Rekurzeme.lv ARHĪVS

Ar donoriem, kuri atnāk paši, nepietiktu

Ar donoriem, kuri atnāk paši, nepietiktu

Guna Zeme: izbraukumu dienas regulāri organizējam uz Nīcu, Priekuli, Cīravu, ciemojamies darbavietās

Liepājas reģionālās slimnīcas (LRS) Asins sagatavošanas nodaļai gadu no gada turas stabils aktīvo asinsdonoru skaits. “Tie ir 1800 cilvēki, kuri gan nāk šeit uz vietas slimnīcā nodot asinis, gan nodaļas izbraukumos darbavietās un reģionos,” klāsta nodaļas vadītāja Guna Zeme. Ņemot vērā donoru stabilo atsaucību, Asins sagatavošanas nodaļa iecerējusi gadā iegūt 3000 devas asiņu, ar kurām apgādāt gan LRS, gan, ja paliks pāri, arī citas slimnīcas.

Izbraukumi ir nepieciešami
“Par donoru atsaucību un skaitu nevaram sūdzēties. Atsaucība ir laba, stabila, taču vienlaikus jāsaka tā – ja nebūtu organizēto izbraukumu, tad ar Liepājas donoriem vien, kuri nāk uz vietas nodaļā, mums nepietiktu,” uzsver G. Zeme. Izbraukumu dienas regulāri tiek organizētas Nīcā, Priekulē, Cīravā. “Ciemojamies darbavietās – Liepājas domē, policijā, biznesa centrā, Sociālajā dienestā. Valsts asinsdonoru centrs vairs uz Liepāju nebrauc, jo tas viņiem tāls ceļš no Rīgas, sāka palikt arī neizdevīgi braukt. Studentu, kuri piedalās, ir daudz mazāk nekā agrākos laikos, tādēļ piedalāmies Liepājas Universitātes rīkotajās Donoru dienās. Reizi gadā esam arī Jūrniecības koledžā,” uzskaita nodaļas vadītāja.
G. Zeme īpaši slavē tās darbavietas, kas atbalsta donoru kustību, ļaujot darbiniekiem darba laikā nodot asinis. Starp tiem ir uzņēmumi “AE Partner” un “Lesjofors”. “Izbraukuma Donoru dienas rīkojam, ja zinām, ka būs vismaz 30 cilvēki. Uz vietas slimnīcas nodaļā pieņemam visus, kuri atnāk noteiktajās darbdienās un laikā,” informē G. Zeme.
Par jauniešu deficītu nevarot sūdzēties – nāk daudzi. 12. klašu skolēni asins nodošanu pat organizē grupās. “Ir tādi, kuri izvēlas astoņpadsmito dzimšanas dienu atzīmēt, kļūstot par asinsdonoru, jo tad vecums to atļauj. Mazāk nodod asinis cilvēki, kuri ir vecumā ap 40 gadiem, vismazāk donoru ir pirmspensijas vecumā.”

Galvenais mērķis – pārliešana
“Ar asinīm Liepājas slimnīcu nodrošinām par visiem simt procentiem! Ja mums ir pārpalikumi, sūtām uz Kuldīgu, kur viņiem pašiem vairs nav asins sagatavošanas nodaļas, “Stradiņiem” un Valsts asinsdonoru centru, kur asinis nonāk “kopējā katlā” un tiek izsniegtas medicīnas iestādēm, kurām vajag,” stāsta speciāliste. Galvenais un vienīgais asiņu izlietošanas mērķis ir pārliešana. Turklāt rezerves Liepājas slimnīcai nodrošinātas tā, lai visu grupu asinis būtu līdzsvarotā skaitā. “Mums, paldies Dievam, nav bijusi situācija, ka kādreiz kaut kā pietrūktu. Piemēram, zināms, ka AB grupas asinis ir retāk sastopamas. Lai arī tagad donoru tieši šai grupai mums netrūkst, agrāk zināmos donorus jau laikus sameklējām un aicinājām, lai nāk nodot. Lai nepietrūkst,” pieredzē dalās G. Zeme.
Visvairāk tiekot sekots līdzi 0 grupas rēzus negatīvo asiņu rezervēm. “Tās der visiem cilvēkiem ar jebkādu asinsgrupu, taču 0 negatīvā rēzus īpašniekiem der tikai savas grupas asinis. Visbiežāk gan Latvijā, gan visā Eiropā vēsturiski veidojies tā, ka visbiežāk cilvēkiem ir A rēzus pozitīvās un 0 rēzus pozitīvās grupas asinis. Kad donori atnāk un jautājam, vai viņi zina savu asinsgrupu, atbilde ir – ai, man jau droši vien tā parastā!”

Pārāk emocionāls brīdis
Donoriem, īpaši tiem, kuri nodod asinis pirmo reizi, asinsgrupas noteikšana visā procesā bieži vien ir tas pats svarīgākais mirklis. “Viņi vēlas to zināt, jo bieži līdz tam laikam, kamēr izlēmuši kļūt par donoriem, nezina savu asinsgrupu. Bieži viņus neinteresē nemaz citu analīžu, testu rezultāti. Donorus ar asinsanalīžu palīdzību izmeklē uz B, C hepatītu, HIV un sifilisu,” atgādina G. Zeme. Gadoties, ka līdz nākamajai reizei donors savu asinsgrupu aizmirst, tāpēc nodaļā to nosaka un pārbauda katru reizi. Tāpat asinsgrupu pārbauda arī pirms pašas asins pārliešanas procedūras, lai būtu simtprocentīga drošība.
Agrāk donoriem bija jāzvana uz nodaļu, lai noskaidrotu, vai ar asinsanalīžu rezultātiem viss ir kārtībā. “Tagad tas vairs nav jādara – pa telefonu vairs neko nesakām. Ja arī kaut ko atrod, nosūtām ģimenes ārstam vēstuli. Savā ziņā priecājamies, ka mums vairs nav šī funkcija, jo problēmu gadījumā tas ir pārāk emocionāls brīdis, kad jāpasaka, ka jāiet izmeklēt veselība padziļināti. Katrs cilvēks to uztver tik ļoti dažādi, lai arī nekādas diagnozes neuzstādām,” teic daktere.

Grūti prognozēt pieprasījumu
Ar to brīdi, kad noteiktais asins daudzums – 450 grami – no cilvēka noņemts, asiņu sagatavošanas process nav beidzies. Nākamos etapus donors neredz un, iespējams, pat nenojauš – asinis noteiktu stundu skaitu tiek noturētas, tad apstrādātas, nocentrētas, atvēsinātas un liktas saldētavā.
“Pagājušajā gadā Liepājas slimnīcai tika iesniegtas 1800 devas asiņu. Vidēji 160 devas mēnesī,” sarēķina G. Zeme. To, kuru grupu asinis būs nepieciešamas vairāk un kuras mazāk, prognozēt esot grūti – tas atkarīgs no pacientiem. Piemēram, šogad bijis tā, ka vienā mēnesī izsniedz 40 devas 0 pozitīvās un desmit devas 0 negatīvās grupas asinis. Janvārī – 42 devas A pozitīvās asinis, bet februārī šīs pašas grupas asinis izsniegtas 24 devas. A negatīvās attiecīgi astoņas un 14 devas. B pozitīvās – 40 devas janvārī, 20 – februārī.
Lai varētu plānot asins krājumu rezerves un darba intensitāti, Asins sagatavošanas nodaļa par vēlamu uzskata pierakstīšanos rindā. “Pierakstoties mēs prasām arī asinsgrupu. Sakontaktējamies ar asins kabinetu, noskaidrojam situāciju, kādas grupas nepieciešams atjaunot. Ja konkrētai grupai donoru un asins rezerves ir par daudz, tad uzņemam cilvēku rindā. Tiklīdz kā vajag sakārtot rezerves, zvanām, lai donors nāk pie mums!” pieraksta sistēmas priekšrocības nosauc G. Zeme. Pierakstīties var, zvanot personīgi vai mājaslapā www.donors.lv.
Līdz ar Eiropas standartu ieviešanu mainījušies noteikumi donoriem. Kad iekoda ērce, agrāk nevarēja asinis nodot sešus mēnešus, tagad – divus. Pēc operācijām, pīrsingu un tetovējumu veikšanas par donoru kādreiz nedrīkstēja būt pusgadu, tagad vairs tikai četrus mēnešus.
Jau astoņus gadus Liepājā donori vairs nevar nodot asins plazmu. To var izdarīt tikai Rīgā, un tas esot saistīts ar valsts pasūtījumu plazmas preparātu izstrādē.

Atlīdzību var novēlēt kustībai
2017. gadā nodaļa sagatavoja 3200 devas asiņu. “Mums ir stabils aktīvo donoru skaits, un ļoti labprāt gaidīsim pie sevis jaunos donorus un tos, kuri asinis nodevuši kādreiz, bet vairākus gadus kādu apstākļu dēļ to pārtraukuši. Esam plānojuši turpmāk 3000 devas asiņu gadā noteikt par savu mērķi,” uzsver nodaļas vadītāja.
Donori par asins nodošanas reizi saņem brokastu paciņu un 4,27 eiro. Donors no šīs samaksas var atteikties, tad šī nauda aiziet Valsts asinsdonoru centra rīkotajai donoru kustības veicināšanai. Nozīmīgs bonuss Liepājā ir arī pašvaldības atbalsts – tā donoriem piemēro atlaidi braukšanas maksai sabiedriskajā transportā. Donora apliecība reizi pa reizei garantē arī atlaides uz dažādiem pasākumiem. “Taču donori nenāk, lai gūtu kādu labumu. Viņi to dara aiz tīras gribas un pārliecības,” priecājas G. Zeme.