Taupi vai netaupi – jāmaksā tāpat

Maksāšanas kārtība par elektrību iedzīvotājiem nav skaidra un izraisa sašutumu
Kopš 2015. gada 1. janvāra, kad stājās spēkā jaunās izmaiņas Elektroenerģijas tirgus likumā, iedzīvotājiem tika atvērts brīvais elektroenerģijas tirgus, kas ļāva elektrību iepirkt arī no citiem tirgotājiem, ne tikai no līdzšinējā monopolista – AS “Latvenergo”. Līdz ar elektroenerģijas tirgus atvēršanu arī AS “Latvenergo” ieviesa jaunu elektroenerģijas tirdzniecības zīmolu – “Elektrum”, kas piedāvā dažādus jaunus produktus jeb tarifus, ar kuru palīdzību ērti un vienkārši nomaksāt savu elektrības rēķinu, nepārejot pie cita tirgotāja. Liela daļa iedzīvotāju šo iespēju izmantoja un tirgotāju nemainīja, tomēr šobrīd pauž neapmierinātību par maksāšanas kārtību un augstajiem elektrības tarifu rēķiniem.
Vienam saprotami, citam – ne
Cīravā sastaptais Arnolds Tuleiko “Kursas Laikam” stāsta, ka šobrīd izmanto “Elektrum” piedāvāto tarifu “200+”. Vīrietis atklāj, ka ar savu izvēlēto maksāšanas kārtību ir apmierināts un līdz šim problēmu ar nesaprotamiem vai nepamatoti augstiem elektrības rēķiniem nav bijis. Arī par to, kādi komponenti sastāda elektrības rēķinu, cīravnieks ir pietiekami informēts: “Tā, lai precīzi tagad atstāstītu – nē, bet puslīdz zinu.” Viņš ir pārliecināts, ka cilvēkam jābūt zinošam un informētam par lietām, kas saistītas ar viņa ikdienu, tad nenākas saskarties ar nepatīkamiem pārsteigumiem. Tas attiecas arī uz elektrības maksāšanas kārtību. “Lai dzīvotu šajā pasaulē, ir jābūt priekšstatam par to, kur tu dzīvo,” savu nostāju pauž cīravnieks.
Citās domās gan ir Snēpeles pusē dzīvojošais Herberts Kristovskis: “Es neko nesaprotu, bet, cik ir, tik ir jāmaksā.” Viņš atzīst, ka izsekot līdzi arvien jaunajai informācijai par maksājumu kārtības maiņu un rēķinā iekļautajiem komponentiem neesot vis tik viegli. “Tās informācijas ir tik daudz – krīt no visiem stūriem!” pārliecināts H. Kristovskis. Viņš izmanto “Elektrum” piedāvāto tarifu “Universālais”, ko citādi mēdz dēvēt arī par izlīdzināto maksājumu – gada elektrības patēriņu sadalot uz 12 mēnešiem un katru mēnesi maksājot konstantu summu, ja patēriņš mēnesī nepārsniedz 200 kilovatstundas.
Viņš ir viens no tiem iedzīvotājiem, kuriem elektrības rēķins pieaudzis par vairākiem eiro. Cenšoties elektrību taupīt, nu viņam jāmaksā vairāk nekā līdz šim. “Katrs mēs cenšamies maz lietot – man visur ir spuldzītes ar maz vatiem. Iepriekš vairāk par desmit eiro nemaksāju, tagad – divdesmit! Bet patēriņš ir tas pats.” Kungs secina: tas nozīmē vien to, ka lielākās elektrības rēķina izmaksas veido nevis patērētās elektrības daudzums, bet gan elektrības piegāde. “Es jau arī no kaimiņiem dzirdēju, ka jāmaksā dubultā,” uz to, ka šāda situācija nav izveidojusies vien viņam, norāda H. Kristovskis.
“Viņi dara, kā grib – monopols ir monopols. Mēs tikai visi stāvam klusu – ko var darīt? Neko,” tā par Latvijas elektroenerģijas tirgotāju izsakās H. Kristovskis. Taujāts, kāpēc nav izmantojis iespēju pāriet pie cita tirgotāja, kungs atklāj: to nav darījis tādēļ, ka arī šajā gadījumā viņam būtu jāšķiras no zināmas naudas summas, ko viņš nav vēlējies darīt. “Pie cita tirgotāja pāriet var, bet tad tur bija jāsamaksā kaut kāds līdzmaksājums, ja noslēdz līgumu, un, ja tu no tā atsakies, tad arī. Nu, super, nav ko runāt!” savu sašutumu pauž kungs un retoriski vaicā: “Kam tu sūdzēsies?”
Nebeidz brīnīties par summu
Aizputes pusē dzīvojošā Spulga Abriņa izvēlējusies izlīdzināto maksājumu, ko piedāvā “Elektrum”, un “Kursas Laikam” atzīst, ka ar jauno maksāšanas kārtību ir ļoti neapmierināta. Arī viņa, mēģinot elektrību taupīt, saņēmusi pārrēķinu, kas vēstījis, ka nu par elektrību jāmaksā vēl vairāk nekā iepriekš. “Man nav nekādu sūkņu, nekas man nav – kāpēc jāmaksā tagad vēl vairāk? Man ir kaut kur divpadsmit eiro un vēl kaut kādi centi – par to podziņas spiešanu jāmaksā. Par ko man tāda nauda – gandrīz trīspadsmit eiro?” Kundze skaidro, ka par “podziņas spiešanu” tautā dēvējot komisijas maksu par rēķinu apmaksu. Pirms pārrēķina S. Abriņa maksājusi aptuveni astoņus eiro, nu jāmaksā par vairākiem eiro lielāka summa.
“Es ar spaini uzsmeļu ūdeni, uz spirāles uzvāru, man ir malkas plīts, jo ir veca māja. Elektrību patērēju ļoti maz – kāpēc man tāda summa ir jāmaksā? Nav ne interneta, ne kaut kādi televizora pieslēgumi – tikai četras programmas. Cik tad tur tā lampiņa paņem? Cik tas televizors? Es to reti skatos. Tāpat ledusskapi es esmu atslēgusi, man tur ir tāds mājas vidus, kur ir cements, tur ir ļoti auksts – nevajag ledusskapi. Ziemā tas vispār neiet,” savu ikdienu, kurā iespējami maz tiek lietota elektrība un elektriskās ierīces, ieskicē pensionāre. Viņa arī jau dzirdējusi, ka daļu rēķina summas veido elektrības piegāde jeb pieslēgums, tomēr nebeidz brīnīties par summu, no kuras jāšķiras, maksājot par elektrību, un uzsver: “Es esmu ļoti neapmierināta.”
Aizputniece Zinta Ņikiforova pievienojas S. Abriņas teiktajam un atzīst, ka ir neizpratnē, kāpēc jāmaksā vairāk, ja elektrības patēriņš nav mainījies. “No 1. janvāra ir atkal dārgāk – par ko? Patēriņš ir tas pats, bet nu jau ir trīs eiro klāt par piegādi. Tas būs no 1. janvāra. Man gandrīz tikpat ir jāmaksā par piegādi, cik es patērēju – es esmu taupīga. Par ko mani tagad tā soda – tāds ir jautājums,” tā Z. Ņikiforova. Viņa pauž neapmierinātību ar tik biežu rēķinu maiņu un kopējās rēķina summas celšanu, jo neuzskata, ka par elektrības piegādi būtu jāmaksā tik liela summa, ja elektrības patēriņš ir pavisam niecīgs. “Cik tad būtu jātērē, lai man nebūtu jāmaksā par piegādi – tagad ir tāds jautājums,” retoriski vaicā aizputniece.
Dārgāk arī atbalsta saņēmējiem
“Dārgāk jāmaksā,” par savu elektrības rēķinu skaudri saka aizputniece Dace Gleizupa. “Sanāk vairāk maksāt. Man ir trīs bērni – tad it kā ir lētāk, ir atlaide, bet šomēnes bija drusku vairāk, vienalga,” atklāj D. Gleizupa. Viņa izvēlējusies “Elektrum” maksāšanas tarifu “200+”, kas šķitis vispiemērotākais, tomēr arī tagad jaunā sieviete ir neizpratnē par rēķinu komponentiem. “Tajā rēķinā it kā novelk kaut ko, bet tad ir atkal par to jāmaksā, vēl par kaut ko. Kad sastāda to rēķinu – tur ir viss kaut kas,” neizpratnē ir aizputniece.
“Man kādi desmit eiro šomēnes ir vairāk jāmaksā. Pēc kilovatstundām mazliet lielāks patēriņš bija, bet, kā viņi tur rēķina, nezinu,” atzīst D. Gleizupa. Viņasprāt, elektrības maksājumi ir pārāk lieli un īstas skaidrības, par ko un kāpēc tik daudz jāmaksā, nav. Lai gan D. Gleizupa par elektrības maksājumiem ir neizpratnē, citu tirgotāju viņa nav izvēlējusies un turpina maksāt rēķinus, kuru summai arvien ir tendence pieaugt. “Sanāk daudz maksāt, bet samaksāju, un viss,” atzīst aizputniece.
Kategorijas
- Citas ziņas
- Tirgus
- Atbildam lasītājiem
- Laža
- 8778
- Afiša
- Koncerti
- Sports
- Teātris
- Muzejos
- Izstādes
- Citi pasākumi
- Kino
- Balles
- Laikraksta arhīvs
- Video
- Foto
- Reklāmraksti
- Ekonomika
- Veselība
- Lietotāju raksti
- Kriminālziņas
- Kultūra
- Dzeja
- Konkursi
- Dzīvespriekam
- Sports
- Futbols
- Basketbols
- Handbols
- Autosports
- Motosports
- Volejbols
- Vieglatlētika
- Citi sporta veidi
- Florbols
- Hokejs
- Ziemas sporta veidi
- Soču Olimpiskās spēles
- Liepājas amatieru futbola čempionāts
- Lejaskurzemes novadu futbola čempionāts
- Pasaules ziņas
- Vietējās ziņas
- Liepājā
- Latvijas ziņas
- Dienvidkurzemes novadā
- Izglītība
- Sporta sērija "Izrāviens"
- Piedalies konkursā!
- Saeimas vēlēšanas
- Viena diena uzņēmumā
- Izklaide
- Projektu raksti
- Saimnieko gudri
- Atpazīsim melus!
- Kultūras saknes
- Rūpēsimies par vidi
- Mediju kritika
- Eiropā
- Starp divām reformām