Rekurzeme.lv ARHĪVS

E-veselība ārstiem pagaidām būs brīvprātīga

LIENE ANDERSONE-KOLOSOVA

2016. gada 24. novembris 07:00

71
E-veselība ārstiem pagaidām būs brīvprātīga

Ārsti, veselības aprūpes un dažas valsts iestādes, kā arī aptiekas varēs ātri apmainīties ar informāciju, izmantojot E-veselības sistēmu. To izstrādāja Veselības ministrijai (VM) pakļautais Nacionālais veselības dienests (NVD). Bija paredzēts no 1. decembra šo sistēmu ieviest ārstu ikdienā obligāti, tomēr veselības ministre Anda Čakša rosina kādu laiku šo sistēmu izmēģināt, lai neciestu pacienti. “Pašreiz sistēma ir sarežģītākā posma priekšā – ieviešanas stadijā, kad lietotājiem jāuzsāk darbs jaunajā vidē,” norāda Veselības ministrijas Komunikācijas nodaļas preses sekretāre Agnese Zarāne. Aptaujātie potenciālie E-veselības lietotāji – ārsti un farmaceiti – par šo jauninājumu, kad receptes un darba nespējas jeb slimības lapas būs pieejamas elektroniski, uzsvēra: doma ir laba, bet viegli nebūs, kamēr pieradīs.

Visi dati – vienkopus
“E-veselības sistēma paredz būtiskas izmaiņas, un pēc tās ieviešanas veselības pakalpojumi un informācija būs ērtāk pieejama un pārskatāma gan pacientiem, gan ārstniecības personām, gan farmaceitiem,” saka A. Zarāne. E-veselība būs pieejama lietošanai portālā www.eveseliba.gov.lv. Portālā iedzīvotāji var autorizēties, izmantojot drošas piekļuves līdzekļus – internetbankas datus, elektronisko parakstu vai personas apliecību.
Veselības jomas e-pakalpojumi ir veidoti ar mērķi nodrošināt pacientiem operatīvu pieeju saviem medicīniskajiem datiem un informācijai par savu veselību, norāda NVD. Iedzīvotāji šajā sistēmā varēs izmantot vairākus pakalpojumus: noskaidrot savu ģimenes ārstu, viņa prakses kontaktinformāciju, norādīt savu kontaktinformāciju. Būs pieejami vēl citi pakalpojumi, kas nosaukti par E-veselības karti, jo sistēmā uzkrāsies dati par pacienta diagnozēm un veiktajiem ārstnieciskajiem izmeklējumiem. Iedzīvotājs šo informāciju varēs iegūt elektroniskajā pakalpojumā “Mani valsts apmaksātie veselības aprūpes pakalpojumi”. Otrs pieejamais pakalpojums būs “Mani dati cukura diabēta pacientu reģistrā”, kas šīs slimības pacientiem ļaus saņemt informāciju par pacientam uzstādīto diagnozi, izmeklējumiem, nozīmēto ārstēšanu. Savukārt “Manu jaundzimušo bērnu datu” pakalpojums ļaus saņemt informāciju par dzemdībām un jaundzimušajiem. Vēl iedzīvotāji varēs izmantot Veselības inspekcijas piedāvātos aktuālos pakalpojumus iedzīvotājiem – iesniegt elektronisku iesniegumu inspekcijai. Svarīgi pieminēt, ka E-veselība nodrošinās datu caurspīdīgumu, proti, pacients varēs redzēt, kad un kurš ārsts ir skatījies viņa datus, kā arī varēs kontrolēt un liegt piekļuvi kādam konkrētam ārstam par kādu diagnozi vai izmeklējumiem, sacīts NVD mājaslapā.

Ietaupīs laiku
Savukārt ārstniecības personas elektroniski varēs aizpildīt pacientiem izrakstītās receptes un darba nespējas jeb slimības lapas. “E-veselībā ārstiem un farmaceitiem būs redzams izrakstīto recepšu pamatojums un objektīvā nepieciešamība, būs iespējams sekot līdzi izrakstīto darba nespējas lapu apjomam,” piebilst A. Zarāne. Galvenie ieguvumi no elektroniskās receptes pacientam būs mazāks uztraukums par to, ka nevarēs salasīt ārsta rokrakstu, kā arī ārsta un pacienta dati sistēmā uzrādīsies automātiski. Pacienti sev izrakstītās zāles varēs aptiekā saņemt, neuzrādot vairs uz papīra rakstītu recepti, bet gan personu apliecinošu dokumentu.
Arī elektroniskā darba nespējas lapa nodrošināšot ērtāku dzīvi tieši iedzīvotājiem – darbiniekam vairs nebūs jānes darba devējiem šis papīra formāta dokuments. “Darba nespējas lapas gadījumā informācija nekavējoties parādīsies Valsts ieņēmumu dienesta (VID) un Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras (VSAA) datubāzēs, līdz ar to vairs nebūs jāizmanto papīra dokumenti. Šāda informācijas apmaiņa būs ērta pacientam, uzņēmumam un valsts institūcijām, jo paredz finansiālo un laika resursu ietaupījumu. Noslēgtā darbnespējas lapa vairs nebūs jānes papīra formātā darba devējiem, jo informācija par to automātiski nonāks VID un būs pieejami darba devējiem VID Elektroniskās deklarēšanās sistēmā. Informācija par noslēgto darbnespējas lapu būs pieejama arī VSAA, ja iedzīvotājs uzrakstīs VSAA iesniegumu par slimības, maternitātes vai cita veida pabalsta saņemšanu,” paskaidro A. Zarāne. Aizpildot dokumentāciju, dati par pacientu un ārstu, ārstniecības iestādi, kas izraksta elektronisko darbnespējas lapu, tiek automātiski iegūti no valsts reģistriem.
Priekules ģimenes ārste Margarita Asriance “Kursas Laikam” pauda domas, ka sistēmu varēs novērtēt tikai tad, kad tā pilnvērtīgi darbosies. “Ja viss būs kārtībā, tad labi. Taču jau tagad ir gadījumi, kad vienas receptes aizpildīšana prasa ilgu laiku un, vienalga, neaiziet. Viegli nebūs!” norāda daktere.
Liepājas Centra aptiekas vadītāja Inese Vīriņa pastāsta, ka ar E-veselības sistēmu iepazinusies ir tikai teorētiski. “Ārsti jau būs pirmie, kas šajā sistēmā strādās, kas sūtīs receptes, un aptiekā tās būs pieejamas,” viņa saka. ”Mūsu aptiekas datorsistēma ir kārtībā, viss strādā, tikai no valsts puses jāpaveic viss nepieciešamais – programma jāpārbauda un jāpalaiž,” teic aptiekāre un uzsver, ka tagad klientiem līdzi uz aptieku vajadzēs ņemt personu apliecinošu dokumentu. Ja vajadzēs nopirkt zāles citam cilvēkam, receptes īpašniekam vajadzēs uzticēt savus personas datus sevis izvēlētajam pircējam. Kā tas darbosies reālajā dzīvē, pagaidām esot grūti spriest. “Lēnām, bet gan jau visi pieradīsim un sapratīsim,” teic I. Vīriņa.

Pagarinās apguves periodu
“E-veselības sistēma ir funkcionējoša, un gan ārstniecības personas, gan farmaceiti, ārstniecības iestādes un aptiekas, kā arī ikviens iedzīvotājs to var lietot, ko aicinām arī darīt, ņemot vērā tos ieguvumus, ko sniedz e-vide,” uzsver A. Čakša.
Pašreiz dažu iedzīvotājiem aktuālo e-pakalpojumu darbības efektivitāte tiekot uzlabota, tādēļ vēl pilnvērtīgi nedarbojas, ziņots NVD mājaslapā. Jaunās E-veselības sistēmas ir saņēmušas ārstu kritiku – viņi uzskata, ka produkts nav īsti gatavs, lai dzīvē sāktu tā ieviešanu. Ģimenes ārstu asociācija aicina grozīt Ministru Kabineta noteikumus, lai ar likumu aizsargātu pacientu datus, kā arī aicina VM ieviest sešu mēnešu izmēģinājuma periodu, pretējā gadījumā sāktos haoss.
Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas vadītāja Līga Kozlova uzsvērusi, ka arī šobrīd ne visiem ārstiem, it īpaši lauku reģionos, ir pieejams dators ar internetu. Veselības ministre rosinājusi grozījumus MK noteikumos, lai no 1. decembra E-veselības sistēmas divas funkcijas – e-receptes un e-darbnespējas lapas – noteiktu laiku vēl varētu lietot pilotprojekta veidā, nevis obligāti, kā tas tika paredzēts iepriekš. “Šobrīd pārejas perioda ilgums vēl nav noteikts. Termiņi tiks noteikti, pārrunājot to ar visām iesaistītajām pusēm,” paskaidro A. Zarāne. Pārejas periods ļautu ārstniecības ie­stādēm un ārstiem pakāpeniski apgūt jauno E-veselības sistēmu un ziņot par nepilnībām, saglabājot iespēju medicīnisko dokumentāciju – gan e-darbnespējas lapas, gan e-receptes – aizpildīt arī uz papīra veidlapām kā līdz šim.