Rekurzeme.lv ARHĪVS

Bārda – nopietnības, brieduma un respekta apliecinājums

JĀNIS GOLDBERGS

2017. gada 30. novembris 07:00

898
Bārda – nopietnības, brieduma un respekta apliecinājums

Bārddzinis un frizieris Edgars Voskoboiņikovs un uzņēmējs Elgars Roga vīriešu frizētavā “Windcut Barber Shop” Liepājā saimnieko kopš vasaras sākuma.

Ikviens dara savu lietu
“Ne es pats griežu, ne frizēju. Mans darbs ir domāt par uzņēmuma attīstību, raudzīties, lai viss ir un klientiem ir labi. Savukārt Edgars ir meistars, savas lietas pratējs. Šobrīd viņš Liepājas Valsts tehnikumā māca jaunos frizierus. Gan skūšanu, gan bārdas korekciju, gan matu griezumus,” stāsta E. Roga.
Viņš pauž uzskatu, ka katram ir jādara tas, ko prot vislabāk. Ja visi mēģinātu darīt visu, tad nekas labs no tā neiznāktu. “Windcut Barber Shop” cenšas nonākt pie izcila rezultāta. Kā tas sācies? “Vienā dienā izrunājām un nolēmām. Domāju, ja man nebūtu bārda, Edgars mani nebūtu uztvēris nopietni,” smejas uzņēmējs.
Katram klientam frizētavā ir paredzēts laiks, tādēļ arī cena ir standarta, nevis no...līdz... “Tas nenozīmē, ka neatlaižam lētāk, ja darām mazāk, bet cena šajā frizētavā netiek mērīta pēc nogriezto matu daudzuma. Maksas par frizūru vai bārdas korekciju patiesais mērs ir kopā pavadītais laiks un panāktais rezultāts,” saka E. Roga.

Viss domāts vīriešiem
Jautāts, kādēļ vīriešiem vajadzīga atsevišķa frizētava, uzņēmējs norāda, ka citādi nevar. “Parastajās frizētavās jau tradicionāli pelna no klientiem-sievietēm. Vīriešu frizūras top ātri. 20–30 minūtes, un esi brīvs. Meistars paņem piecus vai desmit eiro un gaida, kad nāks sieviete krāsot, balināt, veidot un varēs nopelnīt. Tādēļ arī parastajās frizētavās meistariem nav īpašas motivācijas papildus mācīties vīriešu matu griezumus, jo tā nav peļņa,” paskaidro frizētavas pārzinis.
“Windcut Barber Shop” meistari papildus mācās, gan seko pasaules tendencēm, gan iegādājas labākos kopšanas līdzekļus, kurus izmanto pasaules labākie bārddziņi un frizieri. “Šis principā ir vīriešu salons, tādēļ arī viss ir domāts vīriešiem, lai panāktu vislabāko rezultātu,” saka E. Roga.

Kādēļ mode atgriežas?
Jau dodoties uz “Windcut Barber Shop”, “Kursas Laikam” viens no jautājumiem bija: “Kādēļ vīrieši vispār atsākuši nēsāt bārdas?” Par to tincināja dāmas. Kā vienu no iemesliem, kādēļ bārdu mode atgriežas, E. Roga min dažādu mūsdienīgu kopšanas līdzekļu pieejamību, tomēr galvenais āķis ir citur. “Ir izveidojusies saprašana par bārdu un tās nēsāšanu. Nekopta bārda, līdzīgi kā nekopti mati, izskatās slikti. Padomju laikos liela daļa vīriešu staigāja ar pilnībā skūtiem vai ļoti īsiem matiem. Tas bija racionāli, jo viss bija deficīts, tostarp matu un bārdas kopšanas līdzekļi. Šobrīd nav svarīgi, vai bārda ir dažus milimetrus gara vai desmit centimetrus, to var padarīt skaistu. Bārda vienmēr ir bijis vīriešu nopietnības, brieduma un respekta apliecinājums,” saka E. Roga, ieteikdams atsaukt atmiņā Krišjāni Baronu. Kopīgi domājot par Latvijas simtgadi, atcerējāmies vīrus, kuri bijuši šīs valsts pamatlicēji, un secinājām, ka daudzi no viņiem nēsājuši dažādas bārdas.
“Nereti man ir jautājuši: ko darīsi, kad bārdu mode pāries? Tā nepāries – bārda vīriešiem vienmēr ir augusi. Gluds skuvums pie bārddziņa ir pavisam kas cits nekā mājās ar skuvekli,” piebilst uzņēmējs.
Jautāts, vai daļai vīriešu bārdas nēsāšana ir tulkojama arī kā klusa atbilde vispasaules feminismam, E. Roga padomājis atbild apstiprinoši.

Katram aug citādi
Runājot par bārdu kā modes lietu, ko varētu kopēt no kāda cita, E. Roga norāda, ka bārda ir daudz nepaklausīgāka par matiem, tādēļ arī daudz individuālāka.
“Var apskatīties žurnālā un iecerēt kādu bārdas variantu, tomēr gadās, ka tas nemaz nav iespējams. Sejas apmatojums aug katram citādi, tādēļ arī vienošanās par bārdas formu ir bārddziņa un klienta diskusija, jo meistars redz – ko var un ko nevar izveidot,” stāsta viens no salona īpašniekiem.
Uzņēmējam arī pašam ir kupla bārda, un viņš norāda, ka katram vīram bārda ir “viņa templis un individualitāte”. “Tieši tādēļ pie bārdas korekcijas tiek patērēts daudz laika, jo viens nepareizs šņāpiens var sabojāt sejas rotu uz vairākiem mēnešiem. Tikai nelielam procentam vīriešu bārda aug ātri. Lielākajai daļai tā aug lēnāk nekā galvas apmatojums.”

Līdzdarbojas akcijās
Nupat aizvadīts novembris, kad notiek akcija “Movembris”, kas veidojas no angļu vārda “ūsas” (moustache) un “novembris”. Sabiedrībā aktīvi vīri novembrī ataudzē ūsas – tā norādot, ka arī vīriešiem par sevi jārūpējas un jādomā.
““Movembra” laikā aktīvi iesaistāmies labdarībā. Tā nav vienkārši ūsu audzēšana novembrī. Pasākums ir ar domu. Protams, ka daudzi vīri, kuri tikai novembrī uzaudzē ūsas, izskatās nepierasti un interesanti. Būtiskākais – ka šādi mēģina atgādināt citiem, ka par savu veselību ir jārūpējas. Arī mēs to darām un atgādinām, ka ir jāveic tās veselības pārbaudes, kas jāveic. Patiesībā vēlos novēlēt vīriem ūsas un bārdu audzēt ne tikai novembrī, to var darīt cauru gadu. Gribu visiem vīriem novēlēt rūpēties par sevi un darīt labas lietas,” saka E. Roga.