Rekurzeme.lv ARHĪVS

Medmāsa uz riteņiem, kura prot atšķirt īstās sāpes

ZANE GVOZDE

2018. gada 3. maijs 07:00

275
Medmāsa uz riteņiem, kura prot atšķirt īstās sāpes

Lažas speciālās internātpamatskolas medmāsa Inga Krēvica atzīst, ka darbs ar bērniem, kuriem ir dažāda veida psihiatriskas saslimšanas, nav viegls. Tas ir emocionāli nogurdinošs, tādēļ svarīgi ik pa laikam no tā atiet. Tāda iespēja viņai ir, strādājot Liepājas reģionālās slimnīcas Dzemdību nodaļā.

Lažas skolā, kur pārsvarā ir bērni ar mācīšanās grūtībām un dažādām psihiatriskām saslimšanām, primārais medmāsas uzdevums ir rūpēties par to, lai laikus tiktu iedotas zāles, stāsta I. Krēvica. Citādi medmāsas ikdiena ir salīdzinoši rāma, ja neskaita dienas, kad bērnu vidū izcēlies kāds konflikts. “Bērni diezgan bieži mīl viens ar otru sakauties. Ir puni, zilumi, nobrāzumi, bet nekas ārkārtējs. Viņi nāk arī sūdzēties viens par otru, izrunāties,” savu ikdienu raksturo medicīnas speciāliste.
Ja kādam no bērniem rodas nopietnāki veselības traucējumi, tad jākonsultējas ar speciālistiem.

Izdomā slimības
Lažas skolas medpunkts reizē ir arī feldšerpunkts, un tajā līdzās I. Krēvicai strādā otra medmāsa un daktere Vēsma Kronberga, kura uz vietas sastopama otrdienās.
Paralēli darbam Lažas skolas medpunktā I. Krēvica pilda amata pienākumus arī citur: “Man vēl ir citi darbiņi, bet šis skaitās kā pamatdarbs. Es strādāju arī Liepājas slimnīcas Dzemdību nodaļā un Stradiņa universitātes Liepājas filiālē. Es kā citi esmu nepārtraukti uz riteņiem.” Darba grafiks un pārbraucieni ikdienu nemaz nedarot vieglu – nogurums un pārslodze esot jūtama ik pa laikam.
Gandrīz sešu gadu laikā, kas pavadīti, strādājot Lažas skolā, medmāsa jau iemācījusies atpazīt īstās sāpes no tēlotām. “Ir vairāki problemātiski bērni, kuri ļoti grib mājās, un tad viņi visu ko izdomā – caurejas, vemšanas, muguras, galvas sāpes,” raksturīgas situācijas, ar ko jātiek galā, min I. Krēvica.

Vecākus nenosoda
Domājot par bērniem ar smagām psihoneiroloģiskām saslimšanām un attīstības traucējumiem, I. Krēvica apcerējusi, vai tas ir kāds grēks – aizsūtīt bērnu uz psihoneiroloģisko pansionātu un apciemot viņu tur nekā visu laiku mocīties ar viņu? Medmāsa sastapusies ar vairākiem vecākiem, kuri uzupurējas bērnu dēļ un savu dzīvi pilnībā pamet novārtā – viņai esot žēl uz to noskatīties. “Tas ir ļoti grūti, un vecāki nebūtu nosodāmi par to, ja bērnu nodotu speciālistu rokās,” savu nostāju pauž speciāliste.
Strādājot Dzemdību nodaļā, medmāsa novērojusi, ka mūsdienās dzimst vairāk mazuļu ar dažādiem veselības un attīstības traucējumiem. “Ir tā. Tagad gan ir ļoti izmanījies grūtnieču skrīnings. Jau agrīni – 11 nedēļās – veic ģenētisko skrīningu. Ja ir kāda patoloģija, to laikus var atklāt un šo grūtniecību pārtraukt.”
I. Krēvica uzsver, ka topošajām māmiņām ļoti jādomā par sevi grūtniecības laikā – jāēd pareizi, uzturā jālieto daudz zaļumu.