Kustina prātu, lai neierūsētu

Aizputes pagasta saieta namā vismaz reizi mēnesī kopā sanāk iedzīvotāji, kuri brīvo laiku izvēlējušies īsināt, gūstot jaunas zināšanas enciklopēdijās un apgūto parādot krustvārdu mīklu minēšanā.
Kopā sanāk mīklu fani
Krustvārdu mīklu risinātājus uz tikšanos par kādu noteiktu tēmu aicina pagasta bibliotekāre Sarmīte Štrausa. Dienā, kad viesojas “Kursas Laiks”, prāta asinātāji cenšas atminēt Dienvidamerikas valstu galvaspilsētas. S. Štrausa sagatavojusi uzdevumu, lai, risinot mīklas gan mājās, gan piedaloties sacensībās, atmiņa un zināšanas būtu uztrenētas. Kāds cītīgi mājās mācījies, cits sagatavojis špikeri gluži kā skolas laikā. Dienvidamerika sagādā gana lielu piedomāšanu un papildu informācijas meklēšanu – dažas valstis ir zināmas, bet pirmajā reizē nemaz tik viegli neizdodas atcerēties pareizo galvaspilsētas nosaukumu, citas vispār nav dzirdētas.
Aizputes pagasta krustvārdu mīklu risinātāji aktīvi esot kādi septiņi, dažreiz pievienojoties arī Aizputes pilsētas iedzīvotāji. “Ideju nedaudz pašpikojām no Durbes, kur risinātāji sanāk kopā ļoti daudzus gadus, manuprāt, kādus desmit,” teic S. Štrausa. Pie durbeniekiem braucot gan sadraudzībā, gan piedalīties čempionātos. “Tie, kas darbina savas smadzenes un prātus, neierūsē. Mēs esam tādi prātu kustinātāji un kutinātāji,” viņa raksturo pulciņu.
Dalībnieki risina arī veikalos pirkto žurnālu mīklas – izdevumi ir gana populāri, pirkti tiekot visi pieejamie eksemplāri. Kopā sanākšanas reizēs priekšroku labprāt dodot vadītājas izvēlei – viņa atrodot interesantas mīklas.
Pirms tikšanās mācās
Veltai Elertei mīļākās esot ciparu jeb sudoku mīklas. “Es tāds matemātiķis,” viņa smejas. Līdzi paņēmusi jaunāko žurnāla eksemplāru. Mīļas esot arī zviedru mīklas, jo tur lielākas rūtis. Pulciņa vadītāja gan uzsver, ka vislabāk tomēr patīk klasiskās mīklas. Ar sastādīšanu neviens no klātesošajiem nenodarbojas. Zigmunds Kukuškins zina stāstīt, ka tagad mīklas ar roku vairs netiekot zīmētas un rakstītas – cilvēka ideju izpilda dators. “Bieži atrodam gramatiskās kļūdas, nepareizas ciparu norādes,” viņš saka. Raimondai Muižniecei azartu uz krustvārdu mīklu minēšanu iedevusi viņas mamma. “Viņa ir liels fanāts,” viņa atzīst.
Pirms nākšanas uz pulciņu tiekot izziņota tēma, uz ko nākamajā tikšanās reizē jāgatavojas. “Bišķi kaut kas paskatīts ir, bet visu jau atcerēties nevar,” bilst V. Elerte un smaidot saka: “Tādēļ kaut ko zinu, kaut ko arī nezinu.”
Kad gūts ieskats par nodarbības galveno tēmu, notiek krustvārdu mīklas minēšana. Tās tiek pildītas ar zīmuļiem – ja dalībnieks pēkšņi saprot, ka kļūdījies, to var novērst ar dzēšgumiju. “Mīklu minēšana notiek tik ilgi, kamēr tiek atminēta,” norāda S. Štrausa.
Kategorijas
- Citas ziņas
- Tirgus
- Atbildam lasītājiem
- Laža
- 8778
- Afiša
- Koncerti
- Sports
- Teātris
- Muzejos
- Izstādes
- Citi pasākumi
- Kino
- Balles
- Laikraksta arhīvs
- Video
- Foto
- Reklāmraksti
- Ekonomika
- Veselība
- Lietotāju raksti
- Kriminālziņas
- Kultūra
- Dzeja
- Konkursi
- Dzīvespriekam
- Sports
- Futbols
- Basketbols
- Handbols
- Autosports
- Motosports
- Volejbols
- Vieglatlētika
- Citi sporta veidi
- Florbols
- Hokejs
- Ziemas sporta veidi
- Soču Olimpiskās spēles
- Liepājas amatieru futbola čempionāts
- Lejaskurzemes novadu futbola čempionāts
- Pasaules ziņas
- Vietējās ziņas
- Liepājā
- Latvijas ziņas
- Dienvidkurzemes novadā
- Izglītība
- Sporta sērija "Izrāviens"
- Piedalies konkursā!
- Saeimas vēlēšanas
- Viena diena uzņēmumā
- Izklaide
- Projektu raksti
- Saimnieko gudri
- Atpazīsim melus!
- Kultūras saknes
- Rūpēsimies par vidi
- Mediju kritika
- Eiropā
- Starp divām reformām