Rekurzeme.lv ARHĪVS

Pēc septiņiem gadiem klase nesanāks

LIENE ANDERSONE-KOLOSOVA

2017. gada 5. janvāris 07:00

626
Pēc septiņiem gadiem klase nesanāks

2016. gadā Rucavas novadā piedzimuši vien astoņi mazuļi, informē Dzimtsarakstu nodaļas vadītāja Ausma Vallija Ašmane. “Klase nesanāk,” skumji nākotni pēc septiņiem gadiem ieskicē pašvaldības darbiniece. Dzimstības samazināšanās un novada novecošana pēdējo gadu laikā šeit esot īpaši jūtama.

Dzimstība samazinās bezdarba dēļ
“Septiņi bērni Rucavas, bet viens mazulis – Dunikas pagastā,” uzskaita A. Ašmane. “Pēdējos gados vispār ir bijusi zema dzimstība. Vēl pirms diviem gadiem piedzima vairāk nekā desmit bērnu. 2016. gadā bija zems mirstības rādītājs. Iepriekšējos gados novadā reģistrējām 20 mirušos, pērn nomiruši deviņi cilvēki,” pastāsta Dzimtsarakstu nodaļas vadītāja.
A. Ašmane teic, ka šādi demogrāfiskie procesi skaidrojami ar to, ka novadā ir maz jauno cilvēku, un tas ir bezdarba dēļ. “Ja nav darba, tad dzīvot šeit ir grūti,” uzsver pašvaldības darbiniece. “Deviņdesmitajos gados Rucavas pagastā vien piedzima vairāk nekā 20 bērnu. Rucavā tolaik bija vidusskola, bija paralēlās klases, jaunieši dibināja ģimenes. Taču tagad novadā iedzīvotāju pārsvaru veido gados vecāki cilvēki,” atšķirības novadā raksturo A. Ašmane. “Agrāk bija darbavietas, no valsts bija atbalsts, daudzi izvēlējās palikt un saimniekot, veidojot zemnieku saimniecības. Pienāca laiks, kad sākās uzņēmumu likvidācijas un bankroti, cilvēki vairs nejuta valsts atbalstu, samazinājās iedzīvotāju skaits, līdz ar to arī dzimstība,” situāciju apraksta nodaļas vadītāja.
Rucavas novada pašvaldība jaundzimušos novadniekus sveic – tiek dāvāta grāmatiņa, pasniegti ziedi, kā arī izmaksāts vienreizējs pabalsts – 70 eiro.

Laulību reģistrēs ārpus telpām
A. Ašmane stāsta, ka par iecienītu laulību reģistrācijas vietu ir kļuvusi Rucavas baznīca. Precinieki arī izvēlas laulāties ārpus Dzimtsarakstu nodaļas telpām. “Esam secinājuši, ka telpas viņus nesaista. Esam laulājuši Papē pie jūras, ceremonija notikusi arī pie Svētavota, Dunikā kāzu oficiālā daļa notika mājas dārzā. Tādēļ esam plānojuši Muižas kalnā izveidot vietu laulību reģistrācijai,” plānus ieskicē A. Ašmane. Viņa arī uzslavē savu vietnieci Sandru Rozi, kura aktīvi strādā Dunikas pagasta pārvaldē. S. Roze gan reģistrē laulības, gan vada ceremonijas, izdabājot precēties gribētāju interesēm. Reģistrēties var Dunikas pagasta Saieta namā, tur tiek rīkoti arī Bērnības svētki. “Arī kristības, cik novērots, vēlas atzīmēt baznīcā,” norāda A. Ašmane.
“Esam ieinteresēti celt godā tās ģimenes, kas ilgus gadus saticīgi dzīvo laulībā. Mūsdienās jau tas ir diezgan liels retums. 2015. gadā rīkojām Ģimeņu vakaru, tajā piedalījās seši pāri. Plānojam nākamgad šo pasākumu rīkot atkārtoti.”