Rekurzeme.lv ARHĪVS

Liepājas un Bārtas muzejs izveido kopizstādi

LIENE ANDERSONE-KOLOSOVA

2017. gada 21. decembris 07:00

25
Liepājas un Bārtas muzejs izveido kopizstādi

Šonedēļ Bārtas muzejā atklāta Liepājas muzeja un Bārtas muzeja kopizstāde “Bārta godos”. Izstādes uzdevums ir parādīt Bārtas tautastērpa darināšanas un valkāšanas tradīcijas.
Izstādē būs skatāmi priekšmeti no abu muzeju etnogrāfijas kolekcijas, atklājot Bārtas savdabību, krāšņumu un raksturīgās iezīmes. Izstādē varēs apskatīt līdz šim Liepājas muzejā publiskai apskatei neeksponētus priekšmetus.
Bārta ir vēsturiski nozīmīgs latviešu kultūrvēsturiskā mantojuma centrs Dienvidkurzemē. No 1632. gada līdz 1833. gada novembrim Bārtas muiža bija kā pasta stacija Zviedrijas pasta līnijā un no caurbraucošajiem tirgotājiem Bārtas zemnieki pirka pogas, sievu lakatus, sudraba saktas, pērlītes meitu vaiņagiem, zīda lakatiņus, ar ko papildināja savus tērpus, uzsver Bārtas muzeja direktore Aija Ķude.
“Par to, ka pirmos sarkani puķainos sievu lakatus pirka no Prūsijas nākušajiem tirgotājiem, liecina to nosaukums – prūsenes. Sākumā tās varēja atļauties vien turīgāko saimnieku sievas, līdz 19. gadsimta beigām tās jau pilnībā nomainījušas tradicionālās izšūtās sievu cepures,” skaidro Liepājas muzeja direktore Dace Kārkla. Savukārt vīri savu gaiši pelēko vai brūno vadmalas tērpu papildināja ar pirktiem zīda lakatiņiem, ko sēja ap kaklu. Vidukli apjoza ar apkalumiem rotāta josta. Vasarā nēsāja dreļļu rakstā austas linu bikses un vesti. Vīru krekliem, atšķirībā no sievu krekliem, piedurkņu galos bija pogas.
Izstāde “Bārta godos” Bārtas muzejā būs skatāma līdz nākamā gada 1. maijam, un tā ir veltījums Latvijas valsts dibināšanas simtgadei.