Rekurzeme.lv ARHĪVS

Jaunais prezidents – konservatīvais Tajāni

KRISTĪNE HARMSENA

2017. gada 19. janvāris 07:00

55
Jaunais prezidents – konservatīvais Tajāni

Pirms iepriekšējām vēlēšanām parasti vienojās divas lielākās frakcijas, šoreiz koalīcija – neierasta

Par Eiropas Parlamenta (EP) jauno prezidentu ievēlēts Itālijas konservatīvo pārstāvis Antonio Tajāni. Viņš pārspējis sociālistu izvirzīto Džanni Pitellu un amatā nomainīja vācieti, sociālistu frakcijas pārstāvi Martinu Šulcu.
“Šis bija demokrātisks process. Gribu būt prezidents visiem un respektēšu visus parlamenta deputātus un visas grupas,” laikraksts “The Independent” citē A. Tajāni.
Ar Eiropas Tautas partijas (EPP) virzītā A. Tajāni uzvaru konservatīvo rokās nonākuši visi trīs augstākie Eiropas Savienības (ES) amati – Eiropas Komisijas prezidents ir Žans Klods Junkers, bet Eiropadomes prezidents ir Donalds Tusks, abi nākuši no EPP.

Pret eiroskeptiķiem
Iepriekš uz EP parlamenta prezidenta amatu kandidēja arī Gajs Ferhofštats no liberāļu frakcijas, taču viņa kandidatūra tika atsaukta un izplatīts paziņojums, ka liberāļu frakcija “Eiropas Liberāļu un demokrātu alianse” (ALDE) un EPP noslēgušas vienošanos par sadarbību. Mērķis – vēršanās pret populistiem un eiroskeptiķiem. Abas frakcijas aicināja arī citus kolēģus viņiem pievienoties. “Vēlamies kopīgi rīkoties Eiropas pilsoņu labā un gādāt par Eiropas stabilitāti,” savā paziņojumā norādījis konservatīvo frakcijas līderis Manfrēds Vēbers.
ALDE vadītājs G. Ferhofštats uzsver, ka vienošanās ar EPP ir “pirmais svarīgais solis proeiropeiskas koalīcijas veidošanai un mūsu savienības nostiprināšanai”, kas nepieciešama laikā, kad ES jāstājas pretim Krievijas prezidentam Vladimiram Putinam un jaunievēlētajam ASV prezidentam Donaldam Trampam.
Pirms iepriekšējām prezidenta vēlēšanām parasti tika panākta vienošanās starp lielākajām frakcijām – konservatīvajiem un sociālistiem. Šoreiz EPP vienojās ar liberāļiem – ceturto lielāko EP grupu, un tas vairo runas, ka var pieaugt eiroskeptiķu skaits. Turklāt sociālisti iepriekš brīdināja – ja Dž. Pitella neuzvarēs EP prezidenta vēlēšanās, viņi centīsies panākt citu vadošo amatu pārdali, kas tikai vairotu ES nestabilitāti.

Pazīst teju visus
A. Tajāni, lai arī virzīts no EPP, nebija šīs frakcijas līdera M. Vēbera favorīts. “Tajāni nebija viņa kandidāts. Viņš ir pārāk polemisks, ko nosaka viņa sakari ar nozari, kuru pārāk iespaidojis Berluskoni,” ziņu aģentūrai AFP teicis M. Vēbera palīgs. Frakcijas līdera kandidāts bijis Alēns Lamasūrs, tomēr EPP balsoja aizklāti un francūzis tika atsijāts, jo vācu eiroparlamentārieši viņam neesot uzticējušies. “Tajāni uzvarēja, jo viņš vienmēr bija lojāls un katrs deputāts viņu personīgi pazina,” izteicies Eiroparlamenta deputāts no Vācijas Andreass Švābs. A. Tajāni stiprākā puse esot tā, ka viņš pazīst gandrīz visus ne tikai EP, kur viņš bijis kopš 1994. gada, bet arī Eiropas Komisijā. Viņš bija ES transporta komisārs no 2008. līdz 2010. gadam un rūpniecības komisārs no 2010. līdz 2014. gadam. “Viņš ir izdarījis pakalpojumus milzīgam skaitam cilvēku, un daudzi deputāti ir viņam parādā,” medijiem anonīmi izteikusies kāda EPP amatpersona. 63 gadus vecais A. Tajāni ir skandalozu slavu ieguvušā, bijušā Itālijas premjerministra Silvio Berluskoni tuvs līdzgaitnieks. Viņš piedalījies arī Berluskoni partijas “Forza Italia” dibināšanā. A. Tajāni ir arī izbijis žurnālists – strādājis gan televīzijā, gan nedēļas žurnālā.