Rekurzeme.lv ARHĪVS

FOTO: Cīravas arodvidusskolas jaunieši praktizējas Vācijā

ReKurZeme, portāls

2012. gada 22. jūnijs 09:15

2465
FOTO: Cīravas arodvidusskolas jaunieši praktizējas Vācijā

Nu jau pagājis mēnesis, kopš no piecu nedēļu ilgas prakses Vācijā atgriezušies divpadsmit Cīravas arodvidusskolas izglītojamie. Satraukumā aizsteigušās vidusskolas eksāmenu dienas un nu ir mirklis apkopot mācību gadā piedzīvoto.

Katram no viņiem tieši šis Vācijā pavadītās nedēļas paliks atmiņā kā neikdienišķs notikums. Katram ir savas labās domas, katram kāda sava visspilgtākā piedzīvotā mirkļa atmiņa, kādam darba kolēģi, kādam izklaide, bet vienaldzīgo nav.

Jaunieši uz Vāciju devās tūlīt pēc Lieldienām – 10. aprīlī Eiropas Savienības Mūzizglītības programmas Leonardo da Vinci apakšprogrammas Mobilitātes projekta Nr.2011-1-LV1-LEO01-02114 “Automehāniķu, lauksaimniecības mehāniķu un pavāru aroda izglītojamo prakse Vācijā”.

Projektā šī ir otrā praktikantu grupa, kura devās uz Vācijas pilsētu Šverīni, lai piecas nedēļas strādātu Vācijas uzņēmumos, iepazītu vācu kultūru un izvērtētu darba procesu citā valstī.

Sadarbības partneris šajā projektā skolai ir Salo Neue Zeiten AG un projektu menedžeris Wouter Groet. Salo Neue Zeiten AG ir mācību centrs, kas ir piedalījies vairākos lielos starptautiskos projektos izglītības un audzināšanas jomā, ir ieguvis pieredzi projektu vadībā un labprāt atkārtoti uzņemas sadarbību ar Latviju Leonardo da Vinci Mobilitātes projektu īstenošanā, nodrošinot jauniešiem prakses vietas Vācijas uzņēmumos. Jaunieši strādāja piecos uzņēmumos, kuros veica dažāda veida transporta līdzekļu remontu.

Tie bija M + R Autoservice Freie meisterwerkstatt, kur strādāja Raitis Diedišķis un Andris Kidiks, Hoffmann & Berger OGH LKW – Bergungsdienst Tag und Nacht Autoverwetung – strādāja Ingus Ezermalis un Edgars Burlakovs, TRILK Reifen & Service – Andis Vamzis un Edijs Stūrītis, Bosch – Car Service Sorg KFZ – Instandsetzung – Guntis Valmanis un Dzintars Krūmkalns un Pommerencke Karosseriemeisterbetrieb – Mārtiņš makins, Rolands Sērmoliņš, Gatis Siņicins un Mārtiņš Arājums.

Ar saviem darba devējiem jaunieši bija ļoti apmierināti, jo viņiem tika uzticēti ne tikai ikdienišķi darba uzdevumi kā, piemēram, riepu nomaiņa, bet arī daudzu citu rezerves daļu nomaiņa jebkuram no remontā nodotajiem transporta līdzekļiem. Tika remontēti motocikli, smagās automašīnas, jābrauc līdz uz avārijas vietu, kur bija jāpiedalās avārijas seku likvidēšanā un ceļa braucamās daļas attīrīšanā, bija jāliek lietā visas skolā apgūtās teorētiskās un praktiskās zināšanas.

No darba brīvajā laikā jauniešiem bija organizēta kultūrizglītojošā programma, kurā bija iekļautas dažādas aktivitātes – boulings, fitnesa centra apmeklējums, peldbaseina apmeklēšana, Zooloģiskais dārzs, ekskursija uz Hamburgu, Šverīnes pils un vairāku muzeju apmeklējums. Laikā, kad jaunieši bija Šverīnē, tur notika pilsētas svētki, kuru laikā tika organizēts liels gaismas, ūdens un mūzikas šovs, jaunieši varēja sekot līdzi tā sagatavošanas un mēģinājumu procesam, pēc tam vērojot arī gala rezultātu. Tas esot bijis iespaidīgi! Pēc pašu jauniešu iniciatīvas tika pārbaudīti spēki veiklības trasē “meža kaķis”.

Bet pats galvenais ieguvums katram no puišiem bija iespēja pārbaudīt sevi savā specialitātē, pārbaudīt savu varēšanu un prast iejusties sev svešā nezināmā vidē. Visi kā viens atzina, ka ļoti noderīgas ir svešvalodu zināšanas. Pirms brauciena skolā tika organizētas vācu valodas nodarbības, kurās tika apgūti galvenie ar profesiju saistītie temini un elementāri sarunvalodas vārdi, kā iepirkties, kā iepazīstināt ar sevi, kā nokļūt uz darba vietu utt. Kur tas bija iespējams, tika lietota angļu valoda, kas arī bija ne mazāk lietderīgi, jo tūlīt pēc atgriešanās no prakses vairākiem no jauniešiem sākās vidusskolas beigšanas centralizētie eksāmeni.
 
Par prakses laiku un iespaidiem domās dalās projekta dalībnieki Andis Vamzis: “Mani pirmie iespaidi bija tādi interesanti. Dīvaina sajūta, jo neko nezināju, kur kas ir un īpaši neko nesapratu, ko apkārtējie runā un tā. Nezinu kā citiem, bet man šeit patīk, gribas jau drusku arī uz mājām, bet servisā man un Stūrītim iet superīgi. Priekšnieks angliski maz saprot un runā, tāpat arī, kā teikt, mūsu brigadieris. Servisā kopā strādājam četri, es, Stūrītis, priekšnieks Tomass, un mūsu  brigadieris Matiass. Serviss ir maziņš, nav nekāds tur īpaši “krutais”, bet darba mums ir ļoti daudz.  Pilsēta nav liela, apmēram tāda pati kā Liepāja, ja ne pat mazāka, bet tā te ir diezgan interesanti.”

Edgars Burlakovs: “Strādāju Hoffmann & Berger servisā, kurā bija jāmontē riepas, jāmaina riepas, jātīra serviss, jābrauc uz avārijas vietām. Vienā no tām mēs cēlām ārā no grāvja smago automašīnu, kurai vispirms bija jāpārkrauj krava uz citu automašīnu. Vislabāk servisā es sapratu Aleksu un Kristofu, jo viņi prata angļu valodu. Mēs ar Ingusu nebijām vienīgie praktikanti servisā. Pēc darba mēs izklaidējāmies, iepazīstot pilsētu, apmeklējām noorganizētos pasākumus, boulingu, peldbaseinu u.c.”

Neilgi pēc praktikantu grupas atgriešanās saņemta arī vēstule no Valsts izglītības un attīstības aģentūras par jaunā Leonardo da Vinci Mobilitātes projekta apstiprināšanu, kura ietvaros 24 Cīravas arodvidusskolas izglītojamajiem būs iespēja praktizēties Vācijas uzņēmumos Brēmenē un Šverīnē.

Visi interesenti aicināti iepazīties ar informāciju par prakses iespējām Vācijā!

Ar Cīravas arodvidusskolas jauniešu prakses iespaidu kopsavilkumu iepazīstināja
Siguta Pugule, Leonardo da Vinci mobilitātes projekta vadītāja

P.S. Šogad skolu beidz vienpadsmit izglītojamie, kuri piedalījušies ES Mūžizglītības programmas Leonardo da Vinci apkšprogrammas mobilitātes projektos un praktizējušies vācu uzņēmumos!