Aizputes Būvvalde jūtas bezspēcīga

Atmodas ielas 23. nams Aizputē tiek apspriests jau ilgi. Vairākus gadus pašvaldība cenšas atrast veidu, kā sakopt graustu, tomēr nesekmīgi. Laikraksts devās pie Aizputes Būvvaldes vadītāja Kaspara Dzeņa, lai noskaidrotu, kā virzās 23. nama lieta un vai ir izredzes sakopt pilsētas centru.
Neizdodas atrast īpašnieku
Uz sarunu ar laikrakstu K. Dzenis piekrīt nekavējoties. Izrādās, ka epopeja ar centra graustu nevirzās uz priekšu, jo joprojām nevar atrast nama likumīgo īpašnieku. “Esam sazinājušies ar Ārlietu ministriju, kas mūs pārmeta uz vēstniecību. Mums nav likumīgā īpašnieka adreses un nevaram viņam nosūtīt korespondenci. Tās pilnvarotās personas, kuras dzīvoja Latvijā un kārtoja lietas, kas attiecās uz šo namu, ir mirušas,” skaidro Būvvaldes vadītājs.
Šajā situācijā Aizputes Būvvalde jūtas bezspēcīga un palīdzību no citām instancēm pagaidām nesaņem. “Pieņēmums, ka parasti cilvēkus sūta no kabineta uz kabinetu, šoreiz attiecas arī uz pašvaldību,” nosaka K. Dzenis.
Ēkas stāvoklis ir bēdīgs – fasāde drūp, logi jau sen kā izsisti. Sētas pusē jau nogruvušas sienas. Lai saglābtu situāciju un aizturētu ložņātājus, dome aizsitusi logus ar dēļiem. “Tos izdevumus vajadzētu pēc tam piedzīt no īpašnieka, bet nav jau, no kā piedzīt. Tērēt pašvaldības naudu uz īpašumu, par kuru īpašniekam ir vienalga, arī nav pareizi, jo naudu mēs diez vai atgūsim.”
Lūdz palīdzību iedzīvotājiem
Tā kā nama īpašnieki neliekas par ēku ne zinis, netiek maksāts arī nekustamā īpašuma nodoklis. “Nekustamā īpašuma nodoklis krājas, bet tas nav tik liels, lai sniegtu tiesā prasību. Ja to izdarītu tad, kad parāds būtu pietiekami liels, varētu visu nodot tiesai un lai viņi mēģina to atrisināt,” spriež Būvvaldes vadītājs.
Vai pašvaldība var ēku nojaukt? “Var, bet tas jādara par nodokļu maksātāju naudu, tāpēc tas nopietni jāapdomā. Gaidīt, ka nams “nobeigsies” dabīgā ceļā, arī nav prāta darbs, jo tas būs bīstami,” skaidro speciālists. Oficiālas sūdzības no iedzīvotājiem nav saņemtas, bet vadītājs ir pārliecināts, ka šāds nesmukums pilsētas centrā nevienam nepatīk, arī viņam pašam. “Aizputē ir diezgan daudz graustu nami, kuri prasa pēc sakopšanas. Mums ir liela vecpilsēta, līdz ar to ir daudz ēku, kam ir kultūras pieminekļu statuss. Tas savukārt apgrūtina sakopšanu vai nojaukšanu.”
Aizputes Būvvalde ar laikraksta starpniecību lūdz iedzīvotājus sniegt jebkādu informāciju, kas varētu palīdzēt atrast Atmodas ielas 23. nama īpašniekus, lai beidzot sakārtotu vai nojauktu nesakopto ēku.
Uzskata, ka rīkojas pareizi
Latvijas Pašvaldību savienības (LPS) padomniece juridiskajos jautājumos Kristīne Kinča atsaucās uz laikraksta lūgumu un centās izskaidrot, kādas rīcības iespējas ir Aizputes Būvvaldei. “Civillikuma 1084. panta pirmā un trešā daļa noteic, ka katram būves īpašniekam, lai aizsargātu sabiedrisko drošību, jātur sava būve tādā stāvoklī, ka no tās nevar rasties kaitējums ne kaimiņiem, ne garāmgājējiem, ne arī tās lietotājiem,” norāda K. Kinča. Redzams, ka Atmodas ielas nams šo likuma prasību neizpilda, tāpēc, ja īpašnieks draudus nenovērš, pašvaldībai, raugoties pēc apstākļiem, būve jāsakārto vai arī pavisam jānojauc uz īpašnieka rēķina.
“Tiesiskais regulējums pamatā paredz to, ka īpašniekam ir pienākums nodrošināt savu īpašumu labā un vidi nedegradējošā stāvoklī. Tomēr, ja īpašnieks šo pienākumu nepilda, pašvaldība var prasīt tā izpildi vai uz īpašnieka rēķina izpildīt pati. Problēmu ar vidi degradējošām ēkām salīdzinoši vienkārši ir atrisināt tad, ja ēkas īpašnieks vai tiesiskais valdītājs ir zināms. Ja vidi degradējošā īpašuma īpašnieks nav zināms vai nav atrodams, problēmu risināt ir sarežģītāk, jo viņa tiesības uz īpašumu sargā Latvijas Republikas Satversmes 105. pants. Likums atļauj pašvaldībai sakārtot vai nojaukt vidi degradējošus objektus, tomēr pašvaldības rīcībai ir jābūt tiesiskai,” norāda LPS pārstāve.
“Pašvaldība jau ir uzsākusi pirmās darbības, proti, centusies noskaidrot vidi degradējošā objekta īpašnieku vai viņa pārstāvi, kuram uzlikt pienākumu sakārtot to. Pašvaldībai jāturpina rīkoties, lai rastu risinājumu vidi degradējošā objekta sakārtošanai,” mudina K. Kinča.
Kategorijas
- Citas ziņas
- Tirgus
- Atbildam lasītājiem
- Laža
- 8778
- Afiša
- Koncerti
- Sports
- Teātris
- Muzejos
- Izstādes
- Citi pasākumi
- Kino
- Balles
- Laikraksta arhīvs
- Video
- Foto
- Reklāmraksti
- Ekonomika
- Veselība
- Lietotāju raksti
- Kriminālziņas
- Kultūra
- Dzeja
- Konkursi
- Dzīvespriekam
- Sports
- Futbols
- Basketbols
- Handbols
- Autosports
- Motosports
- Volejbols
- Vieglatlētika
- Citi sporta veidi
- Florbols
- Hokejs
- Ziemas sporta veidi
- Soču Olimpiskās spēles
- Liepājas amatieru futbola čempionāts
- Lejaskurzemes novadu futbola čempionāts
- Pasaules ziņas
- Vietējās ziņas
- Liepājā
- Latvijas ziņas
- Dienvidkurzemes novadā
- Izglītība
- Sporta sērija "Izrāviens"
- Piedalies konkursā!
- Saeimas vēlēšanas
- Viena diena uzņēmumā
- Izklaide
- Projektu raksti
- Saimnieko gudri
- Atpazīsim melus!
- Kultūras saknes
- Rūpēsimies par vidi
- Mediju kritika
- Eiropā
- Starp divām reformām