Rekurzeme.lv ARHĪVS

Jaunajā gadā sola vairāk sportot

MONTA GLUMANE

2017. gada 28. decembris 07:00

73
Jaunajā gadā sola vairāk sportot

Vispopulārākā jaunā gada apņemšanās ir vēlme biežāk sportot, kā arī ēst veselīgāk. Fitnesa konsultants Arturs Alberts novērojis, ka šāda apņemšanās patiešām pastāv, taču tā mēdz būt īslaicīga – aptuveni mēneša garumā, un tad entuziasms noplok. Fitnesa zāles apmeklētāju vecuma amplitūda ir ļoti plaša – no 14 gadu vecuma līdz pat 60. Tomēr vairāk sporto tie, kuriem ir ap 30–40 gadiem. Fitnesa konsultants atzīst, ka tie ir cilvēki, kuri visbiežāk cenšas sakārtot savu vielmaiņu. Vaicāts par to, ar kādiem mērķiem cilvēki uzsāk fiziskās aktivitātes, A. Alberts smaidot teic, ka lielākoties, lai pēc svētkiem īsā laikā zaudētu svaru, un uzsver, ka svarīgi ir stāstīt ne tikai par to, kā trenēties, bet arī par pārtiku un ēšanas paradumiem. “Pozitīvi, ka nāk cilvēki ar interesi. Tas noteikti liecina par to, ka viņiem ir svarīga veselība, viņi saprot to, ka bez sporta tas nav iespējams. Mēs nevaram ēst un cerēt, ka viss vienmēr būs kārtībā. Tas ir daudz no svara, ja cilvēks apzinās sevi un zina, kas ir jādara,” skaidro fitnesa konsultants.

Loģisks atskaites punkts
Vissvarīgākais ir saprast pašam sevi, un to var palīdzēt psihologs. “Manā praksē gan nav bijis, ka atnāk cilvēks un saka – es apņemos šo te mainīt. Lielākoties apņemšanās ir ārējas. Tāda iekšēja apņemšanās notiek vairāk saistībā ne ar jauno gadu, bet kādiem cilvēka individuāliem atskaites punktiem,” pastāsta psiholoģe Iveta Gēbele. Piemēram, cilvēku ir skārusi kāda veselības problēma, kas vērš uzmanību, ka kaut kas ir jāmaina. Tie var būt arī citi notikumi – laulības krīze, bērna piedzimšana, kāda cilvēka nāve un citi.
“Gadumijas apņemšanās ir vairāk ārēja – labāk strādāšu, mācīšos, vairāk pelnīšu. Jaunais gads ir kā atskaites punkts,” salīdzina psiholoģe. “Katram cilvēkam atskaites punkts var būt dzimšanas diena. Tas ir individuāli, bet jaunais gads ir tomēr kaut kā beigas un kaut kā sākums. Cilvēks, tāpat kā daba, visu laiku ir ieprogrammēts attīstīties un atjaunoties. Dabā nāk jauns pavasaris, asni, ziedi un rudenī ir augļi. Tā arī cilvēka dabā ir iekārtots, jo esam dabas daļa. Cikliskumu cilvēka dzīvē ir ļoti nepieciešams piedzīvot – tas ir dabiski.”

Jautā padomu astrologam
Cilvēkam ik pēc laika ir jāpārvērtē sava dzīve, darbības, panākumi un kļūdas, un jauns gads ir lielisks iemesls, lai to darītu. Tam piekrīt astrologs Andris Račs, kurš uzskata, ka teorētiski jaunais gads nav slikts laiks. Taču, viņaprāt, jaunas lietas labāk sākt Saulgriežu dienā, jo šajā laikā ir īpaša enerģija. Arī gada pirmajās dienās enerģija ir pietiekami spēcīga.
Tomēr tieši saistībā ar Jaungada apņemšanos A. Račs ir skeptisks: “Nepazīstu nevienu cilvēku vai arī man nav gadījies, ka kāds būtu kaut ko apņēmies un tas būtu īstenojies. Astrologs atzīst, ka tieši gada beigas ir laiks, kad cilvēki vēršas pēc padoma pie astrologa, lai uzzinātu, kad vislabāk sākt pārmaiņas.

Ar izglītošanos nesteidzas
Daļa cilvēku savas jaunā gada apņemšanās saista ar izglītošanos. Tomēr SIA “Pure Academy” direktore Inga Pūre nav novērojusi tendenci, ka gada sākumā būtu vairāk studēt gribētāju. “Nevarētu teikt, ka janvāris ar kaut ko atšķirtos. Septembrī ir uzrāviens, janvārī kāds ir, bet nav ļoti izteikti. Tas, ka cilvēki apņemas kaut ko jaunu, jebkurā gadījumā ir labi. Viens cikls ir noslēdzies un jauns sākas.”