Rekurzeme.lv ARHĪVS

Pāvilostas Mūzikas skolai svinēs 25 gadu jubileju

Rekurzeme/Kursas Laiks

2016. gada 12. decembris 10:56

158
Pāvilostas Mūzikas skolai svinēs 25 gadu jubileju

14. decembrī pulksten 17 Pāvilostas mūzikas skolā notiks 25 gadu jubilejas koncerts, ziņo Pāvilostas novada dome.

Pāvilostas Mūzikas skola nodzīvojusi ceturksni no gadu simta (ja neskaita padomju varas gadus no 1978. gada). Lai arī skola juridiski dibināta 1991. gada 1. janvārī un iegūst nosaukumu Pāvilostas mūzikas skola, tās vēsture sniedzas 20. gadsimta sešdesmito gadu beigās, kad  kultūras namā tiek noorganizēta bērnu muzikālā apmācība. Tajā darbojas klavieru un  akordeonistu pulciņš ar 25 dalībniekiem A. Sālava vadībā. Vēlākos gados  strādā skolotāji Ingrīda Valaine, Zeltīte Leite, Rita Putniņa.

Mūzikas skolu Pāvilostā dibinājis Krists Orna kā Alsungas bērnu Mūzikas skolas filiāli Pāvilostā. Tās mērķi ir apgūt instrumenta spēli ar padziļinātu mūzikas mācības izpratni, nemērojot lielos attālumus uz rajona centru. Ar milzīgu darba entuziasmu 1978. gada februārī no kultūras nama mūzikas pulciņa tā pārtop par valsts mācību iestādi, kurā pirmās muzikālās gaitas klavierspēlē un akordeona spēlē apgūs 16 audzēkņu skolotāju Ārijas Vītolas, Vilmas Rungas un Olgas Janušs vadībā. No 1981. gada darbu sāk jaunas, enerģiskas klavierspēles skolotājas - Jeļena Antoņuka, Inga Brusņikina un  akordeonists Valērijs Guņagins. Tā kā Mūzikas skolai nebija savu pastāvīgo telpu, audzēkņi mācījās gan kultūras namā, gan pamatskolā. 1981. gada martā Mūzikas skolas vajadzībām piešķir dzīvojamās telpas Dzintaru iela 23, no kurienes mūzikas skaņas dzirdamas arī pašreiz.

Nams Dzintaru ielā 23 piederēja Elizabetei Kopmanei Dombrovskai (dzim. Kiršteine, apglabāta Pāvilostas kapos) un ir viens no vecākajiem namiem Pāvilostā. Ķieģeļu māja ar skārda jumtu Upmalas ielā 17 (iepriekšējais ielas nosaukums) celta 1912. gadā. Pāvilostnieki šo māju sauca par ''Kopmanenes māju''. Ēkas pirmajā stāvā bija maza ceptuve un veikals, kur piegādāja un tirgoja maizi. No 1923. gada ēkā atradās aptieka un vēlākos gados grāmatu tirgotava. Kara laikā (1944. gadā) dzīvojamās telpās notika mācību stundas skolotājas Zelmas Dārziņas vadībā. Šo gadu laikā māju apdzīvojuši ievērojams skaits īrnieku, sevišķi pēc 1945. gada. Īrnieki nāca un gāja (ar māju rīkojās Padomju vara),- Jaunās skolotājas, zvejnieku kolhoza kantora darbinieki- dažāda vecuma un statusa ļaudis. Cits uzkavējās ilgāk, cits ''iebrauca laulības ostā'', kāds uzcēla māju, saņēma dzīvokli citur vai pārcēlās uz citu pilsētu - kā mūziķis Aivars Sālavs. 1949. gada 26. februārī ēku padomju vara nacionalizēja sakaru nodaļas un radiomezgla vajadzībām. Vēlāk tiek ierīkota PSRS Latvijas Valsts darba krājkase.

Mainoties valsts iekārtai, īpašums tiek atdots likumīgai mantiniecei, Zviedrijā dzīvojošai Stokholmas karaliskās operas un baleta māksliniecei Malvīnei Kozlovskis Dambrovskai. 1995. gada 14. decembrī sirmā māksliniece to uzdāvināja Pāvilostas pilsētas domei , tādēļ ceram, ka spēsim uzstādīt piemiņas plāksni.

No 1984. gada klavierspēli bērniem māca Lilija Djomina, bet solfedžo stundas un akordeona spēli pasniedz Antra Ķikute, vijoles klasi no 1992. gada vada Dace Bērzniece, pūšaminstrumentu klasi – Ojārs Strungs. Viņa vadītais zēnu ''big-bends'' jau vairakkārt muzicējis Gotlandē Zviedrijā. 1996. gadā ar pāvilostnieka Teofila Hartmaņa finansiālu atbalstu zēni varēja piedalīties I Valkas džeza un estrādes mūzikas festivālā, kur guva atzīstamus panākumus. Dažādos laika posmos skolā strādājuši pedagogi – A. Cera, V. Hartmane, M. Gorohova, D. Čirkše, D. Bunka, R. Moženova, Dz. Šneidere, V. Iļjina, V .Krūze, I. Ošmjanska, I. Fenska, J. Grabovskis, G. Zabarovskis, A. Iļjins, A. Miezītis, M Kalēja, S. Širaka, J. Doroņina, I. Venena, L. Afanasjeva.

Mūsu audzēkņi – Laila Moženova, Eva Vasiļjeva, Dace Diebele, Marita Biele, Guna Rudzīte, Liene Volenberga, Līga Šnore, Toms Grasmanis, Līga Freimane, Inese Izkapte, Kaspars Kaģis, Inga Kaģe, Inese Zīvere, Kaija Zīvere, Mārcis Freidenfelds turpinājuši mācības mūzikas vidusskolās.

Ar 2002. gadu skolai ir jauns statuss - profesionālas ievirzes mūzikas izglītības iestāde. Pašlaik skolā mācās 46 izglītojamie un strādā 6 pedagogi- A. Ķikute, J. Doroņina, D. Bērzniece, A. Cera H. Audars. Kopš 1991. gada skolas direktore ir Inga Šnore, kura bez direktora pienākumiem ilgus gadus vada klavierspēles stundas. Pāvilostas Mūzikas skolas bijušie un esošie audzēkņi un skolotāji ir aktīvi Pāvilostas kultūras dzīves dalībnieki un veidotāji!