Attīsta Cīravas pagasta bērnu iztēli

Ceturtdaļgadsimtu cīravniece Dainuvīte Zagorska māca bērniem būt radošiem un nebaidīties izrādīt citiem savu fantāziju. Cīravas kultūras nama skolēnu floristikas pulciņš gadu gaitā radījis neskaitāmi daudz skaistu darbu, ar kuriem priecēti ne tikai bērnu vecāki, bet arī visas Cīravas iedzīvotāji. Aprīlī vietējie floristi svinēs pulciņa 25 gadu jubileju.
Patīk gan puišiem, gan meitenēm
Kā atzīst D. Zagorska, lai darbotos floristikā, izglītība nav noteicošais. Viņa pati apguvusi daiļdārznieka amatu Bulduru skolā, bet ar floristiku sākusi nodarboties, jo jutusi vēlmi darboties radoši. “Floristikā visu nosaka radošums, pacietība un vēlme darīt. Varbūt vajadzīgas arī dabas dots talants,” uzskata pulciņa vadītāja.
Ilgo gadu gaitā izaudzināti daudzi bērni un jaunieši. Šobrīd nodarbības apmeklē 14 jaunieši, trīs no tiem ir zēni. Artis, Viktors un Mareks laikrakstam apstiprina, ka radošā darbošanās viņiem ļoti iet pie sirds, un pulciņu vērtē pozitīvi.
Cīravas puiši labprāt apmeklē floristikas nodarbības, un skolotāja novērojusi, ka viņiem ar iztēli viss ir kārtībā. Turklāt visiem bērniem neatkarīgi no dzimuma ir svarīgi attīstīt pirkstu veiklību un motoriku, tāpēc floristikas darbiņi tam ir lieliski piemēroti.
Kopējā dalībnieku aktivitāte 25 gadu laikā ir mainīga. Pulciņa vadītāja novērojusi, ka ir divu kategoriju bērni – tie, kuri negrib darīt neko, un tie, kuri grib visu. “Ir tādi bērni, kuri grib darīt visu – gan dziedāt, gan dejot, gan šeit atnākt, bet tad laika nepietiek. Mēģinu nodarbības saplānot tā, lai visu var paspēt, bet nedēļa ir par īsu,” atzīst skolotāja.
Šobrīd floristi sanāk kopā divas reizes nedēļā uz aptuveni divu stundu ilgu nodarbību. Viens no iemesliem, kāpēc Cīravas apkārtnes bērni iemīļojuši tieši D. Zagorskas nodarbības, ir miers, kas tajās valda. “Diena jau tā ir ļoti gara, bērni sāk ceļu uz skolu ap 8 no rīta, mājās tiek tikai ap pulksten 17. Pēc skolas šeit, floristikas pulciņā, viņi var mierīgi padarboties, izpausties, arī aizskriet uz veikalu pēc kāda našķa, ja gribas,” norāda pasniedzēja. Pēc pulciņa bērni dodas uz skolas autobusu, kas tos nogādā atpakaļ mājās.
Floristikā jābūt uzmanīgam
D. Zagorska floristikas nodarbības sāka vadīt pirms 25 gadiem, kad viņu uzrunāja toreizējā Cīravas kultūras nama vadītāja. Pa šiem gadiem piedzīvots ir daudz un netrūkst dažādu kuriozu. Vienu no tiem intervijas laikā atminas D. Zagorska: “Ar bērniem taisījām salmu zaķus, ko izlikām pa visu Cīravu. Vienu tādu zaķi saģērba kā cilvēku – ar kreklu un biksēm – un pielika pie koka. Vēlāk zaķis pakritis, un kāds garāmbraucošais, nodomājot, ka tas ir cilvēks, kuram kļuvis slikti, metās to glābt.”
Joki paliek joki, bet floristika ir arī sarežģīts darbs. Šobrīd pulciņa dalībnieki aktīvi gatavojas Lieldienām un laikā, kad “Kursas Laiks” viesojas nodarbībā, gatavo cāļus un vistas. Iepriekš gatavoti mīlestības dekori Valentīndienai. Skolotāja stāsta, ka bērni gatavo darbiņus atbilstoši tābrīža gadalaikam un svētkiem, lai tie būtu tematiski. Par materiāliem tiek izmantotas visdažādākās lietas. Piemēram, cāļi tiek gatavoti no tapetēm, spalvām, papīra, diegiem un pat olu čaumalām.
Darbošanās ar dažādiem materiāliem prasa uzmanību un piesardzību. Skolotāja stāsta, ka audzēkņi steigā bieži savainojas, saduroties ar asiem materiāliem vai, piemēram, pieķeroties pie karstās līmes pistoles. “Tas ir liels kreņķis, bet es mācu bērniem būt uzmanīgiem un nesteigties. Mums ir arī aptieciņa un plāksteri, lai palīdzētu, ja nu kaut kas atgadās.”
Izaudzina veselu ģimeni
13. aprīlī pulciņš svinēs 25 gadu jubileju. “Mēģināsim beidzot atpūsties, uztaisīsim pirms tam īpašus darbiņus, demonstrēsim modes ar pašdarinātiem aksesuāriem un cepurēm un, protams, uzrīkosim ballīti ar dziedāšanu un kūku,” sola vadītāja.
Cīravas floristikas pulciņš izaudzinājis jau vairākas paaudzes un, kā izrādās, radošumu iemācījis arī tagadējai Cīravas kultūras nama vadītājai Maijai Upeniecei. “Jā, kultūras nama vadītāja ir mūsu izaugusī dalībniece. Ir arī Lagzdiņu ģimenīte, kur mamma Karīna un tētis Alvis kādreiz nāca uz pulciņu, bet tagad nāk viņu meita Samanta,” priecājas floristikas skolotāja.
D. Zagorska atklāj, ka kādreiz mazie floristi bijuši radošāki un patstāvīgāki savos darbos. “Jauniešu radošums ir samazinājies. Ļoti reti ir tādi bērni, kam jau sākumā ir attīstīta fantāzija un pašiem rodas idejas. Pārsvarā ir tā, ka ideju radu es, parādu piemērus un tālāk viņi strādā patstāvīgi. Viņiem pašiem uzreiz kaut ko izdomāt un strādāt ir grūti, tāpēc es iedrošinu.”
Tomēr arī skolotājai ar 25 gadu pieredzi dažkārt reizēm aptrūkstas ideju. “Nevar jau visu laiku taisīt vienādus darbus. Tik daudzus gadus strādājot vienā vietā, idejas sāk apsīkt un vajag meklēt jaunas iedvesmas.” Un idejas atnāk! Tā, piemēram, šogad viņa palīdzējusi kultūras nama darbiniekiem darināt dekorācijas Lieldienām. Cīravas centrā uz dzīvi apmetusies zaķu ģimene, bet apkārt izkārtotas raibu raibās olas. “Vēl ar bērniem gatavosim mazos zaķus, ko liksim pie veikala. Siens jau ir sagādāts,” apstiprina skolotāja, piebilstot, ka pašiem jāgādā par to, lai apkārtējā vide būtu skaista.
Kategorijas
- Citas ziņas
- Tirgus
- Atbildam lasītājiem
- Laža
- 8778
- Afiša
- Koncerti
- Sports
- Teātris
- Muzejos
- Izstādes
- Citi pasākumi
- Kino
- Balles
- Laikraksta arhīvs
- Video
- Foto
- Reklāmraksti
- Ekonomika
- Veselība
- Lietotāju raksti
- Kriminālziņas
- Kultūra
- Dzeja
- Konkursi
- Dzīvespriekam
- Sports
- Futbols
- Basketbols
- Handbols
- Autosports
- Motosports
- Volejbols
- Vieglatlētika
- Citi sporta veidi
- Florbols
- Hokejs
- Ziemas sporta veidi
- Soču Olimpiskās spēles
- Liepājas amatieru futbola čempionāts
- Lejaskurzemes novadu futbola čempionāts
- Pasaules ziņas
- Vietējās ziņas
- Liepājā
- Latvijas ziņas
- Dienvidkurzemes novadā
- Izglītība
- Sporta sērija "Izrāviens"
- Piedalies konkursā!
- Saeimas vēlēšanas
- Viena diena uzņēmumā
- Izklaide
- Projektu raksti
- Saimnieko gudri
- Atpazīsim melus!
- Kultūras saknes
- Rūpēsimies par vidi
- Mediju kritika
- Eiropā
- Starp divām reformām