Tradīciju pētniece: Saulgriežu laikā vāktie ārstniecības augi būs īpaši spēcinoši

Saulgriežu laikam jau no senseniem laikiem bijusi īpaša nozīme, kas vēsta par pārmaiņām. Maģiskajam spēkam, kas piemīt dabai, ir atrodami zinātniski pamatojumi un skaidrojumi folklorā. Savukārt papardes zieda nozīme mūsdienās ir pārprasta, tā uzskata tradīciju pētniece Anete Simanovska. Papardes zieds nav gluži tas, par ko mēs mēdzam jokot, runājot par īsākās nakts sajūtām. Par rīta rasas labajām īpašībām, pelašķu lapām un citiem augiem, ko vērts lasīt visgarākajā dienā, arī par to Ingas Ozolas ierakstā.
Gadam ir savs ritējums, bet saulgrieži ir pagriezienu punkti, sarunā stāsta tradīciju pētniece no Durbes novada Anete Simanovska. Ja katru dienu cenšas kaut uz brīdi paskatīties, kas notiek debesīs un uz zemes, tad arī top skaidrs, kas notiek saulgriežos. Pašlaik viss zied un zaļo. Anete sajūt to, kas notiek dabā.
Mūsdienu cilvēks mēdz domāt, ka garākā diena un īsākā nakts jāmēra ar hronometru. Tad vēl varot arī pastrīdēties, kad ir piedzīvots saullēkts - vai tad, kad parādās maliņa, vai saules vidus, vai tad, kad saule visa ir izlīdusi no apvāršņa. Te nu mūsdienu cilvēku mēdzot mākt šaubas, kā ierindas cilvēks to varējis zināt, kurā brīdī ir saulgrieži. Arī tagad, cilvēki, kuri visu laiku dzīvo vienā vietā, sajūt šīs pārmaiņas, taču parasti par to nerunā, vai pat nenojauš savas zināšanas. Anete stāsta, kas abas šīs dienas ir īpašas, turklāt saulgriežos parasti ir jauks laiks. Garākai dienai ir nozīme. Tad lasītas zālītes, ziemā, kad gadās savārgt, būs īpaši spēcinošs. Ir tik vienkāršas patiesības, par kurām runā arī japāņu zinātnieki.
Saulgriežu laikā noteikti var plūkt raspodiņus. Anete aicina neaizmirst arī, piemēram par tādu garšvielu kā pelašķu lapas, kaut gan biežāk zinām ziedus, kurus liekam tējā. Ja agrāk Anete domājusi, ka vasaras saulgriežos jācenšas sekot līdz rituāliem, tad tagad viņa sapratusi ko svarīgāku.
Jautājot par papardes ziedu, Anete uzskata, ka cilvēki mūsdienās šo nozīmi pārprot un vulgarizē. Leģenda ir ļoti sena un zināma arī citviet pasaulē. Tā vēsta, ka garākās dienas apspīdēto papardes ziedu var ieraudzīt tikai izredzētie. Vēlākos laikos iniciācijas rituāls sāka zaudēt savu nozīmi un cilvēkiem labpatikās papardes zieda jēgu pamainīt. Papardes ziedu meklē viens, bet to ceļu, kas ejams divatā, agri vai vēlu iet gandrīz visi un tam nav saistība ar seno gudrību, stāsta Anete. Sajūtas saulgriežu rītā jāizbauda. Tad novilkt drēbes un iemesties dzestrajā rīta rasas vannā, ir īstais laiks. Rasa ir viens no vistīrākajiem ūdeņiem, kas pieejams dabā. Pats būsi pamodies un saule uzlēkusi.
Kategorijas
- Citas ziņas
- Tirgus
- Atbildam lasītājiem
- Laža
- 8778
- Afiša
- Koncerti
- Sports
- Teātris
- Muzejos
- Izstādes
- Citi pasākumi
- Kino
- Balles
- Laikraksta arhīvs
- Video
- Foto
- Reklāmraksti
- Ekonomika
- Veselība
- Lietotāju raksti
- Kriminālziņas
- Kultūra
- Dzeja
- Konkursi
- Dzīvespriekam
- Sports
- Futbols
- Basketbols
- Handbols
- Autosports
- Motosports
- Volejbols
- Vieglatlētika
- Citi sporta veidi
- Florbols
- Hokejs
- Ziemas sporta veidi
- Soču Olimpiskās spēles
- Liepājas amatieru futbola čempionāts
- Lejaskurzemes novadu futbola čempionāts
- Pasaules ziņas
- Vietējās ziņas
- Liepājā
- Latvijas ziņas
- Dienvidkurzemes novadā
- Izglītība
- Sporta sērija "Izrāviens"
- Piedalies konkursā!
- Saeimas vēlēšanas
- Viena diena uzņēmumā
- Izklaide
- Projektu raksti
- Saimnieko gudri
- Atpazīsim melus!
- Kultūras saknes
- Rūpēsimies par vidi
- Mediju kritika
- Eiropā
- Starp divām reformām