Rekurzeme.lv ARHĪVS

Jauno zemnieku klubs meklē iedvesmu Lejaskurzemē

Rekurzeme/ Kursas Laiks

2017. gada 25. janvāris 23:11

497
Jauno zemnieku klubs meklē iedvesmu Lejaskurzemē

No 20.-21. janvārim biedrība ''Latvijas Jauno zemnieku klubs'' (JZK) devās šī gada pirmajā pieredzes apmaiņas braucienā. Brauciens notika uz Kurzemi, aptverot Ēdoles, Dunalkas, Grobiņas, Vērgales un Tadaiķu pagastus un viesojoties sešās saimniecībās, stāsta tā dalībnieki.

''Bezgala iedvesmojošs – tā varētu dēvēt pirmo šī gada pieredzes apmaiņas braucienu ugunīgā Gaiļa gadā. Ikviens no apciemotajiem cilvēkiem pievērsa mūsu uzmanību ar kaut ko īpašu,'' priecājas brauciena dalībnieki.

Z/S ''Mežoki'' īpašnieks Kristaps Melbārdis savā aitkopības saimniecībā strādā pēc principa – ''es pats!'' Viņa filozofija -  pēc iespējas mazāk nomas zemju, pēc iespējas mazāk kredītu un projektu.

''Turpinājumā apmeklējām bioloģisko saimniecību z/s ''Turaidas'' Durbes novadā, kur tās saimniece Zigrīdas Mantejas kundze mūs sagaidīja ar piparmētru tēju,'' atminas Jauno zemnieku klubs.

Saimnieces stāsts, visnotaļ, aizrāva un iedvesmoja visus brauciena dalībniekus. Saimniece no pavisam bezcerīgas situācijas ir izkļuvusi un radījusi savu mājražošanu pateicoties savam entuziasmam. Kā saimniece apgalvoja, vajag darīt to, kas tev patīk. Viņa sākusi pīt pasūtījuma zedenžogus, līdz turpinājusi ar biškopību un zāļu tējām, kas arī pašlaik ir peļņas gūšanas avots. Vecā kūts pārveidota par darba vietu, kurā arī saimniece uzņem ekskursantus. ''Zigrīda Mantejas kundze mūs, jaunos lauksaimniekus, mācīja atbildīgi attiekties pret darbu, būt pacietīgiem, uzkrāt nebaltām dienām un uzturēt labas attiecības ar kaimiņiem – tā esot viņas panākumu atslēga!''

''Dienas noslēgumā viesojāmies SIA ''Krastmaļu sēklas'', Durbes novadā. Tikām iepazīstināti ar zālāju izmēģinājuma laukiem, kur tiek sēti gan ļoti vienkārši zālāji, gan tādi, kuri paredzēti golfa laukumiem,'' stāsta ekskursanti.

Ekskursijas laikā tika pārbaudīta ekskursantu erudīcija dažādu sēklu un zālāju atpazīšanā. Galvenā mācība no sēklaudzētājiem SIA ''Krastmaļu sēklas'' bija par uzņēmējdarbības attīstības iespējām Latvijā. Kā atzina Krastmaļu pārstāvji, ar Latvijas tirgu vien var nepietikt, jāmeklē eksporta iespējas.

Otrās dienas programma sakās ar ciemošanos Grobiņas novadā ''Jura staļļos''. Saimnieks Juris Kalita iepazīstināja ar staļļu raibo vēsturi padomju laikos un tā līdz mūsdienām. Staļļos strādā gandrīz visa ģimene – dēls trenē jaunos jāšanas sportā, sieva gatavo pusdienas ''Ivetas ķēķi'', pats saimnieks ziemas vada dažādas izjādes pajūgos, karietēs, bet meita darbojas ar bērnu nometnēm vasarā un gaisa trasi. Atpūtas kompleksā ''Jura staļļi'' unikālais bija staļļu raibā vēsture un spēja tradīcijas turēt dzīvas. Savā saimniecībā par priekšrocību saimnieks uzskata to, ka viņiem nav algotu darbinieku, līdz ar to, klients sajūt ģimenes atmosfēru un siltumu.

Dienas turpinājumā Jaunie zemnieki devās uz Pāvilosta novadu pie jauna lauksaimnieka Mārtiņa Akerfelda. Saimnieks pastāstīja par kaņepju un griķu audzēšanu, kas arī visvairāk aizrāva pieredzes brauciena dalībiekus, pacienāja ar kaņepju tēju! Saimniecība nodarbojas ar bioloģisko lauksaimniecību -  liellopi, bites, graudi, kaņepes, griķi. Jaunais lauksaimnieks atstāja ļoti pozitīvu iespaidu uz JZK biedriem, sajūsminot ar savām zināšanām un saimniekošanas prasmi. Jauns, gudrs un iedvesmojošs – tā varētu nodēvēt šo saimnieku. Galvenās mācības ko aizguva no Mārtiņa – vajag analizēt, kas ir lietderīgāks, racionālāks un var nest labāko rezultātu. Liela uzmanība jāpievērš kvalitatīvai tehnikai – ar to sākas laba raža. Ir daudz jālasa, jāmācās un jāseko līdzi aktuālajai informācijai.

Pieredzes apmaiņas brauciena noslēguma JZK devās uz lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvo sabiedrību ''Durbes grauds'', Tadaiķu pagastā. Durbes grauda vadītājs pastāstīja par aktuālajiem projektiem, kādi tiek realizēti kooperatīvā, lai uzlabotu pakalpojumu kvalitāti un apjomu. Interesantākais bija izprast kooperatīva skatījums uz zemnieku saimniecībām. Kā atzina kooperatīva vadītājs, saimniecībām ir jāprot, ka kooperatīvs ir instruments viņu rokās, kurš ir radīts, lai atvieglotu zemniekiem dzīvi un stabilizētu tirgus cenu.