Laiks uzmanīties no ērcēm!

Iedzīvotāji par pirmajām ērcēm, kas rāpojušas pa drēbēm vai ādu vai atrastas dzīvniekiem, ziņoja līdz ar sniega nokušanu un siltāku temperatūru iestāšanos. Ko darīt, ja reiz ērce tomēr piesūkusies?
Ja ērci izvilksit laukā nepareizi, palielināsies risks inficēties ar Laimas slimību. Tās ierosinātāji – boreliozes baktērijas – mitinās ērces gremošanas sistēmā. Tāpēc nekādā ziņā vietu, kur kukainis piesūcies, nedrīkst ziest ar sviestu vai eļļu, jo tad ērce, lai spētu ievilkt gaisu, ir spiesta vemt.
Pirms ķerties klāt ērcei, jāuzvelk gumijas cimdi, jo caur mikrotraumām encefalīta ierosinātājs var iekļūt organismā. Nākamais solis – ērce jāpiedzirda. Uz vates tampona vai salvetes jāuzlej krietns daudzums spirtu saturoša šķidruma (derēs arī smaržas) un jāpieliek pie ērces. Spirtotais šķidrums kukaini iemidzinās, un taustekļi, ar kuriem tā pieķērusies, atslābs. Vates tampons jātur vismaz septiņas minūtes. Atcerieties – jo ērce vairāk piesūkusies ar asinīm, jo ilgāk jātur vates tampons. Pēc tam aizmigušo ērci velk laukā ar pinceti, kukaini saķerot maksimāli tuvu snuķītim. Vēl viens variants – ērces izņemšana ar diegu. Jāapmet cilpa ap kukaiņa kaklu, taču nedrīkst savilkt to par stipru, jo tad var notrūkt ērces rumpis. Labāk izvēlēties smalkāku, bet arī izturīgāku diegu. Kad ērce satverta, tā jāizvelk vieglām un svārstīgām kustībām virzienā uz augšu – pavelciet un nedaudz atlaidiet, pavelciet un atlaidiet, līdz kukainis ir ārā, jo ērces mutes daļa, kas ieurbusies ādā, ir klāta ar daudziem maziem dzelonīšiem, kas atgādina zāģa zobus. Ja raus strauji, kukaiņa ķermenis var notrūkt, bet galva palikt ādā. Tiklīdz ērce ir izvilkta, ar ziepēm nomazgājiet rokas! Pēc tam koduma vieta ir jādezinficē. Vienlaikus jāapskatās, vai ādā nav palikusi daļa ērces – ja ir, tā noteikti jāizņem laukā, lai nesāktos iekaisums.
Vakcinēts cilvēks teorētiski par ādā palikušo ērces daļu var daudz neuztraukties un nelikties ne zinis. Taču, ja cilvēks nav vakcinēts pret ērču encefalītu, labāk meklēt mediķu palīdzību.
Pēc ērces noņemšanas jāvēro, vai tuvāko 3–14 dienu laikā ap koduma vietu neparādās sarkans riņķis vismaz piecu centimetru diametrā – tas var liecināt par Laimas slimības sākumu. Drošības nolūkā tad ir jāapmeklē ģimenes ārsts, lai varētu veikt nepieciešamās analīzes.
Kategorijas
- Citas ziņas
- Tirgus
- Atbildam lasītājiem
- Laža
- 8778
- Afiša
- Koncerti
- Sports
- Teātris
- Muzejos
- Izstādes
- Citi pasākumi
- Kino
- Balles
- Laikraksta arhīvs
- Video
- Foto
- Reklāmraksti
- Ekonomika
- Veselība
- Lietotāju raksti
- Kriminālziņas
- Kultūra
- Dzeja
- Konkursi
- Dzīvespriekam
- Sports
- Futbols
- Basketbols
- Handbols
- Autosports
- Motosports
- Volejbols
- Vieglatlētika
- Citi sporta veidi
- Florbols
- Hokejs
- Ziemas sporta veidi
- Soču Olimpiskās spēles
- Liepājas amatieru futbola čempionāts
- Lejaskurzemes novadu futbola čempionāts
- Pasaules ziņas
- Vietējās ziņas
- Liepājā
- Latvijas ziņas
- Dienvidkurzemes novadā
- Izglītība
- Sporta sērija "Izrāviens"
- Piedalies konkursā!
- Saeimas vēlēšanas
- Viena diena uzņēmumā
- Izklaide
- Projektu raksti
- Saimnieko gudri
- Atpazīsim melus!
- Kultūras saknes
- Rūpēsimies par vidi
- Mediju kritika
- Eiropā
- Starp divām reformām