Atdzimst savā profesijā

“Es vienmēr esmu darījusi to, kas man patīk, un tam arī ļaujos,” saka keramiķe Antra Mazika, kura šajā profesijā atgriezusies pēc vairāk nekā 20 gadu pārtraukuma. A. Mazikas vārds cilvēkiem, kuriem tuva māksla, saistās ar viņas izveidoto mākslas telpu “Tējas istaba” un tajā mītošo kafejnīcu “Kursas Putni”. Abas pērn savu darbību beidza. A. Mazika tagad atgriezusies savā pamatprofesijā un veido keramikas traukus, kā arī atradusi jaunu nišu, kur pilnvērtīgi izpausties kā māksliniecei, darinot gaismas ziedus.
Pieredzi gūst medijos
Ar A. Maziku “Kursas Laiks” tiekas viņas Liepājas mākslas vidusskolas skolotājas, pazīstamās keramiķes Daces Grīnbergas darbnīcā, studijas-darbnīcas tipa dzīvoklī. “Viņa mani uzrunāja un piedāvāja, lai nāku šeit darboties. Es to ļoti augstu novērtēju,” stāsta A. Mazika, paralēli darbojoties te ar māla trauku sagatavēm, te pie virpas.
“Pēc skolas divus gadus nostrādāju Ālandes kolhoza keramikas cehā. Tur strādājām piecas keramiķes, labi varēja nopelnīt, darinājumiem bija labs pieprasījums.” Kad aizgājusi dekrētā, pa to laiku nomainījusies valsts iekārta, cehs privatizēts, pārveidojot par SIA “Pods”, un īsti vairs nebija, kur atgriezties. Tad parādījusies tendence, ka cilvēkiem vairs neko no māla nevajag, priekšroka dota plastmasas traukiem.
Pēc tam dabūjusi maketētājas darbu laikrakstā “Kursas Laiks”. “Tā bija mana otrā darbavieta mūžā. Te visu ko samācījos, ieguvu pieredzi.” Tālāk ceļi veduši uz Rīgu, kur viņa strādājusi par mākslinieci žurnālos “Sieviete”, “Sievietes Pasaule” un bērnu izdevumā “Spicā Avīze”. Pamazām vien ceļi atveduši atpakaļ uz Liepāju. Darbojusies kā viena no “Tējas istabas” saimniecēm. Tur organizēti ar mākslu un kultūru saistīti pasākumi un pieredzes pilnveides nodarbības profesionāļu vadībā. Dažādu iemeslu dēļ tagad telpām ir jauns īpašnieks – mākslinieks Guntis Otaņķis. “Tāda ir dzīve,” nosaka A. Mazika. Gūtā pieredze pamazām atvedusi atpakaļ pie profesijas, kurā māksliniece jūtas piepildīta.
Māls “pastāsta”, par ko taps
“Es ļoti priecājos, ka man izdevās atgriezties savā profesijā tieši laikā. Rudenī dēlam būs jāsāk iet pirmajā klasē. Domāju, kā visu veiksmīgāk apvienot, lai varu puiku aizvest un savākt no skolas, lai varu netraucēti darboties un arī pelnīt naudu ģimenes vajadzībām,” gandarīta par pavērsienu darba dzīvē ir A. Mazika. “Teicu keramiķei Zanei Eltermanei, kura joprojām aktīvi strādā SIA “Pods”, ka vēlos aizbraukt uz cehu un nedaudz pastrādāt. Viss sakrita jauši nejauši. Nedēļā, kad braucām pakaļ māliem, nolikvidējās “Kursas Putni”. Sapratu, ka kafejnīcas lietas man ir par smagu un negribētu vairs šajā jomā darboties. Daces Grīnbergas darbnīcā es pārziemoju, bet SIA “Pods” cehs būs mana vasarnīca.”
“Kad atgriezos keramikā, bija diezgan grūti, jo pēc tik ilga laika vairs nezini, kas sanāks,” rokās turot vienu no krūžu sagatavēm, nosaka A. Mazika. “Keramikā atgriezos pagājušā gada maijā un visu pērno vasaru nodzīvojos pa tirgiem. Cilvēki tagad meklē māla traukus, īpaši pieprasa interesantos veidojumus – tad pircēju acīs cenai nav nozīmes.”
A. Mazika no māla taisa visu ko, īpaši viņai patīkot liela izmēra trauki, piemēram, bļodas. “Māls, ja tā varētu teikt, runā ar mani. Paņemu rokās māla piku un tajā brīdī saprotu: no šīs taps krūze vai bļoda, no šīs – kaut kas cits,” atklāj keramiķe. “Man patīk, ka cilvēki pasūta to, ko viņi vēlas, bet es varu tad izpausties. Man mīļākais ir tirkīzzilais tonis, ar ko vislabprātāk vēlos savus traukus nokrāsot. Tas sākās ar brīžiem, kad daudz staigāju gar jūru, lasīju izskalotos kociņus, kas kalpos kā krūžu rokturi,” stāsta māksliniece un piebilst: “Man ļoti patīk rozes, tādēļ savās bļodās vēlos iekrāsot tieši šīs puķes.” Mālu viņa iepērk Lietuvā, kur tas esot lētāks, arī speciālo keramikas glazūru iegādājas vietās, kur tā ir lētāka un kvalitatīvāka.
Ik reizi sāk no nulles
“Keramika prasa ieguldīt lielu darbu, tas ir lēns process. Lai piedalītos tirgos, trauki ir jākrāj, lai būtu, ko parādīt un piedāvāt. Māla traukus līdzīgi kā agrākajos gados ļoti pieprasa uz kāzām, uz svētkiem organizācijas pasūta krūzes ar vārdiem,” pieprasījumu raksturo keramiķe. Šogad viņas plānos ir piedalīties izstādē “Ražots Liepājā” Līvas tirgū. “Gribu pārsvarā darboties pa Latvijas tirgiem, jo ārvalstīs piedāvāt sevi ir grūti vairāku iemeslu dēļ. Pirmkārt, domāju, ka ārvalstniekiem patīk pašiem savi tradicionālie māla podi un citi darinājumi. Otrkārt, ja brauc uz ārvalstīm, jāuztaisa ļoti daudz. Treškārt, transports un jāpadomā arī par peļņu. Biļetes, ceļš maksā... Miljonārs ar mākslu vien nekļūsi – cik daudz mākslinieks ar divām rociņām var uztaisīt? Maizītei pietiek, ikdienas vajadzībām sev un ģimenei. Keramiķa darbs nozīmē visu laiku visu sākt no nulles: kad trauki pārdoti, jātaisa jauni. Nedarīsi – nebūs līdzekļu.”
Meklē jaunas jomas
“Dienās esmu keramikas darbnīcā, vakaros meditēju un taisu gaismas puķes,” saka māksliniece. Viņa strādā arī Pāvilostas mākslas skolā, māca bērniem un pieaugušajiem darboties māla apstrādē, bet puķes ir mākslinieces jaunā niša. “Domāju, ka esmu Latvijā vienīgā, kas taisa kaut ko tādu. Jāmeklē ir jaunas lietas, mākslinieks nevar izdzīvot, piedāvājot tikai ko vienu. Jāgrozās uz visām pusēm.” Gaismas puķes ir kas līdzīgs popularitāti ieguvušajām no diegiem taisītajām gaismas bumbu virtenēm. Bumbu vietā ir no auduma sašūtas puķes, kurām viducītī ielikta lampiņa. “Katra lapiņa tiek izgriezta, apdedzināta un tad sašūtas kopā. Cilvēki šīs lietas novērtē,” priecājas A. Mazika.
Nesen viņa atjaunojusi kāda sava radinieka īpašumā iegūtās pūralādes gleznojumu. “Pētīju vecos gleznojumus, taču man sanāca tāda mūsdienīgāka interpretācija. Sanāca tā – vecās pūralādes jaunā dzīve,” par jauniegūto pieredzi teic māksliniece. “Man arī ļoti patīk apgleznot sienas. Gribētu pamēģināt 3D gleznošanu ar ģipsi. Meitai būs dzīvokļa remonts, domāju, ka tur varēšu izpausties un paprovēt. Es ļaujos plūdumam un nodarbojos ar to, kas man patīk. Priecājos, ka varu tā ļauties. Esmu atvērta visām iespējām, nebaidos no tā, kas notiek, jo risinājumu vienmēr atradīšu.”
Kategorijas
- Citas ziņas
- Tirgus
- Atbildam lasītājiem
- Laža
- 8778
- Afiša
- Koncerti
- Sports
- Teātris
- Muzejos
- Izstādes
- Citi pasākumi
- Kino
- Balles
- Laikraksta arhīvs
- Video
- Foto
- Reklāmraksti
- Ekonomika
- Veselība
- Lietotāju raksti
- Kriminālziņas
- Kultūra
- Dzeja
- Konkursi
- Dzīvespriekam
- Sports
- Futbols
- Basketbols
- Handbols
- Autosports
- Motosports
- Volejbols
- Vieglatlētika
- Citi sporta veidi
- Florbols
- Hokejs
- Ziemas sporta veidi
- Soču Olimpiskās spēles
- Liepājas amatieru futbola čempionāts
- Lejaskurzemes novadu futbola čempionāts
- Pasaules ziņas
- Vietējās ziņas
- Liepājā
- Latvijas ziņas
- Dienvidkurzemes novadā
- Izglītība
- Sporta sērija "Izrāviens"
- Piedalies konkursā!
- Saeimas vēlēšanas
- Viena diena uzņēmumā
- Izklaide
- Projektu raksti
- Saimnieko gudri
- Atpazīsim melus!
- Kultūras saknes
- Rūpēsimies par vidi
- Mediju kritika
- Eiropā
- Starp divām reformām