Rekurzeme.lv ARHĪVS

Sēnes mežos, stārķis uz jumta

LIENE ANDERSONE-KOLOSOVA

2018. gada 11. janvāris 07:00

108
Sēnes mežos, stārķis uz jumta

Sinoptiķi sola, ka nedēļas beigās Latviju sasniegs mīnus 16 grādu sals, tomēr daži sociālo tīklu ieraksti pārsteidz un liek aizdomāties, kas īsti par gadalaiku tagad ir – aizkavējies rudens vai jau tuvu esošs pavasaris? Sociālajos tīklos var apskatīt dokumentālus kadrus ar dobēs ziedošām puķēm – puķuzirņiem, kliņģerītēm, rozēm, pelargonijām, atraitnītēm un prīmulām. Pēc “Kursas Laika” novērojumiem, pludmales kāpās sarkanajiem vītolu krūmiem izsprāguši pūpoli, dažiem kokiem piebrieduši lieli pumpuri.
Pagājušās nedēļas beigās liepājnieks Kristaps Ruicēns sociālajā tīklā “Facebook” publicēja ierakstu: “Kāds varbūt ir bijis sēņot pēc Jaunā gada?” Uz šo jautājumu viņš saņēma vairākas apstiprinošas atbildes – mežā ēdamo sugu sēnes patiešām var atrast. Jānis Vecbrālis dalās pieredzē, ka “nesen pirms ziemīšiem meklēju egli mežā un sanāca vēl gaileņu zoste vakariņās”. Savukārt Aiga Sīpola apstiprina, ka 2. janvārī viņas mamma salasījusi puskilogramu gaileņu.
“Kursas Laiks” pērnajā vasarā rakstīja, ka pirmās baravikas sēņotāji Latvijā atraduši jūnijā, īsi pirms Jāņiem. Taču jāņem vērā fakts, ka visticamāk šīs gailenes ir pērnā rudens raža. Jāpiebilst, ka gailenes ir ļoti izturīgas sēnes – tās reti kad ir tārpainas, pat pēc izmēriem būdamas lielas, un nepūst.
Savukārt Estere Kalniņa ievietojusi fotogrāfijas, kur 7. janvāra rītā Ventspils apkaimes Ugāles pagastā ligzdā redzams vientuļš stārķis. Pie bildēm viņa pievienojusi komentāru: “Es nezinu kā uz šo reaģēt. Šorīt pārsteidza ne tikai sniegs un sals bet stārķis. Kā rīkoties? Ko darīt?” Lielākā daļa komentētāju nav uztvēruši ziņas nopietnību, tikai retais padalījies ar padomiem, kā putnam ziemas laikā palīdzēt. Pārsvarā foto apspriests kā ticējums – mājās gaidāms pieaugums.
“Noteikti par sliktu nenāktu reģistrēt novērojumu “Dabasdati.lv” un arī nodot ziņu Latvijas Ornitologu biedrībai,” iesaka komentētāja Ineta Šra. Niluta Bahmane iesaka sazināties ar Rīgas Zooloģisko dārzu.
Laikraksts sazinājās ar E. Kalniņu, kura pastāstīja, ka ornitologi ar sievieti sazinājušies un dalījušies padomos, kā rīkoties. “Putns nav aizlidojis traumēta spārna dēļ,” piebilda E. Kalniņa, noraidot versiju, ka stārķim kaut kas sajucis un tas atlidojis uz ligzdošanas vietu daudz nedēļu par ātru.
Laikrakstam ienākusi informācija, ka baltais stārķis pirms Ziemassvētkiem ticis novērots arī Priekules novadā.