien uzdots jautājums, kāpēc viņa, latviete, pievērsusies Austrumu vingrošanai. No Ķīnas budistiem nākušais cigun tiek salīdzināts ar jogu un deju. Jo daudzi vingrinājumi jāizpilda lēni, plastiski, kontrolējot sevi – lai atvērtos vajadzīgie kanāli, meridiāni un uzkrātu enerģiju katlos jeb trīs daņ­tjaņ rezervuāros. Svarīgākais ir pirmais kanāls, kas atrodas divu pirkstu attālumā zem nabas un atbild par veselības uzlabošanu, ķermeņa sakārtošanu, fizisko un materiālo stabilitāti. Savukārt pieci galvenie punkti ir plaukstās, pēdās un galvaskausa avotiņā. Caur tiem vingrotājs savienojas ar Visumu vai sazemējas, notiek Ci enerģijas mijiedarbība.
“Izgājusi kursus pie latviskās dzīvesziņas pasniedzējas Sarmītes Krišmanes, sapratu, ka senais pamats visam ir viens. Ar latvju zīmēm iespējams strādāt tāpat kā ar enerģiju. Austrumos par visspēcīgāko zīmi uzskata mūsu auseklīti, arī pārējās citu tautu rakstos var saskatīt. Jo vairāk uzzinu, jo vairāk liekas, ka mēs tiešām nākam no indoeiropiešiem. Viņiem mantras, mums – tautasdziesmas. Pirms iestājos augstskolā, lai studētu pedagoģiju, esmu pirmskolas skolotāja, gribēju iet uz medicīnas institūtu. Apkārt bija mediķi, mamma ir farmaceite. Manas bērnības vasaras pagāja pie viedās vecmāmiņas Latgalē. Viņa daudz zināja par tējām, tā arī es iepazinu augus un bites. Četrrāpus līdu pie stropa un klausījos bišu sanēšanā; kad iekoda, uzliku lupstāja lapas. Arī mārrutka lapas ir ideālas pret sāpēm un pampumu.”
Jūtot, ka uz nodarbību atnākušajam ir sāpes vai diskomforts, Ilze cenšas ar vingrojumiem problemātisko vietu sabalansēt; ja ļoti sāp, beigās izmanto no reiki nākušo meditatīvo dziedināšanu. Tas, protams, neizslēdz vajadzību apmeklēt ārstu.

Attīra un sazemē
Nodarbības centrā “Harmonija” apmeklē galvenokārt apkalpojošo sfēru pārstāves, arī medicīnas un tirdzniecības darbinieces. Kundzīte gados pamēģina un saka: nē, šis priekš manis par lēnu. Bet daža jauna meitene vingrojumus nespēj izpildīt, jo lēni vingrot ir grūtāk.
Ja kādam ir smagi uz sirds, Ilze iesaka speciālu elpošanu un pašmasāžu. No malas izskatās viegli, bet ir jāzina precīzi, kā saliekt plaukstu un pa kuru vietu klapēt, lai stimulētu asinsriti vai atlaistu uzskrūvētās emocijas. Skaņām orgānu attīrīšanā un aktivizēšanā ir nozīme, taču kautrīgais latvietis nereti kautrējas skaļi izelpot “hā” vai “hū”, novērojusi Ilze. Tikmēr ļoti labi attīrīt aknas vai žultspūsli izdodoties ar stipru šņācošu skaņu “ššš”.
Cigun pamatā piedāvā kustības, stāvot uz vietas, bet svarīgs ir iesēdiens, kas dod sazemējumu. “Mēs esam burvīgas un varošas, bet lidināmies pa gaisiem. Lai kļūtu veiksmīgākas, enerģētiski palīdzētu saviem vīriem, mums ar pēdām jājūt zemes enerģija. Tāpēc iesaka vingrot zeķēs vai – vēl labāk – basām kājām. Ir vingrojumi, kad grozās tikai ķermeņa augšējā daļa. Kam muguras problēmas, nepieciešami arī nopietnāki vingrojumi, piemēram, “pieci tibetieši”, ko izpilda uz paklājiņa. Man pašai tagad mugura vairs nesāp,” priecājas Ilze. “Mainījusies domāšana, nomesti liekie kilogrami. Tomēr svars nepazūd pēc dažām nodarbībām: jāvingro katru dienu. Vajag ieklausīties sevī, iemācīties redzēt, sajust. Attīstot enerģiju, paveras spēks, intuīcija. Laika gaitā organisms pasaka priekšā arī, kādi produkti lietojami uzturā.”