Garīgās zināšanas kā bizness

Dzīvojam laikā, kad garīgais bizness plaukst un zeļ. Cilvēki meklē risinājumu praksēs ar dažādiem nosaukumiem, lolo fantāzijas par guru atrašanu un iespējamām brīnumainām izmaiņām, to sastopot.
Garīgums ir labs bizness, ne velti viens no pasaules bagātākajiem cilvēkiem ir Irānas augstākais garīgais līderis un faktiskais vadītājs ājatolla Alī Hāmeneī. Bizness ne vienmēr ir pretstatā garīgumam. Uzņēmējdarbībā ir iespējams integrēt garīgās vērtības. Taču fakts ir tāds, ka tas notiek ļoti reti.
Semināra biļete – 197 eiro
Šobrīd sabiedrībā ļoti aktuāla ir kļuvusi dažādu lekciju, semināru, konferenču un kursu, kas saistīti ar cilvēka garīgo attīstību, apmeklēšana. Tomēr bieži vien rodas jautājums: vai cilvēki tiešām apmeklē šādus pasākumus, lai sevi garīgi attīstītu un pilnveidotu vai arī lai iekļautu sevi kādā sabiedrības grupā?
Piedāvājums garīgo meklējumu īstenošanai ir gana plašs. Piemēram, no 9. līdz 11. februārim Liepājā notiks bestselleru autores, radio un TV šova vadītājas un stratēģiskās biznesa treneres Denijas Džonsones trīs dienu videoseminārs “Pirmie soļi ceļā uz panākumiem”, kas apmeklētājiem sola soli pa solim radikāli mainīt katru dzīves jomu. Semināra biļete – 197 eiro. Atpazīstamās biznesa treneres seminārus apmeklējusi arī AS “Lauma Lingerie” valdes priekšsēdētāja Linda Matisone.
Uzņēmēja pastāsta, ka par D. Džonsones semināriem uzzinājusi no draugiem un iepriekš rīkotās lekcijas apmeklējusi ne dēļ garīgām vērtībām, bet vairāk no biznesa un attiecību viedokļa, lai attīstītu pārdošanas prasmes un komunikāciju. Garīgās lietas dotas papildus tiem, kuri to vēlējās dzirdēt. L. Matisone uzskata, ka līdzīgos pasākumos viss ir atkarīgs no tā, kādi lektori uzstājas, kāda ir viņu pieredze un rezultāti, ko viņi paši ir piedzīvojuši un sasnieguši. “Arī tajos pasākumos, kuros uzstājas daudz un dažādi lektori, parasti ir tā, ka ne visos ir vērts ieklausīties. Labākajā gadījumā tie ir kaut kāda daļa, tāpēc jau mēs izvērtējam, uz kuriem pasākumiem iet.”
Viņasprāt, šobrīd piedāvājums ir ārkārtīgi plašs un tas ir kā modes lieta. “Viss ir atkarīgs no tā, ko iegūsti pēc šāda semināra. Ir tādi, kuros vienreiz piedalies un saproti, ka vairs neiesi, jo nav bijis tā vērts. Ir lektori, kuri ļoti uzrunā, pēc kuru semināriem ir iespējams gūt rezultātus no viņu mācītā. Tādus seminārus ir vērts apmeklēt atkārtoti. Man personīgi tā ir ar Denijas Džonsones semināriem – viņa māca konkrētas lietas, ko var konkrēti pielietot savā dzīvē – gan attiecībās, gan garīgajā izaugsmē, gan biznesā.”
Uzņēmēja iesaka vienmēr izvērtēt, kas ir semināru lektori un kādi ir viņu rezultāti. Reizēm tas kādam ir vienkārši labs peļņas avots. “Bieži vien ir tā, ka cilvēks māca, bet pats tikko kā pabeidzis studijas un māca citiem pareizi un gudri dzīvot. Tas pats arī par biznesu – brīžiem ir tā, ka lektors ir paputējis biznesmenis, kuram pašam nekā nav, bet tajā pašā laikā māca, kā nopelnīt miljonu.” Vienmēr esot jāievāc informācija. Visuzticamākā, protams, ir tā, ko iesaka kāds draugs, uzticams cilvēks.
Piedāvā enerģijas apmaiņu
Jau februāra vidū Liepājā gaidāma radošo industriju konference “Subject: Creativity”, kurā, kā reklamē organizatori, pulcēsies tie, kuri meklē iedvesmu, ierosmi radošām idejām un novērtē lielisku atmosfēru. Ar saviem panākumiem un idejām dalīsies 20 domātāji un darītāji, kuru paveiktais rezonējis Latvijā un pasaulē. Cena – no 120 līdz 150 eiro, klāt vēl jāpieskaita pievienotās vērtības viedoklis.
Dažādās uz garīgām zināšanām balstītus pasākumus rīko arī radošā telpa “Ideju bode” Liepājā. Tur viesojies, piemēram, interneta vidē labi zināmais vēdiskais filozofs Uģis Kuģis. Un maksa par pasākumu apmeklēšanu ir no pieciem eiro.
Socvietnē “Facebook” par guru kļuvuši arī reanimatologs Pēteris Kļava, narkologs Viesturs Rudzītis un citi. Aktīvi tiek reklamētas sevis apzināšanās skolas, personības attīstības treneri un citi.
Dažādi pasākumi tiek rīkoti arī kādā viesu namā Bernātos. Fonds “Siltumnīca. Šeit un tagad” tur rīko dažādus akustiskos koncertus, lekcijas, prāta jogu un meditācijas gongu skaņās. “Sajūtu siltumnīca ir vieta klusumam, zināšanām, izaugsmei un prāta mieram, vieta, kur neviens nesarunājas, bet klausās!” aicina tās izveidotāji. Tur, piemēram, viesojušies tādi lektori kā Uģis Kuģis un Tolteku astroloģijas meistars Ivo Puriņš, bet šogad lekcijas lasīs gaišreģe Agnese Bērziņa. Dalība – 85 eiro. Citi pasākumi šajā vietā maksā no 10 eiro jeb, kā rakstīts mājaslapā, notiek enerģijas apmaiņa.
Ņem vērā lektora atpazīstamību
Fonda “Siltumnīca. Šeit un tagad” pārstāvis Toms Gineitis pastāsta, kas pats aktīvi seko līdzi dažādiem pasākumiem, kas saistīti ar garīgo izaugsmi. “Nevar pateikt, ka Uģis Kuģis ir labs vai slikts. Pieprasīts! Un atsauksmes bija labas.” Rīkojot lekcijas, tiekot ņemta vērā lektora atpazīstamība. T. Gineitis uzsver, ka viņa pārstāvētais fonds nav parasti lekciju rīkotāji. “Nevēlētos šeit lietot vārdu “garīgums”, jo vairums uzskata, ka tas saistīts ar reliģiju. Garīgumu gribas izslēgt un aizvietot ar personības attīstības zināšanām.” Uz jautājumu, vai garīgās zināšanas vajadzētu pārdot par naudu, fonda pārstāvis skaidri norāda: “Tās noteikti ir jāpārdod par naudu. Nauda nav forša lieta, tomēr, lai cilvēks kaut ko iemācītos, par to ir jāmaksā.” Viņš novērojis, ka cilvēki, kuri par pasākumu ir samaksājuši, klausās uzmanīgi, savukārt citiem tā ir izklaide.
Lai arī fonda rīkotie pasākumi notiek netālu no Liepājas, liepājnieki tos tikpat kā neapmeklē. Vairums ciemiņu ir no Tukuma, Ventspils, Valmieras, Rīgas un citām Latvijas pilsētām. Un visbiežāk lekcijas apmeklē cilvēki, kuri ikdienā sastopas ar augstu stresa līmeni. T. Gineitis novērojis, ka cilvēkos notiek sava veida transformācija un viņi ar savu ierasto dzīvesveidu nav apmierināti. Arī viņš nenoliedz, ka šobrīd ir stilīgi apmeklēt šādus pasākumus un ka kādam tā ir laba iespēja nopelnīt. Viņš šādus pasākumus sācis rīkot, jo, apmeklējot dažādas personības attīstības zināšanu lekcijas gan Eiropā, gan Latvijā, neviena vieta nav patikusi. “Garīgas lietas nav skaisti pasniegtas, lai cilvēkiem aizķertos šīs zināšanas.”
Pīlēns un Rubenis – visdārgākie
Vieni no dārgākajiem semināriem un meditācijas retrītiem tiek piedāvāti uzņēmēja un arhitekta Ulda Pīlēna un viņa domubiedru atvērtajā Integrālās izglītības institūtā Rīgā. Viens no viņa domubiedriem ir luterāņu mācītājs, garīdznieks un rakstnieks Juris Rubenis, kurš jau iepriekš izveidojis biedrību “Elijas nams” un piedāvā dažādas programmas un kursus meditācijas namā.
Institūta redzējums sakņojas pārliecībā par cilvēku kā garīgi, psihiski, ķermeniski un sociāli vienotu būtni. Šajos kursos maksimālais dalībnieku skaits ir 12 cilvēki, cena ir no 363 līdz 726 eiro. Piemēram, kursā par 363 eiro tiek piedāvātas četras lekcijas un piecas stundas meditācijas prakses, kā arī dalībniekiem ir iespēja piedalīties dievkalpojumā. To mērķauditorija ir cilvēki, kuri vēlas apgūt noderīgas metodes savas dzīves līdzsvarošanai. Savukārt par 726 eiro tiek piedāvātas lekcijas un apzinātības vingrinājumi. Kursa dalībniekiem tiek piedāvāta iespēja turpināt sadarbību ar pasniedzējiem un mācīties pielietot U teorijas metodi sava uzņēmuma konkrētajā kontekstā. Šo kursu mērķauditorija ir dažādu līmeņu vadītāji, kuri gatavi inovatīvu metožu apgūšanai. Arī šeit vietu skaits ir ierobežots līdz 12 cilvēkiem vienā kursā, taču, par spīti gana augstajai cenai, vairumā lekciju brīvu vietu vairs nav.
Sarunu festivāls – bez maksas
Tomēr ne visi intelektuālās attīstības pasākumi ir par maksu. Piemēram, ikviens var apmeklēt sarunu festivālu “Lampa” Cēsīs, kas šogad notiks jau trešo gadu. Pasākuma organizatori teic, ka “Lampa” ir vide un impulss nemitīgai sevis pilnveidošanai mūžīgi mainīgajā pasaulē. Festivāla saturs neatstāj vienaldzīgu – tās ir divas dzīvesprieka pilnas dienas, kurās asināt prātu, paplašināt redzesloku un izaicināt savus priekšstatus. Tā ir iedvesmojoša un aizraujoša platforma visiem, kam ir, ko teikt. Visiem, kuri vēlas uzzināt un sarunāties par Latvijai, Eiropai un pasaulei būtiskiem jautājumiem.
Cilvēki ir garlaikoti
Latvijas Universitātes Teoloģijas fakultātes docents Juris Cālītis skaidro, ka pārmaiņas cilvēkos notiek lēni un prasa ļoti ilgu laiku. Gadsimtu laikā mēs esam arvien vairāk izrādījuši interesi, pētījuši, domājuši un lietas interpretējuši saistībā ar to, kā tās attiecas uz mums pašiem, kā jūtamies, ko domājam par mūsu individualitāti un personīgo tēlu. Ar jaunajiem komunikācijas līdzekļiem, kas pamatīgi sāka attīstīties 20. gadsimtā, iespēja interesēties pašiem par sevi, par savām jūtām, ir paātrinājusies.
“Tas ir kaut kas jauns. Visas šīs kustības ir daļa no intereses – kas es esmu, kas ar mani notiek, kāpēc tas ar mani notiek, ko tas nozīmē, utt. Ar jaunākajām elektroniskajām ierīcēm – viedtālruņiem, internetu – viss milzīgā paātrinājumā ļauj mums pārbaudīt, kas īsti notiek mūsos, kas notiek ap mums, kur mēs esam. Agrāk cilvēki dzīvoja ļoti kontrolētas un ierobežotas dzīves. Bija tikai atsevišķi indivīdi ar īpašiem izlēcieniem, piemēram, Ņūtons vai Darvins, Freids vai Jungs – cilvēki, kuri aizgāja tālēs. Šodien mēs visi ejam. Cilvēkiem ir ļoti garlaicīgi dzīvot pēc kārtības, kas ir iezīmēta – darbavietas, darāmie darbi, atvaļinājumi, izbraukumi, universitātes, skolas, programmas – viss notiek programmētā veidā. Tas ir likumsakarīgi, ka šobrīd ir tik liela interese par izklaides iespējām, un šīs industrijas turpmāk būs aizvien nozīmīgākas. Visi, kas varēs sagādāt kaut kādu izklaides iespēju, būs vinnētāji gan finansiāli, gan arī popularitātes ziņā. Tāpēc ir lielkoncerti, zvaigznes, kas ceļo, visādas tūres, dažādi klubi, pasākumi. Padomājiet par to, cik mazajā Latvijā ir visādas talantu fabrikas, koru kari un “Supernova”! Ir vēlēšanās izbēgt no rutīnas. Viens veids ir meklēt izklaidi, iepazīstot sevi, atklājot jaunus apvāršņus, pārdzīvojumus un pieredzi,” atzīst lektors.
Vaicāts, kāpēc cilvēku atbalstu guvuši daži izteikti lekciju vadītāji, teologam skaidras atbildes nav. Viņaprāt, tā vienmēr ir neizprotama parādība. “Ir jau ne tikai Uģis Kuģis, bet citi, kas jau gadu desmitiem darbojušies Latvijā ar savām lekcijām un ieskatiem. Vienam ir piekrišana, citiem nav.” Viņš novērojis, ka cilvēki visu laiku grib drošību, kas ienes haosā noteiktību, skaidrību un uzticamību. Tāpēc pieķeramies filmu zvaigznēm, pazīstamiem mācītājiem, populāriem dziedātājiem un grupām. “Vajadzīgs fokuss, kas ļauj mums sevi pārliecināt, ka tomēr pastāv stabilitāte.”
Pasniedzējs šīs personas sauc par ziemeļu zvaigznēm – orientieriem, kas mums saka, ka esam uz ceļa. “Viens cilvēks var šo lomu izpildīt labāk nekā otrs. Cilvēki ir izraudzījuši savu varoni. Tas jautājums vēl arvien paliek, kas izraisa interesi, pievilcību, pievilkšanas spēku un kāpēc citiem tas neizdodas. Tas ir komplicēts rādītājs, vērā tiek ņemtas vairākas īpašības. Uzreiz varu iedomāties viņu pašpārliecinātību. Personas, kurām ir psiholoģiskas slimības, ir ļoti pievilcīgi, jo viņiem nav absolūti nekāda skata pa labi vai kreisi. Viņi ir ļoti mērķtiecīgi, ar savu pārliecību un virzienu. Cilvēkiem patīk šie pārliecinātie, drosmīgās balsis, kas saka – tā tas ir un ne citādi. Tam uzreiz ir rezonanse.”
Eksperts novērojis, ka bieži vien šie populārie cilvēki ir ar “savu psihotisko piesitienu”. “Šīs personības ir ekstravagantas, viņiem nav nekādas aiztures, viss iet vaļā. Vilciens brauc, tas pūš dūmus, svilpj svilpes – troksnis ir masīvs, un tur bez aizturēm tas iet pa sliedēm. Un cilvēki saka – vai, vai, tad lēksim iekšā vilcienā!”
Teologs uzskata, ka gadījumos, kad tiek nodotas zināšanas, kas ir saistītas ar reliģiju vai ticību, tām ir jābūt bez maksas. Viņaprāt, maksu nedrīkst iekasēt arī par kristībām, laulībām un bērēm, jo mācītājs neko nepārdod. “Viņam nekas nepieder. Ja viņš ir sava amata uzdevumos, tad viņš ir laimīgs cilvēks, ka Dievs viņam ir kaut ko uzticējis, ko viņš ir brīvi saņēmis un brīvi var dot citiem cilvēkiem. Ja ir runa par patiesu Dieva svētības dāvināšanu un pieteikšanu citiem cilvēkiem, tad tam jābūt pilnīgi bez jebkādas finansiālas samaksas.”
Meklē un atrod domubiedrus
Pēc Latvijas Universitātes Antropoloģijas studiju katedras lektores Māras Neikenas domām, cilvēki apmeklē šādus un līdzīgus pasākumus, lai sevi garīgi attīstītu un arī lai iekļautu sevi kādā noteiktā sabiedrības grupā. Viņasprāt, cilvēki visu laiku top, veido savas identitātes, ir procesā, proti, identitātes nekad nav līdz galam gatavas vienības. “Cilvēku aktivitāte izziņā un sevis pilnveidošanā var būt dažāda: vieni to darīs intensīvāk, izvēlēsies ārpusmājas aktivitātes, citi – sociālo tīklu iespējas. Cilvēki ir sociāli, tendēti uz saziņu, rakstisku, mutisku, pat vārdos neizteiktu, tendēti uz mijiedarbi ar citiem sabiedrības locekļiem. Tāpēc kādi no šiem meklējumiem pēc dažāda rakstura zināšanām – populārzinātniskām, zinātniskām, ezoteriskām, mītiskām – var rezultēties jaunu attiecību izveidošanā. Daži varbūt atrod šajās interešu grupās jaunus domubiedrus, daži meklē autoritātes, kurām sekot, vēl citi izmanto “Facebook” vienkārši kā informācijas resursu un nemeklē cilvēkus, ar kuriem tālāk socializēties, bet apmainās ar gūto informāciju ar jau esošajiem draugiem, kolēģiem, paziņām,” skaidro antropoloģe.
Kategorijas
- Citas ziņas
- Tirgus
- Atbildam lasītājiem
- Laža
- 8778
- Afiša
- Koncerti
- Sports
- Teātris
- Muzejos
- Izstādes
- Citi pasākumi
- Kino
- Balles
- Laikraksta arhīvs
- Video
- Foto
- Reklāmraksti
- Ekonomika
- Veselība
- Lietotāju raksti
- Kriminālziņas
- Kultūra
- Dzeja
- Konkursi
- Dzīvespriekam
- Sports
- Futbols
- Basketbols
- Handbols
- Autosports
- Motosports
- Volejbols
- Vieglatlētika
- Citi sporta veidi
- Florbols
- Hokejs
- Ziemas sporta veidi
- Soču Olimpiskās spēles
- Liepājas amatieru futbola čempionāts
- Lejaskurzemes novadu futbola čempionāts
- Pasaules ziņas
- Vietējās ziņas
- Liepājā
- Latvijas ziņas
- Dienvidkurzemes novadā
- Izglītība
- Sporta sērija "Izrāviens"
- Piedalies konkursā!
- Saeimas vēlēšanas
- Viena diena uzņēmumā
- Izklaide
- Projektu raksti
- Saimnieko gudri
- Atpazīsim melus!
- Kultūras saknes
- Rūpēsimies par vidi
- Mediju kritika
- Eiropā
- Starp divām reformām