Rekurzeme.lv ARHĪVS

Kādi ir ierobežojumi bērna pārvadāšanai automašīnā?

LIENE ANDERSONE-KOLOSOVA

2018. gada 19. aprīlis 07:00

9
Kādi ir ierobežojumi bērna pārvadāšanai automašīnā?

Latvijas Ceļu satiksmes noteikumi nosaka, ka bērnu, kuru augums ir mazāks par 150 centimetriem, automašīnā var pārvadāt tikai vecumam un svaram atbilstošā autokrēsliņā vai paliktnī, kas uzstādīts atbilstoši ražotāja norādījumiem, un pašam bērnam jābūt piesprādzētam.
Pārvadājot bērnu neatbilstoši noteikumiem, autovadītāju var sodīt ar naudas sodu un diviem soda punktiem.
Izpētīts, ka bērnam atrasties automašīnā ar skatu pretēji braukšanas virzienam ir drošāk līdz pat divu gadu vecumam, jo šajā laikā bērna galva ir relatīvi lielāka, ar lielāku masu un tas rada papildu risku muguras smadzeņu traumai trieciena gadījumā.
Ja sēdekļus novieto uz priekšējā automašīnas krēsla, jābūt ir atslēgtai drošības spilvena funkcijai.
Automašīnā pārvadājot bērnus, kas jau ir lielāki (vecumā no četriem līdz astoņiem gadiem), ir jālieto uz automašīnas sēdekļa novietojams speciāls paliktnis, bērnu piesprādzējot ar drošības jostu. Pārvadājot bērnus, kuri sasnieguši astoņu gadu vecumu vai kuru auguma garums ir vismaz 150 centimetri, ir jālieto automašīnas drošības jostas – respektīvi, bērns drīkst sēdēt uz autosēdekļa, neizmantojot sēdēšanai paredzētus papildu rīkus. Drošības apsvērumu dēļ bērnus līdz 13 gadu vecumam ieteicams sēdināt automašīnas aizmugurējā sēdeklī, vēlams – sēdekļa vidusdaļā, jo tā ir visdrošākā vieta automašīnā.
Bērnu autosēdeklīšu lietošana var samazināt bērna bojāejas risku par 71 procentu zīdaiņiem un par 54 procentiem bērniem vecumā no viena līdz četriem gadiem, informēts Veselības ministrijas mājaslapā. Ārvalstīs medicīniskais personāls vecākiem izstāsta, un tas ir viņu pienākumos, par autosēdeklīša obligātu iegādi un vajadzību, kamēr Latvijā mediķi šo darbu veic pēc savas brīvprātīgas iniciatīvas.